zadluzenia.com
zamknij

Jak bezpiecznie korzystać z bankomatu

Pierwsze egzemplarze pojawiły się w Polsce już w latach 80-tych. Bankomaty, bo o nich mowa, na stałe wpisały się w krajobraz miast, a przede wszystkim w nasze zwyczaje finansowe. Czy wiemy jak z nich korzystać w bezpieczny sposób?

 

Przedstawiamy 7 prostych zasad:

 

1. Wygląd bankomatu

 

Przed włożeniem karty upewnijmy się, że bankomat wygląda „normalnie”. Nasz niepokój powinien wzbudzić nietypowy wygląd czytnika kart, klawiatury, dodatkowa kamera oraz wszelkiego rodzaju nakładki na urządzenie. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości – warto skorzystać z innego bankomatu, a nasze zastrzeżenia zgłosić do firmy zarządzającej bankomatem. Numer telefonu powinien znajdować się bezpośrednio na urządzeniu.

 

2. Zasłaniajmy PIN

 

Wprowadzając kod PIN koniecznie zasłaniajmy klawiaturę ręką (najlepiej z góry i z boku). W ten sposób złodzieje nie podejrzą go, nawet jeżeli zamontują w bankomacie dodatkową kamerę.

 

3. Pamiętajmy o pieniądzach

 

Choć wydaje się to nieprawdopodobne, zostawienie pieniędzy w bankomacie zdarza się wielu osobom. Po skorzystaniu z urządzenia warto zabrać wypłacone pieniądze.

 

4. PIN w głowie

 

Wielokrotnie przypominana zasada. PINu nie zapisujemy w portfelu, na odwrocie karty ani w żadnym innym miejscu. W przypadku utraty karty wraz z zapisanym numerem PIN, złodziej będzie miał otwartą drogę do naszych pieniędzy. Te 4 cyfry warto po prostu zapamiętać.  

 

5. Nikomu nie podajemy kodu PIN

 

Nikomu. Pamiętajmy, że banki nie wysyłają do Klientów żadnych próśb o podanie PINu. Każda próba zdobycia naszego kodu to próba oszustwa.

 

6. Potwierdzenia operacji

 

Warto brać potwierdzenie każdej transakcji dokonanej w bankomacie. W przypadku jakiejkolwiek reklamacji czy zastrzeżeń związanych z funkcjonowaniem bankomatu to najlepszy dowód na dochodzenie naszych praw.

 

7. Sprawdzanie konta

 

Dobrym nawykiem po skorzystaniu z bankomatu jest sprawdzenie rachunku bankowego. W ten sposób upewnimy się, że została potrącona właściwa kwota albo czy nie było innych, nieznanych nam transakcji. 

 

Skomentuj artykuł
captcha
Twoja ocena
Średnia ocena
0 / 5 z 0 ocen
BRAK KOMENTARZY