Czy kieszonkowe dla dziecka to dobry pomysł? Badania pokazują, że uczenie dzieci gospodarowania finansami od najmłodszych lat pozwala uniknąć problemów w przyszłości. Tymczasem w Polsce jedynie co trzecie dziecko otrzymuje kieszonkowe.

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 07.04.2018
Udostępnij:

Edukacja finansowa dla najmłodszych to podstawa

Rodzicom często wydaje się, że wspólne planowanie rodzinnego budżetu powinno odbywać się bez udziału dzieci. Nic bardziej mylnego – im wcześniej najmłodsi poznają wartość pieniądza, tym bardziej prawdopodobne, że w przyszłości będą nim odpowiednio zarządzać.

Znane kieszonkowe w postaci kilku lub kilkudziesięciu złotych tygodniowo można zamienić na coś bardziej nowoczesnego, jak np. rachunek oszczędnościowy w banku. W ten sposób dziecko od najmłodszych lat uczy się korzystać z produktów finansowych i na swoim przykładzie widzi na czym polega oszczędzanie.

W rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes, dyrektor ds. relacji inwestorskich firmy konsultingowej Goodwill Consulting, Jakub Borkiewicz, podkreśla, że edukację finansową dzieci najlepiej zacząć już od najmłodszych lat – na początku przez zabawę, a później np. w postaci kieszonkowego.

Dzieci zarządzają swoimi finansami

Badanie “Junior Shopper 2017”, przeprowadzone przez GfK, pokazało, że nad Wisłą około 80% dzieci między 5. a 17. rokiem życia samodzielnie kupuje żywność. Najczęściej są to słodycze i przekąski, a pieniądze na artykuły pochodzą z ich kieszonkowego. 

W trakcie miesiąca na tego typu wydatki najmłodsi przeznaczają do 285 mln złotych.

Dzieci muszą uczyć się zarządzania swoimi finansami od najmłodszych lat, a kieszonkowe może im w tym skutecznie pomóc. W szkole będą mogły decydować o tym co i za ile kupią np. w szkolnym sklepiku.

Czy Polacy dają swoim dzieciom kieszonkowe ?

Fundacja Kronenberga, która funkcjonuje przy Citi Handlowym przeprowadziła badanie, z którego wynika, że 35% rodziców daje dzieciom kieszonkowe, a 15% deklaruje, że dziecko dostaje pieniądze na wszystkie swoje potrzeby i rodzice nie muszą zapewniać mu dodatkowych środków. Takie myślenie jest niestety podobne w przypadku ustalania domowego budżetu, w którego planowanie dzieci również nie są włączane.

Z drugiej strony Polacy uważają, że wiedzę na temat finansów dzieci powinny zdobywać od najmłodszych lat – badanie “Barometr Providenta” pokazało, że 90% badanych uważa, że dzieci w wieku szkolnym powinny być edukowane w dziedzinie finansów.

Komentarze