Jak pomóc osobie zadłużonej?

Jak pomóc osobie zadłużonej?

author
Halszka Gronek
10 stycznia 2024
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Kategoria

W problemy finansowe wpaść można z wielu powodów, lecz co najgorsze – często całkowicie nieoczekiwanie. Wystarczy jedno losowe zdarzenie – utrata pracy lub choroba – by znaleźć się w trudnej sytuacji materialnej. Właśnie w takich chwilach bardzo często szukamy pomocy wśród najbliższych.

Spis treści:

  1. Jak pomóc dłużnikowi?
  2. Pomoc w ocenie sytuacji dłużnika
  3. Szczera rozmowa z osobą zadłużoną
  4. Czy spłacenie długu za kogoś jest pomocą?
  5. Pomoc dłużnikowi a współzadłużenie
Zwiń spis treści

Jak pomóc dłużnikowi?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko bowiem zależy od tego, jaka dokładnie jest sytuacja dłużnika, co do niej doprowadziło i jakim człowiekiem jest osoba zadłużona. Istnieje jednak kilka porad, które każdemu z nas mogą się przydać, gdy nasz bliski poprosi o pomoc przy wyjściu z długów. Po pierwsze – postaraj się uspokoić dłużnika i pomóż mu stawić czoła rzeczywistości. Wskaż mu kilka porad, jak radzić sobie ze stresem, który wywołało nadmierne zadłużenie.

Postaraj się także wesprzeć dłużnika w opracowaniu i konsekwentnej realizacji planu wyjścia z długu. Nie zapominaj przy tym, by być asertywnym – jako osoba „z zewnątrz” to właśnie Ty masz racjonalny ogląd na sprawę i dostrzegasz najlepsze rozwiązania.

Sprawdź oferty pożyczek na raty oraz pożyczek pozabankowych.

Pomoc w ocenie sytuacji dłużnika

Każdy, kto dowiedział się o kłopotach finansowych bliskich mu osób, nie powinien od razu rzucać się na ratunek dłużnikowi. Nie ma bowiem niczego gorszego od nieracjonalnie i spontanicznie podjętej decyzji, której skutki odczuwać będziemy mogli przez wiele lat. Choć emocje i współczucie, jakie wzbudzają w nas problemy najbliższych, z pewnością dadzą się we znaki, dla dobra zarówno swego, jak i dłużnika, musimy sprostać ich okiełzaniu. Zagłębiając się w problemy bliskich nam osób, łatwo jest przejąć punkt widzenia dłużnika. Powoduje to utratę dystansu do całej sprawy, a to niestety nie wróży niczego dobrego. Z zadłużeniem bowiem najlepiej jest radzić sobie na „chłodno” i poprzez racjonalną kalkulację.

Podstawową zasadą konstruktywnej pomocy jest trzeźwa ocena sytuacji i uczciwe podejście do problemu.

Musimy więc na spokojnie ocenić, jako poważne są kłopoty bliskiej nam osoby. Czy jego zadłużenie zagraża jego warunkom życia i czy sam dłużnik zdaje sobie sprawę z powagi zaistniałej sytuacji. Oprócz chłodnej oceny sytuacji musisz także racjonalnie spojrzeć na dłużnika oraz na samego siebie. Jeśli osoba zadłużona nie wykazuje szczerej chęci rozmowy ani determinacji w dążeniu do wyjścia z kłopotów, nie zdołasz jej pomóc.

Najgorszym problemem osoby zadłużonej nie jest brak pieniędzy, lecz sam fakt, że z jakiegoś powodu dłużnik doprowadził do powstania zadłużenia. Dlatego niezwykle ważna jest szczera rozmowa i chłodna ocena zdarzeń. Jeśli nie umiesz podołać temu zadaniu, nie zdołasz też wyciągnąć dłużnika z tarapatów. Sprawdź również ranking pożyczek na dowód.

Szczera rozmowa z osobą zadłużoną

Aby móc liczyć na Twoją pomoc, dłużnik musi wykazywać szczerą chęć wyjścia z kłopotów, a przede wszystkim – gotowość do przeprowadzenia Tobą szczerej i uczciwej rozmowy o problemie. Nie można pomóc osobie, która świadomie unika tematu i próbuje zatuszować pewne aspekty przykrej sytuacji, w jakiej się znalazła. Ukrywanie zaciągniętych zobowiązań, takich jak np. pożyczki bez BIK może mieć niepożądane konsekwencje prowadzące do większego zadłużenia.

Pożyczenie gotówki takiej osobie wcale nie rozwiąże problemu, lecz tylko go pogłębi. Aby móc ocenić sytuacje dłużnika, spróbuj szczerze z nią porozmawiać i bądź gotowy na to, iż nawet najbliższa Ci osoba w sytuacji uwikłania w długi może przestać być szczera – nie tylko wobec Ciebie, ale co gorsza – wobec samej siebie.

Chcąc wybadać, jak naprawdę wygląda sytuacja dłużnika, spróbuj zadać sobie następujące pytania:

 

  • Co Twoim zdaniem naprawdę doprowadziło do kłopotów finansowych? Czy wina leży po stronie dłużnika, czy może wynika ze zdarzeń losowych?
  • Czy dłużnik dąży do tego, by faktycznie i trwale naprawić sytuację? Czy może chce on jedynie chwilowego rozwiązania, a po czasie znów wpakuje się w tarapaty?
  • Czy darzysz zaufaniem osobę zadłużoną? Czy kiedykolwiek Cię zawiodła lub okłamała? Czy jest uczciwa?
  • Jaka jest Twoja własna sytuacja finansowa? Czy nie naruszysz bezpieczeństwa siebie i swych najbliższych, chcąc udzielić wsparcia osobie zadłużonej?

