Amerykański serwis Career Cast, który zajmuje się rynkiem pracy, opublikował zestawienie najbardziej stresujących zawodów 2017 roku. Sprawdźmy, jaka profesja wiąże się z największymi obawami.

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 19.10.2017
Udostępnij:

W rankingu analizowano 11 czynników: 

 • podróże służbowe
 • możliwości awansu
 • wymagana kondycja fizyczna
 • warunki środowiskowe
 • pojawiające się zagrożenia
 • wystąpienia publiczne
 • konkurencja
 • ryzyko śmierci lub uszczerbku na zdrowiu
 • odpowiedzialność za innych 
 • terminowość 
 • praca pod oceną społeczeństwa

10 NAJBARDZIEJ STRESUJĄCYCH ZAWODÓW

Zawód nr 10 – Dziennikarz telewizyjny

Okazuje się, że wystąpienia publiczne i praca na wizji łączy się z dużym stresem. W rankingu Career Cast zawód dziennikarza telewizyjnego dostał notę 47,93 pkt. Przewiduje się, że ta profesja zanotuje 9% spadek poziomu stresu.

Zawód nr 9 – Taksówkarz

Zdaniem Career Cast na jeszcze większy stres narażeni są kierowcy taksówek. Zawód taksówkarza otrzymał 48,11 pkt. Prognozowany jest 13% wzrost poziomu stresu.

Zawód nr 8 – Specjalista ds. PR

Trzecie miejsce od końca zajmuje zawód związany z komunikacją wewnętrzną oraz zewnętrzną firmy. Ta branża uzyskała notę 49,44 pkt. Perspektywa wzrostu stresu wynosi i zdaniem Career Cast 7%.

Zawód nr 7 – Kadra zarządcza w korporacji

Na miejscu 7 znaleźli się kierownicy i szefowie dużych korporacji i przedsiębiorstw. Serwis ocenił poziom stresu w tym zawodzie na 48,56 pkt. Prognoza wzrostu wynosi 6%.

Zawód nr 6 – Dziennikarz prasowy

Pracy w mediach zawsze towarzyszy stres i pośpiech, a przede wszystkim wysoka konkurencja (potwierdzają to analizy ilości studentów, którzy wybierają taki kierunek). Career Cast ocenił stres w zawodzie dziennikarza prasowego na 49,90 pkt. Przewiduje się jednak, że stres w pracy dziennikarza prasowego spadnie o 8%.

Zawód nr 5 – Koordynator wydarzeń 

Organizator eventów musi liczyć się z solidną dawką stresu w pracy. Koordynacja przebiegu wydarzenia, połączenie wszystkiego w całość i zapięcie na ostatni guzik, często jest nie lada wyzwaniem. Serwis ocenił stres koordynatora wydarzeń na 51,15 pkt, a mozliwy wzrost na 10%.

Zawód nr 4 – Policjant

Tuż za podium znalazł się zawód policjanta. Z badań wynika, że chociaż większość Polaków odradzałaby pracę w służbach mundurowych swoim dzieciom, to jednak chętnych do niej nie brakuje. Policjanci często narażeni są na stres, co potwierdza nota Career Cast – 51,97 pkt. Ryzyko wzrostu stresu w pracy policjanta jest niewielkie i wynosi 4%.

Zawód nr 3 – Pilot

Pierwszą trójkę zestawienia otwiera zawód pilota. Latanie za sterami samolotu na pewno daje wiele przyjemności, jednak wymaga od człowieka ogromnego skupienia i stalowych nerwów w kryzysowych sytuacjach. Częste podróże, czyli jeden z czynników, które Career Cast wziął pod uwagę są podstawą pracy pilota, a nieodzownym jej elementem jest przede wszystkim odpowiedzialność. Serwis przyznał temu zawodowi 61,07 pkt, a potencjalny wzrost ocenił na 5%.

Zawód nr 2 – Strażak

O wartości pracy strażaków wie każdy – to profesja, która jest niezwykle niebezpieczna, odpowiedzialna, a także wymagająca bardzo dobrej kondycji fizycznej i umiejętności pracy pod presją czasu. Mało kto wie, że strażacy są najbardziej szanowaną grupą zawodową w Polsce. Portal ocenił zawód strażaka jako bardzo stresujący, bo przyznał aż 72,68 pkt. Potencjalny wzrost stresu w pracy serwis oszacował na 5%.

Zawód nr 1 – Personel wojskowy

Jak argumentuje Career Cast, utrzymywanie niezwykle wysokiej sprawności fizycznej jest w tej profesji konieczne, a wyczerpujące ćwiczenia i ryzyko na misjach jest na porządku dziennym. Ranking najbardziej stresujących zawodów wygrywa profesja wojskowego, która otrzymała 72,74 pkt.

Komentarze (1)