Jak wyglądają finanse w polskich związkach ?

Jak wyglądają finanse w polskich związkach ?

author
12 lutego 2018
Tylko 6 na 10 Polaków zarządza finansami wspólnie z partnerem - taki jest wynik badania "Młodzi Polacy w związkach - podział ról finansowych" przeprowadzonego przez Maison&Partners dla firmy pożyczkowej Wonga. Główny wniosek z raportu jest zaskakujący - znaczna część młodych Polaków pozostających w stałym związku potrzebuje niezależności finansowej i samodzielnego decydowania o swoich wydatkach. 

Badanie przeprowadzono w styczniu 2018 roku na ogólnopolskiej losowej grupie Polaków w wieku od 18 do 35 lat pozostających w formalnych lub nieformalnych związkach. Przebadano 1002 osoby. 

Niezależni, czy całkowicie zależni od siebie? 

18% respondentów uważa, że finansami dysponuje niezależnie od woli partnera. Niewiele więcej, bo 21% uważa, że w związku powinno się decydować o każdym wydatku wspólnie i mieć wspólne wszystkie finanse. 

Prawie 60% Polaków zarządza jednak finansami wspólnie z partnerem. Jednocześnie 40% deklaruje, że posiada także własne pieniądze, na których rozdysponowanie partner nie ma wpływu. 63% badanych natomiast twierdzi, że w kwestii odpowiedzialności finansowej za koszt utrzymania domu, partnerzy powinni dzielić się po równo. 

Konto wspólne i konto prywatne

18% badanych Polaków wskazało, że posiadają dwa rachunki – pierwszy dzielą z partnerem, a drugi pozostaje do ich własnej dyspozycji. Podobnie jest z oszczędnościami – 51% odpowiadających odkłada pieniądze wspólnie z partnerem, ale jednocześnie co piąta osoba odkłada pieniądze na własne konto. 

Dopóki nas kredyt nie rozłączy…

Wspólne zobowiązania finansowe (kredyt lub pożyczka) dotyczą 33% badanych. Ponad połowa par spłaca je po równo, ale w co trzecim związku obowiązek ten spada tylko na jednego z partnerów. 16% badanych deklaruje, że jeden z partnerów spłaca większą część zobowiązania, niż drugi. 

Podsumowanie odpowiedzi ankietowanych 

Kłótnie o pieniądze

Badanie pokazało także, że młodzi Polacy bardzo często kłócą się o finanse i zarządzanie nimi. Co dziesiąta osoba kłóci się z tego powodu z partnerem co najmniej raz w tygodniu. 23% badanych odpowiedziało, że kłótnie o pieniądze mają miejsce raz do kilku razy w miesiącu. Główną przyczyną finansowych sprzeczek są zbyt duże wydatki partnera. 

Najczęściej kłótnie o pieniądze inicjują kobiety – wśród powodów wskazują one głównie:
– zbyt duże wydatki partnera,
– brak odpowiedzialności finansowej (na przykład niedopilnowanie opłat, spłaty raty).
Mimo tego więcej mężczyzn niż kobiet, zadeklarowało, że nie wybaczyłoby partnerce wydania dużej kwoty bez uprzedniego poinformowania o tym. 
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Credit Agricole w Sosnowcu
Oddziały
author
03 września 2019

Credit Agricole w Sosnowcu

thumbnail
Promocje bankowe
author
07 października 2021

Finansowanie do 3 mln zł na bieżącą działalność firmy w Alior Banku

Szybkie pożyczki Czerwionka-Leszczyny
Pożyczki miasta
author
13 stycznia 2021

Szybkie pożyczki Czerwionka-Leszczyny

Moneta kolekcjonerska NBP za 13 000 zł
Wpisy
author
16 lipca 2018

Moneta kolekcjonerska NBP za 13 000 zł

Kredyt konsolidacyjny Żywiec
Wpisy Inne
author
21 lipca 2017

Kredyt konsolidacyjny Żywiec