KIDT – co to jest?

author
Julia Wierciło
12 maja 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych to najmniej znane biuro informacji gospodarczej. Znajdująca się w niej baza dłużników KIDT dedykowana jest firmom z branży telekomunikacyjnej. Zadaniem rejestru jest przechowywanie danych klientów, którzy nie uregulowali swoich zobowiązań w wyznaczonym czasie. Co to jest KIDT i jakie są warunki umieszczenia danych w bazie? Sprawdźmy jak działa KIDT BIG oraz jak usunąć nieaktualne informacje.

Spis treści:

 1. KIDT BIG S.A. - co to jest?
 2. Jak działa KIDT BIG?
 3. Kto może skorzystać z KIDT BIG?
 4. Warunki wpisania dłużnika do KIDT BIG
 5. Wpisanie przedsiębiorcy do KIDT BIG SA - warunki
 6. Jak usunąć wpis z KIDT BIG?
 7. KIDT - kontakt
Zwiń spis treści

KIDT BIG S.A. - co to jest?

Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych BIG S.A., a w skrócie KIDT BIG S.A. jest biurem informacji gospodarczej, świadczącym, tak jak każde biuro informacji gospodarczej, usługi przyjmowania, przetwarzania i udostępniania informacji gospodarczych o osobach fizycznych i firmach z konkretnego sektora gospodarki – z branży telekomunikacyjnej.

Rejestr KIDT BIG S.A. jest systemem informatycznym, który zawiera listę dłużników branży telekomunikacyjnej. Jest dedykowany przede wszystkim firmom, które funkcjonują w zakresie tej branży. Są to między innymi operatorzy telefonii komórkowych czy telefonii stacjonarnych, internetu oraz telewizji. Dane są dla nich dostępne online, a dzięki informacjom napływającym od operatorów lista dłużników jest aktualizowana na bieżąco.

Biuro to działa na podstawie Ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczej i wymianie danych gospodarczych (Dz.U. Nr 81, poz.530), pod nadzorem ministra właściwego ds. gospodarki. Z KIDT można korzystać wyłącznie za pośrednictwem dedykowanego systemu informatycznego.

Obecnie Spółka KIDT BIG SA z siedzibą w Kielcach podjęła decyzję o zawieszeniu działalności od 1 lutego 2023 r. Według informacji na oficjalnej stronie internetowej zawieszenie działalności Krajowej Informacji Długów Telekomunikacyjnych Biuro Informacji Gospodarczej S.A. nastąpi po przeprowadzeniu wszelkich niezbędnych procedur i zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami prawa. Zawieszenie działalności spółki jest wynikiem realizowanych niezbędnych procedur organizacyjnych.

Jak działa KIDT BIG?

W przypadku innym niż klient indywidualny, do korzystania z serwisu niezbędne jest podpisanie umowy o współpracy z KIDT BIG. W pierwszej kolejności należy wypełnić odpowiedni formularz kontaktowy. Dostępny jest on na oficjalnej stronie KIDT. W tym celu możemy również skontaktować się z infolinią. Propozycja umowy zostanie dostarczona na podany adres e-mail lub adres pocztowy. Następnie wypełniony oraz podpisany dokument należy wysłać w dwóch egzemplarzach na oficjalny adres siedziby KIDT BIG w Kielcach. Po zweryfikowaniu przez KIDT dokumentów otrzymujemy potwierdzenie dostępu do bazy wraz z instrukcją jej użytkowania.

Jeżeli jesteśmy klientem indywidualnym możemy skorzystać z prostszego rozwiązania. W tym celu należy założyć konto w serwisie, a następnie wypełnić formularz rejestracyjny. Po jego wysłaniu wystarczy poczekać na wiadomość od konsultanta, który przedstawi dalsze działania.

Kto może skorzystać z KIDT BIG?

Rejestr Krajowej Informacji Długów Telekomunikacyjnych jest skierowany do firm branży telekomunikacyjnej. Nie oznacza to, że do bazy nie mają dostępu klienci indywidualni czy biznesowi.

Z KIDT BIG mogą korzystać:

 • operatorzy telekomunikacyjni w zakresie uzyskania informacji na temat firm, zapytań, weryfikacji innych operatorów, konsumentów i przedsiębiorców. Mogą oni także dodać nowego dłużnika,
 • klienci indywidualni – klienci nieprowadzący działalności gospodarczej mogą pobrać swój raport, sprawdzić zapytania dotyczące jego osoby, a także zweryfikować przedsiębiorców,
 • klienci biznesowi – w zakresie uzyskania informacji na temat firm, zapytań, weryfikacji innych operatorów, konsumentów i przedsiębiorców. Mogą oni także dodać nowego dłużnika,
 • klienci instytucjonalni – miasto lub gmina, a także instytucja państwowa. Mają możliwość sprawdzenia informacji dotyczących konsumentów, operatorów oraz przedsiębiorców.

Warunki wpisania dłużnika do KIDT BIG

Aby móc dokonać wpisu do rejestru, konieczne jest dopełnienie poniższych formalności.

