1/3 dzieci dostaje kieszonkowe
Edukacja finansowa dla najmłodszych to podstawa
Rodzicom często wydaje się, że wspólne planowanie rodzinnego budżetu powinno odbywać się bez udziału dzieci. Nic bardziej mylnego – im wcześniej najmłodsi poznają wartość pieniądza, tym bardziej prawdopodobne, że w przyszłości będą nim odpowiednio zarządzać.
Znane kieszonkowe w postaci kilku lub kilkudziesięciu złotych tygodniowo można zamienić na coś bardziej nowoczesnego, jak np. rachunek oszczędnościowy w banku. W ten sposób dziecko od najmłodszych lat uczy się korzystać z produktów finansowych i na swoim przykładzie widzi na czym polega oszczędzanie.
W rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes, dyrektor ds. relacji inwestorskich firmy konsultingowej Goodwill Consulting, Jakub Borkiewicz, podkreśla, że edukację finansową dzieci najlepiej zacząć już od najmłodszych lat – na początku przez zabawę, a później np. w postaci kieszonkowego.
Dzieci zarządzają swoimi finansami
Badanie “Junior Shopper 2017”, przeprowadzone przez GfK, pokazało, że nad Wisłą około 80% dzieci między 5. a 17. rokiem życia samodzielnie kupuje żywność. Najczęściej są to słodycze i przekąski, a pieniądze na artykuły pochodzą z ich kieszonkowego.
W trakcie miesiąca na tego typu wydatki najmłodsi przeznaczają do 285 mln złotych.
Dzieci muszą uczyć się zarządzania swoimi finansami od najmłodszych lat, a kieszonkowe może im w tym skutecznie pomóc. W szkole będą mogły decydować o tym co i za ile kupią np. w szkolnym sklepiku.
Czy Polacy dają swoim dzieciom kieszonkowe ?
Fundacja Kronenberga, która funkcjonuje przy Citi Handlowym przeprowadziła badanie, z którego wynika, że 35% rodziców daje dzieciom kieszonkowe, a 15% deklaruje, że dziecko dostaje pieniądze na wszystkie swoje potrzeby i rodzice nie muszą zapewniać mu dodatkowych środków. Takie myślenie jest niestety podobne w przypadku ustalania domowego budżetu, w którego planowanie dzieci również nie są włączane.
Z drugiej strony Polacy uważają, że wiedzę na temat finansów dzieci powinny zdobywać od najmłodszych lat – badanie “Barometr Providenta” pokazało, że 90% badanych uważa, że dzieci w wieku szkolnym powinny być edukowane w dziedzinie finansów.
Dodaj komentarz