Dlaczego Polacy nie spłacają swoich długów ?

Dlaczego Polacy nie spłacają swoich długów ?

author
Patryk Byczek
11 października 2017
Polacy przyznają, że mają problemy z zadłużeniem finansowym. Około czterdzieści procent obywateli naszego kraju było lub jest zadłużonych, a trzydzieści procent uważa, że wynika to ze zbyt małych zarobków. Wyniki badania "Sytuacja Materialna Polaków", które zostało zlecone przez firmę windykacyjną Lindorff, szczegółowo pokazują, dlaczego Polacy są zadłużeni i jakich działać oczekują, żeby długów pozbyć.

Ankietowani nie potrafili odpowiedzieć jednoznacznie, w jaki sposób stali się dłuznikami. Odpowiedzi padały różne, lecz mimo wszystko bardzo do siebie zbliżone. Czy przyczyny zadłużeń są na tyle poważne, że nie możemy sobie z nimi poradzić?

WALKA Z ZADŁUŻENIEM

Ankietowani, którzy potwierdzili obecne lub przeszłe problemy z zadłużeniem, zostali zapytani o jego powód. Zbyt mały dochód okazał się odpowiedzią 33% ankietowanych. Dwa punkty mniej, bo 31% respondentów odpowiedziało, że przyczyną była utrata pracy. Dla 18% źródłem zadłużenia okazała się utrata finansowania innego, niż wynagrodzenie z pracy. Jeden na dziesięć ankietowanych jako przyczynę podał chorobę, wypadek losowy oraz wypadek w rodzinie. Również jeden na dziesięć wskazał nieumiejętne zarządzanie budżetem, jako przyczynę zadłużenia.

Płeć a dług

Patrząc pod względem płci, hierarchia pododów formuje się nieco inaczej. 30% kobiet, a 31% mężczyzn jako główny powód podało utratę pracy. Zbyt niskie dochody były podłożem zadłużenia dla 29% kobiet, lecz taką samą odpowiedź udzieliło już 37% ankietowanych mężczyzn. Respondenci odpowiedzieli, że znaczącą przyczyną źródła zadłużenia jest utrata źródła dochodów innego niż praca – tej odpowiedzi udzieliło 21% kobiet i mężczyzn

Jak możemy zauważyć, Polacy jako główne powody zadłużeń wskazują utratę pracy oraz zbyt niskie dochody. Tylko niecałe 10% badanych logicznie stwierdziło, że powodem związania się z długami było nieumiejętne zarządzanie budżetem. Polacy nie chcą rezygnować z wydatków i życia na wygodnym poziomie, dlatego zaciągają pożyczki, bez przemyślenia, w jaki sposób spłacą je w odpowiednim terminie.


 

Zadłużenie vs oczekiwania

Osobom, które wzięły udział w badaniu, postawiono również pytanie "Jak reagują na kontakt windykacyjny?". Badani stanowczo podzielili się na dwie grupy. 38% ankietowanych odpowiedziało, że chcieliby poznać propozycję rozwiązania problemu, natomiast 36% odpowiadających próbuje z windykatorem negocjować. 8% osób biorących udział w badaniu unika kontaktu z windykatorem, a 6% wstrzymuje się ze spłatą tak długo, aż dług się przedawni. Należy nadmienić, że 25% ankietowanych nie stosuje żadnego z powyższych sposobów.

Nadzieja na pomoc

Ostatnie pytanie w badaniu miało sprawdzić, jakiej pomocy oczekują zadłużeni.  Na pierwszym miejscu znalazły się dwie odpowiedzi, które mówią o szukaniu porady, pomocy, wspracia oraz rozmowy – tak odpowiedziały dwie grupy po 25% ankietowanych. Około 20% badanych liczy na podpisanie ugody z firmą windykacyjną. Najgorszą możliwą opcją, a jednocześnie odpowiedzią, jest zaciąganie kolejnych długów – tak robi aż 16% badanych.

Dług spłacić można na dwa sposoby:
 

  • bezpośredni kontakt z windykatorem,

  • samodzielna spłata przez Internet.

​Zadłużony sam może wybrać dogodną dla siebie metodę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Prokuratura pomaga ofiarom lichwiarzy
Wpisy
author
Aneta Jankowska
16 września 2017

Prokuratura pomaga ofiarom lichwiarzy

Wizz Air kontakt – infolinia
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
01 lipca 2019

Wizz Air kontakt – infolinia

Bank Spółdzielczy w Żywcu sesje przychodzące i wychodzące
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
18 września 2019

Bank Spółdzielczy w Żywcu sesje przychodzące i wychodzące

Najwyższy CIT zapłacił PKO Bank Polski
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
25 lipca 2019

Najwyższy CIT zapłacił PKO Bank Polski

Kredyt hipoteczny Starachowice
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
21 sierpnia 2017

Kredyt hipoteczny Starachowice

Rozwiązania chmurowe w Idea Banku
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
01 stycznia 2019

Rozwiązania chmurowe w Idea Banku

Porównaj