Do KIDT BIG SA można wpisać konsumenta jako dłużnika jeśli zostaną spełnione poniższe warunki:

 • zobowiązanie powstało w związku z określonym stosunkiem prawnym z tytułu świadczenia usług telekomunikacyjnych,
 • łączna kwota wymagalnych zobowiązań wynosi co najmniej 200 zł i są one wymagalne co najmniej od 60 dni,
 • upłynął co najmniej jeden miesiąc od wysłania przez wierzyciela listem poleconym albo doręczenia dłużnikowi do rąk własnych, na adres do doręczeń wskazany przez dłużnika, a jeżeli nie wskazał takiego adresu – na adres miejsca zamieszkania, wezwania do zapłaty, zawierającego ostrzeżenie o zamiarze przekazania danych do KIDT BIG SA, z podaniem firmy i adresu siedziby tego biura.

Jeżeli wierzyciel posiada informację gospodarczą, potwierdzoną tytułem wykonawczym, kwota długu i okres zaległości są bez znaczenia, należy jednak wysłać wezwanie do zapłaty 14 dni przed wpisaniem dłużnika do rejestru.

Wpisanie przedsiębiorcy do KIDT BIG SA - warunki

Do KIDT BIG SA można wpisać również przedsiębiorcę, wówczas gdy są spełnione łącznie poniższe warunki:

 • zadłużenie podmiotu gospodarczego powstało w branży telekomunikacyjnej,
 • łączna kwota wymagalnych zobowiązań dłużnika niebędącego konsumentem wobec wierzyciela wynosi co najmniej 500 złotych oraz są one wymagalne od co najmniej 60 dni,
 • upłynął co najmniej miesiąc od wysłania przez wierzyciela listem poleconym albo doręczenia dłużnikowi niebędącemu konsumentem do rąk własnych, na adres do doręczeń wskazany przez dłużnika niebędącego konsumentem, a jeżeli nie wskazał takiego adresu – na adres siedziby dłużnika lub miejsca wykonywania działalności gospodarczej, wezwania do zapłaty, zawierającego ostrzeżenie o zamiarze przekazania danych do biura, z podaniem firmy i adresu siedziby tego biura.

Jak usunąć wpis z KIDT BIG?

Mimo obowiązku usunięcia przez wierzyciela nieaktualnych danych w terminie 14 dni od daty zaksięgowania całości zobowiązania, pojawiają się sytuacje, w których informacja o zadłużeniu nie znika w odpowiednim czasie. W przypadku nieaktualnego wpisu w bazie dłużników KIDT możemy zdecydować się na jego usunięcie.

W takim wypadku należy niezwłocznie skontaktować się z osobą, która umieściła nasze dane w bazie, a także dołączyć wniosek o ich usunięcie. Osoba widniejąca niesłusznie w tej bazie dłużników, może zgłosić taki przypadek bezpośrednio do KIDT z uzasadnioną informacją o wygaśnięciu zobowiązania. Wówczas KIDT BIG SA jest zobligowana do niezwłocznego usunięcia informacji gospodarczych w tym zakresie.

KIDT - kontakt

1) Siedziba KIDT

ul. Poleska 44, 25-325 Kielce

Godziny pracy w dni robocze 8.00-16.00

2) Kontakt telefoniczny

Infolinia: 41 333 50 00

Obsługa Klienta: 41 333 50 01

3) Kontakt elektroniczny

e-mail: [email protected]

author
Julia Wierciło
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Szkodę w Warcie zgłosisz przez Facebooka

Klienci Warty jako pierwsi w Polsce będą mogli zgłosić szkodę za pomocą Messengera. Aktualnie już cały proces likwidacji szkód w Warcie możemy zrealizować mobilnie.  

author
Aneta Jankowska
14 września 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Bank Spółdzielczy w Gostyninie sesje przychodzące i wychodzące

Chcesz sprawdzić, o której godzinie pieniądze dotrą na konto w Banku Spółdzielczym w Gostyninie? A może chcesz wiedzieć, o jakiej porze przelew zostanie realnie wysłany z konta w tym banku? Sprawdź sesje przychodzące i wychodzące Elixir w Bank Spółdzielczym Gostynin.

author
Patryk Byczek
03 października 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Jak wyłączyć Allegro Smart!

Allegro Smart! jest pakietem dostępnym na popularnej platformie służącym do zakupów i sprzedaży online. Użytkownicy serwisu mogą korzystać z niego w pełni za darmo lub wykupić dodatkowy pakiet, dzięki któremu można zaoszczędzić sporo pieniędzy na dostawach przesyłek. Co zrobić w przypadku, gdy nie chcemy korzystać już z pakietu Smart!? Sprawdzamy, jak wyłączyć Allegro Smart!.

author
Aleksandra Gościnna
13 grudnia 2021
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

iPhone 7 na raty

 

author
Patryk Byczek
26 września 2016
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Handlowcy skarżą się na split payment w podatkach

Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, w jednym na pięć przypadków polskie przedsiębiorstwa korzystające z narzędzie split payment skarżą się na negatywny wpływ mechanizmu na płynność finansową. Problem stanowi mrożenie tak zwanej nadwyżki podatku zgromadzonego na dedykowanym rachunku.

author
Halszka Gronek
04 listopada 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

SKOK Chmielewskiego kontakt, infolinia

Chcesz skontaktować się z pracownikiem SKOK-u Chmielewskiego? Sprawdziliśmy numer infolinii oraz godziny pracy. Skontaktować można się także za pomocą e-maila, poczty tradycyjnej oraz formularza kontaktowego. Zobacz najszybsze formy kontaktu ze SKOK-iem Chmielewskiego.

author
Aleksandra Gościnna
28 lutego 2024
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Porównaj