Krajowy Rejestr Długów (KRD) – co to jest?

Krajowy Rejestr Długów (KRD) – co to jest?

author
Julia Wierciło
15 sierpnia 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

KRD, czyli Krajowy Rejestr Długów, jest największą w Polsce platformą wymiany informacji gospodarczej. Zbiera, przetwarza i udostępniania informacje na temat osób zadłużonych. Znalezienie się w bazie może utrudnić otrzymanie kredytu w banku lub zakupy na raty. Sprawdźmy, kto może znaleźć się w rejestrze, jak sprawdzić znajdujące się w nim informacje, a także jak usunąć wpis w KRD.

Spis treści:

 1. Krajowy Rejestr Długów - co to jest?
 2. Czym zajmuje się Krajowy Rejestr Długów?
 3. Kto może być wpisany na listę KRD?
 4. Krajowy Rejestr Długów - warunki wpisania na listę dłużników
 5. Jak sprawdzić, czy jestem w bazie KRD?
 6. Jak usunąć nasze dane z KRD?
 7. Pytania i odpowiedzi
Zwiń spis treści

Krajowy Rejestr Długów - co to jest?

Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej jest największą w Polsce platformą wymiany informacji gospodarczej. Stworzony system wymiany informacji gospodarczych (Krajowy Rejestr Dłużników) łączy wszystkie gałęzie gospodarki. Mogą z niego korzystać:

 • podmioty gospodarcze,
 • osoby fizyczne,
 • samorządy,
 • administracja,
 • sektor mieszkaniowy.

Czym zajmuje się Krajowy Rejestr Długów?

Spółka zajmuje się przede wszystkim zbieraniem oraz udostępnianiem informacji. Dotyczą one osób zadłużonych, a także przedsiębiorstw, które nie spłacają zaciągniętych zobowiązań w wyznaczonym czasie. Gromadzone dane dotyczą wyłącznie zaległości oraz długów. Informacje zawarte w Krajowym Rejestrze Długów wymienne są z wieloma sektorami gospodarki. Będą to:

 • przedsiębiorstwa prywatne,
 • przemysł (spożywczy, farmaceutyczny, energetyczny),
 • firma windykacyjna,
 • administracja (sądy, urzędy),
 • inne usługi (telewizyjne, internetowe, telefoniczne),
 • finanse (banki, firmy pożyczkowe).

Kto może być wpisany na listę KRD?

Do bazy Krajowego Rejestru Długów mogą zostać wpisani:

 • konsumenci, którzy nie regulują zaciągniętych zobowiązań na czas,
 • przedsiębiorcy, którzy nie wywiązują się z płatności za otrzymane faktury.

Jeżeli zaciągnięte przez nas zobowiązania nie są spłacane w wyznaczonym czasie, nie trafiamy do bazy KRD automatycznie. Dłużnik musi zostać zgłoszony przez wierzyciela. Sytuacja może mieć miejsce, jeżeli nie uregulujemy należności na czas. Mogą to być między innymi zaległości związane z abonamentem telefonicznym, alimentami czy niespłaconymi pożyczkami na raty.

Nie tylko konsumenci mogą znaleźć się w rejestrze. Firmy, które mają zaległości w spłatach faktur za zamówiony towar czy usługę także mają duże szanse na wpisanie ich danych do bazy KRD.

Krajowy Rejestr Długów - warunki wpisania na listę dłużników

Wpis do KRD może otrzymać przedsiębiorca, a także konsument. Warunki uzyskania negatywnego wpisu różnią się od siebie. Jednak w obu przypadkach wszystkie wymienione punkty muszą wystąpić jednocześnie.

Warunki wpisania konsumenta do rejestru KRD:

 • zobowiązanie ma stosunek prawny (umowa o kredyt konsumencki) i wynika z art.187 Kodeksu cywilnego,
 • dług wynosi minimum 200 zł,
 • okres zadłużenia wynosi co najmniej 30 dni,
 • wezwanie do zapłaty zostało wysłane, a od tego czasu minął co najmniej 1 miesiąc,
 • od momentu wymagalności zobowiązania nie minęło więcej niż 6 lat.

Warunki wpisania przedsiębiorcy do rejestru KRD:

 • zadłużenie wynika z umowy dotyczącej wykonywania działalności gospodarczej,
 • wynosi co najmniej 500 zł,
 • okres wymaganej płatności wynosi co najmniej 30 dni,
 • wezwanie do zapłaty zostało wysłane, a od tego czasu minął co najmniej 1 miesiąc.

Jak sprawdzić, czy jestem w bazie KRD?

Na oficjalnej stronie Krajowego Rejestru Długów możemy sprawdzić informacje dotyczące wpisu do bazy. Umożliwia to opcja „Oferta dla konsumentów”. Po jej wybraniu zostaniemy przeniesieni na kolejną stronę, dzięki której możemy:

 • sprawdzić, czy widniejemy w KRD,
 • sprawdzić rejestr zapytań o nasze dane w KRD.

Osoba fizyczna ma możliwość pobrania raportu i sprawdzenia danych w rejestrze zapytań. Zgodnie z obowiązującą ustawą może to zrobić bezpłatnie raz na pół roku.

Sprawdzenie swoich danych w bazie Krajowego Rejestru Długów jest możliwe po uiszczeniu odpowiedniej opłaty. Obowiązujący cennik jest dostępny na stronie KRD.

Opłaty dla konsumenta wynoszą:

 • pobranie raportu o sobie – 14 zł,
 • pobranie informacji z rejestru zapytań o nasze dane – 14 zł,
 • pobranie raportu o sobie oraz z rejestru zapytań – 28 zł.

