zadluzenia.com
zamknij

1/3 dzieci dostaje kieszonkowe

Czy kieszonkowe dla dziecka to dobry pomysł? Badania pokazują, że uczenie dzieci gospodarowania finansami od najmłodszych lat pozwala uniknąć problemów w przyszłości. Tymczasem w Polsce jedynie co trzecie dziecko otrzymuje kieszonkowe.

 

 

Edukacja finansowa dla najmłodszych to podstawa

 

Rodzicom często wydaje się, że wspólne planowanie rodzinnego budżetu powinno odbywać się bez udziału dzieci. Nic bardziej mylnego - im wcześniej najmłodsi poznają wartość pieniądza, tym bardziej prawdopodobne, że w przyszłości będą nim odpowiednio zarządzać.

 

Znane kieszonkowe w postaci kilku lub kilkudziesięciu złotych tygodniowo można zamienić na coś bardziej nowoczesnego, jak np. rachunek oszczędnościowy w banku. W ten sposób dziecko od najmłodszych lat uczy się korzystać z produktów finansowych i na swoim przykładzie widzi na czym polega oszczędzanie.

 

W rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes, dyrektor ds. relacji inwestorskich firmy konsultingowej Goodwill Consulting, Jakub Borkiewicz, podkreśla, że edukację finansową dzieci najlepiej zacząć już od najmłodszych lat - na początku przez zabawę, a później np. w postaci kieszonkowego.

 

Dzieci zarządzają swoimi finansami

 

Badanie “Junior Shopper 2017”, przeprowadzone przez GfK, pokazało, że nad Wisłą około 80% dzieci między 5. a 17. rokiem życia samodzielnie kupuje żywność. Najczęściej są to słodycze i przekąski, a pieniądze na artykuły pochodzą z ich kieszonkowego. 

 

W trakcie miesiąca na tego typu wydatki najmłodsi przeznaczają do 285 mln złotych.

 

Dzieci muszą uczyć się zarządzania swoimi finansami od najmłodszych lat, a kieszonkowe może im w tym skutecznie pomóc. W szkole będą mogły decydować o tym co i za ile kupią np. w szkolnym sklepiku.

 

Czy Polacy dają swoim dzieciom kieszonkowe ?

 

Fundacja Kronenberga, która funkcjonuje przy Citi Handlowym przeprowadziła badanie, z którego wynika, że 35% rodziców daje dzieciom kieszonkowe, a 15% deklaruje, że dziecko dostaje pieniądze na wszystkie swoje potrzeby i rodzice nie muszą zapewniać mu dodatkowych środków. Takie myślenie jest niestety podobne w przypadku ustalania domowego budżetu, w którego planowanie dzieci również nie są włączane.

 

 

Z drugiej strony Polacy uważają, że wiedzę na temat finansów dzieci powinny zdobywać od najmłodszych lat - badanie “Barometr Providenta” pokazało, że 90% badanych uważa, że dzieci w wieku szkolnym powinny być edukowane w dziedzinie finansów.

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY