Statystyki pokazują, że seniorzy nie zawsze są gotowi do przejścia na emeryturę. Zapasy energii skumulowane u osób starszych powodują, że Ci pozostają aktywni zawodowo tak długo, jak tylko mogą. Jakie branże zatrudniają osoby powyżej pięćdziesiątego roku życia?

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 24.01.2018
Udostępnij:

Wraz z bardzo niskim bezrobociem w Polsce zwiększa się ilość miejsc pracy dla seniorów. Wciąż istnieją profesje, które wymagają doświadczenia, w związku z czym osoby starsze przyjmowane są z otwartymi ramionami. Na jakie warunki mogą liczyć aktywni seniorzy?

AKTYWNI SENIORZY

Statystyki pokazują, że co trzecia firma chętnie zatrudni pracowników powyżej pięćdziesiątego roku życia. Największą zaletą zatrudnienia osób starszych jest przede wszystkim doświadczenie, którego brakuje młodym. Seniorzy bardzo dobrze znają swoje branże, w których niewiele rzeczy może ich zaskoczyć. Poza tym, zatrudnienie osoby starszej jest dla firm po prostu opłacalne.
 

Rynek pracy – kobiety

Oferty pracy dla kobiet są różne. Zaczynają się od prac codziennych, np. opieka nad dziećmisprzątanie domów, hoteli, czy firm, a kończą się na profesjach wymagających doświadczenia, np. księgowośćkrawiectwo, czy szwactwo

Bardzo dużo organizacji i firm może zaproponować Paniom także prace sezonowe w Polsce lub za granicą. Wśród zatrudniających przetarło się stwierdzenie, że kobiety są o wiele dokładniejsze i rzetelniejsze, a przy tym sprawiają mniej problemów, niż Panowie. Najczęstsze zatrudnienie w pracy sezonowej dotyczy zbierania owoców lub warzyw, zajmowania się osobami starszymi, a też wspomnianego wcześniej sprzątania.

Rynek pracy – mężczyźni

Panowie mają trochę łatwiej. Ofert pracy dla seniorów płci męskiej jest o wiele więcej. Okazuje się, że pracowników z doświadczeniem jako np. spawacz, elektryk, hydraulik, blacharz, czy operator maszyn jest niewielu. Firmy szukają także kierowców długodystansowych. Tutaj z pomocą przychodzą doświadczeni Panowie, którzy bardzo chętnie podejmą się pracy w swoim zawodzie.

Prace dorywcze też nie będą problemem. Fachowcy budowlani, czy wykończeniowi (np. w mieszkaniach) są poszukiwani każdego dnia. Propozycje pracy jako ochroniarz biura lub supermarketu również są proponowane bardzo często. W tej dziedzinie stosunek ceny do jakości wykonanej usługi w wielu przypadkach jest bardzo korzystny.

Tak samo jak u Pań, występują również propozycje prac sezonowych. Te także dotyczą doświadczonych pracowników wspomnianych wyżej.

Badania przeprowadzone przez Work Service pokazują, że osoby powyżej pięćdziesiątego roku życia zatrudniano na następujące stanowiska: 
 

  • robotnicy do prac prostych – 44%,

  • technicy i robotnicy wykwalifikowani – 41%,

  • pracownicy biurowi – 10%,

  • kierownicy i specjaliści – 9%,

  • kadra zarządzająca – 6%,

  • mistrzowie i brygadziści – 5%,

  • inżynierowie – 3%.

Zarobki

Wysokość pensji zależy od pracy, którą dany senior wykonuje. Stawki w zależności od zawodu zaczynają się od pięciu złotych na godzinę, a kończą na dziewięciu złotych na godzinę. Oczywiście płace mogą być o wiele wyższe.

Osoby starsze powinny pamiętać, że wynagrodzenie może mieć wpływ na obniżenie lub podwyższenie świadczeń emerytalnych. Te osoby, które są na tak zwanej "wcześniejszej emeryturze" mogą zarobić jedynie do określonego limitu.

Wysokość emerytury nie zmienia się, jeżeli dodatkowe zarobki nie przekraczają 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, czyli 2927,04 zł brutto. Świadczenie pomniejszane jest o kwotę jaką przekroczył emeryt, jeśli dodatkowy dochód wynosi od 70% do 130% przeciętnej pensji, czyli od 2927,04 zł do 5436 zł brutto. Emerytura zawieszana jest w przypadku, gdy wynagrodzenie z tytułu pracy przekracza 130% średniej pensji.

Nowoczesny senior

Z biegiem czasu osoby starsze są coraz bardziej obyte z technologią. Warto zauważyć, że z komputera korzysta blisko dwa miliony osób po pięćdziesiątym roku życia. Istnieje bardzo dużo portali rekrutacyjnych, do których poszukujący pracy seniorzy sięgają coraz częściej. Zakładają oraz edytują swoje profile i zdalnie wysyłają swoje CV do firm, które poszukują pracowników na dane stanowisko. Inni wysyłając CV korzystają z poczty lub dostarczają dokumenty osobiści

Seniorzy szukają zatrudnienia także w Urzędach Pracy oraz Biurach Pośrednictwa Pracy.


 

Komentarze