10 najbardziej stresujących zawodów

10 najbardziej stresujących zawodów

author
Aneta Jankowska
19 października 2017
Amerykański serwis Career Cast, który zajmuje się rynkiem pracy, opublikował zestawienie najbardziej stresujących zawodów 2017 roku. Sprawdźmy, jaka profesja wiąże się z największymi obawami.

W rankingu analizowano 11 czynników: 

 • podróże służbowe
 • możliwości awansu
 • wymagana kondycja fizyczna
 • warunki środowiskowe
 • pojawiające się zagrożenia
 • wystąpienia publiczne
 • konkurencja
 • ryzyko śmierci lub uszczerbku na zdrowiu
 • odpowiedzialność za innych 
 • terminowość 
 • praca pod oceną społeczeństwa

10 NAJBARDZIEJ STRESUJĄCYCH ZAWODÓW

Zawód nr 10 – Dziennikarz telewizyjny

Okazuje się, że wystąpienia publiczne i praca na wizji łączy się z dużym stresem. W rankingu Career Cast zawód dziennikarza telewizyjnego dostał notę 47,93 pkt. Przewiduje się, że ta profesja zanotuje 9% spadek poziomu stresu.

Zawód nr 9 – Taksówkarz

Zdaniem Career Cast na jeszcze większy stres narażeni są kierowcy taksówek. Zawód taksówkarza otrzymał 48,11 pkt. Prognozowany jest 13% wzrost poziomu stresu.

Zawód nr 8 – Specjalista ds. PR

Trzecie miejsce od końca zajmuje zawód związany z komunikacją wewnętrzną oraz zewnętrzną firmy. Ta branża uzyskała notę 49,44 pkt. Perspektywa wzrostu stresu wynosi i zdaniem Career Cast 7%.

Zawód nr 7 – Kadra zarządcza w korporacji

Na miejscu 7 znaleźli się kierownicy i szefowie dużych korporacji i przedsiębiorstw. Serwis ocenił poziom stresu w tym zawodzie na 48,56 pkt. Prognoza wzrostu wynosi 6%.

Zawód nr 6 – Dziennikarz prasowy

Pracy w mediach zawsze towarzyszy stres i pośpiech, a przede wszystkim wysoka konkurencja (potwierdzają to analizy ilości studentów, którzy wybierają taki kierunek). Career Cast ocenił stres w zawodzie dziennikarza prasowego na 49,90 pkt. Przewiduje się jednak, że stres w pracy dziennikarza prasowego spadnie o 8%.

Zawód nr 5 – Koordynator wydarzeń 

Organizator eventów musi liczyć się z solidną dawką stresu w pracy. Koordynacja przebiegu wydarzenia, połączenie wszystkiego w całość i zapięcie na ostatni guzik, często jest nie lada wyzwaniem. Serwis ocenił stres koordynatora wydarzeń na 51,15 pkt, a mozliwy wzrost na 10%.

Zawód nr 4 – Policjant

Tuż za podium znalazł się zawód policjanta. Z badań wynika, że chociaż większość Polaków odradzałaby pracę w służbach mundurowych swoim dzieciom, to jednak chętnych do niej nie brakuje. Policjanci często narażeni są na stres, co potwierdza nota Career Cast – 51,97 pkt. Ryzyko wzrostu stresu w pracy policjanta jest niewielkie i wynosi 4%.

Zawód nr 3 – Pilot

Pierwszą trójkę zestawienia otwiera zawód pilota. Latanie za sterami samolotu na pewno daje wiele przyjemności, jednak wymaga od człowieka ogromnego skupienia i stalowych nerwów w kryzysowych sytuacjach. Częste podróże, czyli jeden z czynników, które Career Cast wziął pod uwagę są podstawą pracy pilota, a nieodzownym jej elementem jest przede wszystkim odpowiedzialność. Serwis przyznał temu zawodowi 61,07 pkt, a potencjalny wzrost ocenił na 5%.

Zawód nr 2 – Strażak

O wartości pracy strażaków wie każdy – to profesja, która jest niezwykle niebezpieczna, odpowiedzialna, a także wymagająca bardzo dobrej kondycji fizycznej i umiejętności pracy pod presją czasu. Mało kto wie, że strażacy są najbardziej szanowaną grupą zawodową w Polsce. Portal ocenił zawód strażaka jako bardzo stresujący, bo przyznał aż 72,68 pkt. Potencjalny wzrost stresu w pracy serwis oszacował na 5%.

Zawód nr 1 – Personel wojskowy

Jak argumentuje Career Cast, utrzymywanie niezwykle wysokiej sprawności fizycznej jest w tej profesji konieczne, a wyczerpujące ćwiczenia i ryzyko na misjach jest na porządku dziennym. Ranking najbardziej stresujących zawodów wygrywa profesja wojskowego, która otrzymała 72,74 pkt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

MF
MF
2017-10-19 20:05:35

Ciekawe

Podobne artykuły

Santander Consumer Bank Wysokie Mazowieckie
Oddziały
autor wpisu
Dorota Cholewicka
12 czerwca 2021

Santander Consumer Bank Wysokie Mazowieckie

Kredyt gotówkowy Ostrów Mazowiecka
Kredyty miasta
author
Aleksandra Gościnna
30 czerwca 2020

Kredyt gotówkowy Ostrów Mazowiecka

Kasa Stefczyka Gdynia
Oddziały
author
Patryk Byczek
05 października 2020

Kasa Stefczyka Gdynia

PKO BP w Radzyminie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
20 sierpnia 2019

PKO BP w Radzyminie

PKO BP w Słupcy
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
21 sierpnia 2019

PKO BP w Słupcy

Credit Agricole w Policach
Oddziały
author
Patryk Byczek
26 lipca 2019

Credit Agricole w Policach

Porównaj