Jak usunąć nasze dane z KRD?

W przypadku kiedy nasze dane widnieją w rejestrze KRD ze względu na obecny dług, należy spłacić zaległe zobowiązanie. Dzięki temu w ciągu 14 dni informacja zostanie usunięta przez wierzyciela. Natomiast aktualizacja danych musi nastąpić jeżeli:

 • zobowiązanie będzie częściowo uregulowane,
 • zobowiązanie wygaśnie,
 • informacje będą błędne.

W KRD widnieją wyłącznie aktualne i niespłacone zobowiązania. Oznacza to, że historia długów nie jest przechowywana, jeżeli należność zostanie uregulowana. Dane mogą zostać usunięte wyłącznie po otrzymaniu odpowiedniego wniosku. Musi on zostać złożony przez wierzyciela. Jest to obowiązkowe i musi nastąpić po spłacie zadłużenia. Reguluje to Art. 47-48 Ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.

”Kto, będąc wierzycielem, w przypadku:

1) całkowitego wykonania zobowiązania albo jego wygaśnięcia,

2) stwierdzenia faktu nieistnienia zobowiązania,

3) powzięcia przez wierzyciela, który zawarł z biurem umowę, o której mowa w art. 12 ust. 1, wiadomości o odzyskaniu przez osobę utraconego dokumentu, o którym mowa w art. 17

– niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni, nie zażądał aktualizacji informacji od biura, któremu przekazał dane o zobowiązaniu lub o posłużeniu się cudzym dokumentem, podlega grzywnie do 30 000 złotych. Kto przekazuje do biura nieprawdziwą informację gospodarczą, podlega grzywnie do 30 000 złotych.

Tej samej karze podlega, kto nie usunął informacji gospodarczej w terminie 90 dni od dnia jej otrzymania od biura lub ujawnił niezgodnie z przepisami ustawy informację gospodarczą osobom trzecim.”

Jeżeli mimo spłaty nasze dane znajdują się w bazie KRD, należy niezwłocznie skontaktować się z instytucją w celu rozwiązania sprawy.

Pytania i odpowiedzi

Zadaniem KRD jest gromadzenie informacji o zobowiązaniach finansowych, przechowywanie informacji o zobowiązaniach, udostępnianie tych informacji oraz ochrona nach zgromadzonych w rejestrze.

W KRD widnieją wyłącznie aktualne i niespłacone zobowiązania (negatywne informacje – np. niespłacony kredyt hipoteczny). Oznacza to, że historia o należnościach uregulowanych nie jest gromadzona. Dane, po spłacie zadłużenia i złożeniu odpowiedniego wniosku, mogą zostać usunięte. Reguluje to art. 47-48 Ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.

W zarządzie KRD znajdują się obecnie trzy osoby: Adam Łącki (Prezes Zarządu), Maciej Ameljan (Wiceprezes Zarządu), Jakub Kostecki (Wiceprezes Zarządu).

KRD zbiera dane od takich instytucji, jak np.: banki, ubezpieczalnie, firmy pożyczkowe czy firmy leasingowe.

Tak. Można sprawdzić samego siebie w KRD. Wystarczy skorzystać z formularza rejestracyjnego na stronie KRD, w którym należy podać swoje podstawowe dane. KRD Biuro Informacji Kredytowej daje również możliwość sprawdzenia kontrahenta.

author
Julia Wierciło
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Podobne artykuły

Komu przysługuje i ile wynosi znaleźne?

Zgubienie wartościowej rzeczy może zdarzyć się każdemu. Podobnie każdy z nas może znaleźć to, co przez drugiego zostało zgubione. W takiej sytuacji osobie znajdującej cudzą własność należne jest znaleźne. Ile ono wynosi i czy rzeczywiście należy się każdemu?

author
Dominika Byczek
06 lipca 2023
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

mBank placówki w Zabrzu

mBank to czwarty największy bank w Polsce. Choć zaczynał działalność jako internetowy bank, większość formalności załatwimy także w stacjonarnej placówce. Sprawdzamy oddziały mBank w Zabrzu.

author
Patryk Byczek
01 czerwca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Promocja: 100 darmowych biletów na mecz Jagielloni Białystok z Miedzią Legnica od PKO BP

Tylko do czwartku jest szansa na zgarnięcie darmowych biletów na mecz Ekstraklasy. Wejściówki na starcie Jagielloni Białystok z Miedzią Legnica można wygrać na Facebooku i Twitterze PKO Banku Polskiego. Sprawdź szczegóły konkursu i dowiedz się, jak zdobyć bilety.

author
Dominika Byczek
20 sierpnia 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Santander Consumer Bank Gorlice

Santander Consumer Bank to jeden z większych banków detalicznych w Polsce. Specjalizuje się w kredytach gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Sprawdź oddziały Santander Consumer Banku w Gorlicach – adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Dorota Grycko
02 lipca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Kredyt gotówkowy T-Mobile Usługi Bankowe

Kredyt w T-Mobile Usługi Bankowe to jedna z najlepszych propozycji dla osób szukających dodatkowego finansowania. Cały proces odbywa się bez wychodzenia z domu i bez odwiedzania placówki banku. Maksymalna kwota pożyczki to aż 200 000 zł, a spłatę możemy rozłożyć nawet na 10 lat. Sprawdzamy ofertę i opinie.

author
Dominika Byczek
18 marca 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Santander Consumer Bank Wieluń

Santander Consumer Bank to jeden z większych banków detalicznych w Polsce. Specjalizuje się w kredytach gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Sprawdź oddziały Santander Consumer Banku w Wieluniu – adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Dorota Grycko
20 lipca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.
Porównaj