Jak wyglądają finanse polskich emerytów ?

Jak wyglądają finanse polskich emerytów ?

author
Aneta Jankowska
30 stycznia 2018
Uwaga na oszustów - 10% osób w wieku 65 lat i więcej przyznało, że padło ofiarą próby wyłudzenia pieniędzy. Złodzieje mają nowe sposoby, nie tylko na tradycyjnego “wnuczka”.

Przez nieuczciwe praktyki przestępcze, nie tylko seniorzy tracą oszczędności lub zmagają się z wyjaśnianiem kredytu, którego nie zaciągali. Mimo wszystko jest to jednak najbardziej nieświadoma grupa osób. Dlatego aby zmniejszyć ryzyko utraty danych i ograniczyć skutki umyślnych działań złodziei tożsamości, warto wiedzieć i uczyć się o sposobach ochrony swoich finansów.

Statystyki policji pokazują, że dziś obserwuje się znaczny wzrost liczby wyłudzeń, których ofiarami są osoby starsze. Seniorzy tracą oszczędności i nie mają środków do życia. Osoby starsze są w większym stopniu narażone na działania ze strony przestępców, bo często z powodu samotności są bardzo naiwne i ze względu na ludzką dobroć i chęć wsparcia najbliższych wpadają w kłopoty. Według badań opinii, około 40% emerytów pomaga finansowo swojej rodzinie.

Profilaktyka przede wszystkim

Z analiz wynika, że w 2016 roku złodzieje metodą “na wnuczka” wyłudzili łącznie 500 tys. zł. Ta metoda polega na podszywaniu się za brata, krewnego, znajomego, a nawet policjanta,. Jednak to tylko jeden z wielu mechanizmów oszustwa czy metod perswazji, do których posuwają się naciągacze.

Całe szczęście, że aktualnie coraz bardziej powszechna staje się profilaktyka, uczulająca wszystkich, w tym także osoby starsze, na socjotechniki wykorzystywane przez oszustów do wyłudzenia znacznych sum pieniędzy. A edukacja jest potrzebna, bo jak informuje policja, przestępcy każdego dnia przynajmniej 5 razy dziennie dokonują prób oszukania osoby starszej, właśni celem wyłudzenia od niej pieniędzy.

Bezpieczeństwo danych

Chcąc chronić swoje dane musimy mieć świadomość konsekwencji ich utraty lub wykorzystania przez osoby niepowołane. Alina Stahl, dyrektor PR i Komunikacji w Grupie BIK, podkreśla, że nadal ważne jest uświadamianie zagrożeń i skutków kradzieży tożsamości. Jednak coraz bardziej istotna staje się wiedza na temat zarówno dostępnych narzędzi ochrony, jak i zasad bezpieczeństwa danych osobowych.

Wprawdzie Polacy mają coraz większą wiedzę, czym może skutkować kradzież danych, wymieniają w badaniach opinii rozwiązania, jak np. programy antywirusowe, hasła do kont internetowych czy nieudostępnianie dowodu osobistego osobom nieuprawnionym, jednak wciąż niewiele osób wie, jak prawidłowo postąpić, gdy dojdzie do utraty ich dokumentu tożsamości – dodaje.

Portal Nieskradzione.pl 

Osoby starsze, ale i wszyscy, którzy posługują się swoim dokumentem tożsamości powinni zainteresować się portalem nieskradzione.pl. To strona, która jest prowadzona w ramach działań edukacyjnych Biura Informacji Kredytowej. To poradnik, dzięki któremu wszyscy mogą poznać opisywane życiowe historie, prawdziwe zdarzenia, a także skorzystać z gotowych wskazówek, np. jak postąpić w sytuacji zgubienia lub kradzieży dowodu osobistego. 

Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji kradzieży tożsamości, jednak czasem, mimo podjętych środków ostrożności, zdarza się, że padniemy ofiarą kradzieży lub po prostu zgubimy dokument. W przypadku zagubienia dokumentu lub podejrzenia, że ktoś mógł go zeskanować bez naszej wiedzy, pierwszym ważnym krokiem jest jak najszybsze wyłączenie go z obiegu, tzw. zastrzeżenie dowodu osobistego – tłumaczy Alina Stahl z BIK.

O ile dane takie jak: imię i nazwisko, data i miejsce urodzenia, adres, seria i numer dowodu osobistego, znajdą się w niepowołanych rękach, to mogą stać się furtką np. do wyłudzenia kredytów czy pożyczek. Ważne, żeby je odpowiednio zabezpieczyć. Jednym ze sposobów jest założenie konta na na www.bik.pl. Później, wystarczy zweryfikować swoją tożsamość, a w sytuacji, kiedy utracimy zarejestrowany dokument, jednym kliknięciem zastrzeżemy dowód.

Taka informacja zostanie przekazana do systemu Dokumenty Zastrzeżone prowadzonego przez Związek Banków Polskich. W kilka minut dowód zostanie wyłączony z obiegu, a sygnał dotrze do wszystkich banków w Polsce, Poczty oraz operatorów telefonii komórkowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Promocja: „Polecam Proste Zasady – edycja XIV” w Getin Banku
Promocje bankowe
author
Patryk Byczek
10 grudnia 2021

Promocja: „Polecam Proste Zasady – edycja XIV” w Getin Banku

Alior Bank w Środzie Wielkopolskiej
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
09 lipca 2019

Alior Bank w Środzie Wielkopolskiej

Nowoczesne płatności w Chinach
Aktualności
author
Halszka Gronek
03 lipca 2018

Nowoczesne płatności w Chinach

Bank Pekao w Mosinie
Oddziały
author
Patryk Byczek
10 sierpnia 2019

Bank Pekao w Mosinie

Porównaj