Musisz liczyć się z tym, iż pewna grupa dłużników wymaga szczególnego spojrzenia i wyjątkowej empatii. Do tej grupy należą osoby, których niewypłacalność wiąże się bezpośrednio z problemami, takimi jak zaburzenia psychiczne czy też uzależnienia (np. zakupoholizm, alkoholizm, hazard itp.). Niewiele z nas wie, iż zdecydowana większość osób, jakie popadły w długi przez kompulsywne wydawanie pieniędzy, roztrwoniło cały swój majątek po to, by znaleźć ujście dla targających nimi uczuciami – np. głęboko posuniętej depresji.

Zanim wydamy wyrok na kogoś i nazwiemy jego postępowanie zwykłą głupotą, zastanówmy się, czy popadnięcie w tak ogromne długi nie jest jego wołaniem o pomoc. W takich sytuacjach bowiem pierwszym podjętym działaniem powinna być specjalistyczna terapia psychologiczna lub psychiatryczna.

Czy spłacenie długu za kogoś jest pomocą?

Przed tym pytaniem stanął każdy, kto choć raz w życiu został poproszony o pomoc przez zadłużoną osobę. Zanim ochoczo podejmiemy się spłaty chociażby części zobowiązań dłużnika, musimy się zastanowić, co tak naprawdę jest problemem – brak pieniędzy, czy to, co do tego doprowadziło. Z wychodzeniem z długów jest tak, jak z leczeniem medycznym – nie ma sensu zwalczać objawów, powinno się zwalczać przyczyny. 

Samo pożyczenie gotówki drugiej osobie nie zmieni faktu, iż będzie ona musiała zwrócić nam pieniądze. Ale czy będzie ona w stanie to zrobić?

A co, jeśli Ty sam także nie masz pieniędzy? Czy zgodzisz się wziąć pożyczkę specjalnie po to, by pomóc drugiej osobie? Nawet jeśli zdecydujesz się na takie wyjście, problem tkwi w  tym, że naprawdę niczego to nie da. Nie dość bowiem, że dłużnik pozostanie z dodatkowym długiem wobec Ciebie, to jeszcze Ty będziesz miał dług wobec banku. Kłopoty osoby zadłużonej nie znikną, a pojawią się nowe – Twoje. To właśnie nazywamy współzadłużeniem. Zdecydowanie lepiej będzie postarać się o znalezienie dodatkowej pracy lub zlecenia dla dłużnika. Można także zasugerować mu sprzedaż któregoś ze zbędnych sprzętów lub przedmiotów. Sposobów niesienia pomocy jest wiele, ale najważniejszy to zadbanie o bezpieczeństwo i wsparcie psychiczne dłużnika. Osoby zadłużone mogą skorzystać także z darmowej pomocy fundacji pomagających wyjść z długów.

Pomoc dłużnikowi a współzadłużenie

O współzadłużeniu mówimy wtedy, gdy problemy finansowe jednej osoby zaczynają dotykać także innych. Najczęściej do współzadłużenia dochodzi poprzez zaciągnięcie zobowiązań finansowych przez bliskich dłużnika – po to, aby pomóc mu wyjść z własnych problemów.

Współzadłużenie łączy ze wszelkimi nałogami jedna wspólna cecha: tragiczny paradoks wsparcia. Dłużnik pogrąża się w swej „chorobie” i nieświadomie pociąga za sobą tych, którzy w dobrej wierze chcą mu pomóc. Osoby te, chroniąc dłużnika przed konsekwencjami nieuregulowanych zobowiązań, sami wpadają w spiralę długu. To właśnie nazywamy pułapką współuzależnienia.

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

KredytOK w Koszalinie

KredytOK jest polską firmą pożyczkową, która działa na rynku od blisko 20 lat. Firma posiada ponad 100 oddziałów w największych miastach. Sprawdź, gdzie znajdziesz placówkę w Koszalinie.

author
Patryk Byczek
21 stycznia 2017
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Rekordowa liczba kart zbliżeniowych

Polacy kochają płatności zbliżeniowe. Więcej niż połowa zarejestrowanych płatności to właśnie transakcje zbliżeniowe. 

author
Aneta Jankowska
05 maja 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

PKO BP w Jaworze

PKO BP to największy bank w Polsce. Sprawdź placówki i oddziały w Jaworze – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
06 września 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Santander: przestępcy wysyłają fałszywe e-maile

Santander Bank Polska ostrzega przed przestępcami, którzy podszywają się pod bank i wysyłają fałszywe e-maile do Klientów. Kliknięcie w link zawarty w wiadomości może sprawić, że zostaną wykradzione nasze dane do logowania do bankowości internetowej. Od tego już o krok do kradzieży wszystkich naszych pieniędzy.

author
Dominika Byczek
14 maja 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Ile zarabia humanista?

Statystyki z 2015 roku pokazują, że absolwent studiów humanistycznych zarabiał w 2014 roku nie mniej niż 4 000 zł. Magistrzy zarabiali przeciętnie o 650 zł niż pracownicy z tytułem zawodowym licencjata. Sprawdzamy, ile aktualnie zarabiają humaniści.

author
Sandra Tessmer
29 września 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.

Bank Pekao w Tarczynie

Bank Pekao jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Tarczynie – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Patryk Byczek
11 lipca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj