Kredyt hipoteczny

Kredyty hipoteczne to wieloletnie zobowiązania finansowe, które umożliwiają nam posiadanie wymarzonego “M”. W naszym rankingu zebraliśmy oferty banków, które proponują kredyty hipoteczne na nawet 90% wartości nieruchomości. W kredyt można wziąć zarówno mieszkanie z rynku pierwotnego, jak i z rynku wtórnego. Sprawdź, który kredyt będzie dla Ciebie najbardziej opłacalny.

author
Autor
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
author
Ekspert finansowy
Łukasz Guzek
Sprawdzone przez eksperta
author
Ekspert finansowy
Ekonomista, absolwent Kolegium Ekonomicznego UG oraz Wydziału Zarządzania UG. Ukończył Studia Doktoranckie z Ekonomii na Uniwersytecie Gdańskim. Wieloletni Członek Rady Wydziału Ekonomicznego UG. Praktyk i wykładowca akademicki.
author
Prawnik
Kornel Siwiec
Weryfikacja prawna
Prawnik, absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Gdańskim. Doświadczenie zawodowe zdobywał w trójmiejskich kancelariach prawnych. Ukończył Podyplomowe Studia Menedżerskie na UG oraz studia Lean Six Sigma Black Belt na Politechnice Gdańskiej.

Kredyty hipoteczne - ranking

Spis treści:

  1. Kredyty hipoteczne - ranking
  2. Kredyt hipoteczny – co to jest?
  3. Na co można wziąć kredyt hipoteczny?
  4. Kto może wziąć kredyt mieszkaniowy?
  5. Zdolność kredytowa - czym jest?
  6. W jakiej walucie można zaciągnąć kredyt?
  7. Dodatkowe środki przy kredycie hipotecznym
  8. Wkład własny przy kredycie mieszkaniowym - czy trzeba?
  9. Jak wziąć kredyt hipoteczny? Krok po kroku
  10. Brak spłaty kredytu hipotecznego
  11. Plusy i minusy kredytu hipotecznego
  12. Kredyt hipoteczny - informacje ogólne
  13. Przykłady reprezentatywne
Zwiń spis treści

Kredyt hipoteczny – co to jest?

Kredyt hipoteczny (lub pożyczka hipoteczna) to zwykle jeden z najwyższych kredytów, które zaciągamy w życiu – kredyt na własne M, czyli dom lub mieszkanie. Nieruchomości nie należą do najtańszych rzeczy, które możemy kupić, dlatego też kwoty takich kredytów zawsze są wysokie (wynoszą kilkadziesiąt lub kilkaset tysięcy, a niekiedy liczone są nawet w milionach).

Kredyty mieszkaniowe udzielane w Polsce to wyłącznie kredyty celowe – kwoty nie możemy wydać na dowolne artykuły, musimy przeznaczyć je na konkretny cel związany właśnie z mieszkaniem/domem, a niekiedy także działką pod budowę domu.

Nazwa kredytów hipotecznych pochodzi od słowa “hipoteka”, które oznacza prawo wierzyciela do zabezpieczenia nieruchomości na wypadek braku spłaty kredytu. Co to oznacza w praktyce? Dopóki jesteśmy uwiązani kredytem hipotecznym (choćbyśmy spłacili jego większą część), nie możemy mieć 100% pewności, że nieruchomość ta pozostanie zawsze naszą własnością. Jeżeli powinie nam się noga i nie ukończymy procesu spłacania kredytu hipotecznego, każdy bank, który udzielił nam kredytu, może przejąć naszą nieruchomość na poczet spłaty naszego zadłużenia. Czy udzielenie kredytu to łatwy proces?

Kredyt hipoteczny to wielka szansa dla osób, które nie mają innego sposobu na posiadanie własnego lokum, ale także wielkie zagrożenie – raty wiążą nas z bankiem z reguły na aż 20-30 lat. Przy braniu kredytu trudno przewidzieć różne sytuacje losowe, które mogą nas w tym czasie spotkać, dlatego też podjęcie decyzji o tego typu zobowiązaniu musi wiązać się zawsze z silnym postanowieniem determinacji w dążeniu do terminowych spłat rat.

Kredyt hipoteczny to również sporo formalności i dokumentów, przez które niestety trzeba przejść. Dla osób ceniących sobie minimum dokumentów powstały pożyczki na dowód oraz pożyczki bez BIK.

Na co można wziąć kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny można wziąć przede wszystkim na zakup domu lub mieszkania. Może być to zarówno mieszkanie/dom w stanie deweloperskim, jak i nieruchomość z rynku wtórnego. Jednak, czy udzielenie kredytu to łatwy proces?

W ramach kredytu hipotecznego możemy także kupić nieruchomości jeszcze “nieistniejące” w sensie fizycznym – jeżeli np.: deweloper projektuje osiedle i wystawia na sprzedaż mieszkania w bloku, do którego nie wylał jeszcze nawet fundamentów, również możemy takie mieszkanie kupić z kredytem hipotecznym. Wtedy taka umowa zobowiązuje dewelopera do dokończenia budowy i wydania nam lokalu – w przeciwnym razie umowa jest rozwiązywana i nie ponosimy żadnych dodatkowych kosztów z tytułu niedotrzymania jej warunków przez dewelopera. Dowiedz się, jak otrzymać kredyt na działkę budowlaną.

Kredyt hipoteczny można również wziąć na nadbudowę lub rozbudowę domu już istniejącego, jeżeli np.: mamy dom jednorodzinny, ale musi zamieszkać z nami członek rodziny wymagający stałej opieki, bez problemu uzyskamy kredyt na dostawienie tzw. dobudówki. W ramach pieniędzy z kredytu hipotecznego można również dokończyć zaczętą kiedyś budowę albo wykończyć kupione mieszkanie/dom.

W ramach kredytu hipotecznego możemy również:

– kupić działkę budowlaną,

– kupić miejsce postojowe lub garaż,

– zbudować garaż,

– przebudować pomieszczenie albo budynek niemieszkalny na cele mieszkaniowe.

Kto może wziąć kredyt mieszkaniowy?

Aby wziąć kredyt mieszkaniowy, trzeba spełnić szereg warunków stawianych przez dany bank. Ze względu na to, że jest to ogromne zobowiązanie finansowe, potencjalni kredytobiorcy sprawdzani są przez bank pod każdym kątem. Dlatego też osoby, które widnieją w bazach dłużników nie mają szans na otrzymanie kredytu hipotecznego. W takim wypadku najlepiej rozejrzeć się za kredytem dla zadłużonych. Wskażmy najważniejsze kryteria kredytobiorcy hipotecznego. Sprawdź, czy warto brać kredyt gotówkowy na wkład własny.

1. Ktoś, kto jest pełnoletni.

To pierwszy i najważniejszy warunek – żaden bank nie udzieli kredytu hipotecznego osobie poniżej 18. roku życia.

2. Ktoś, kto posiada wkład własny.

Kolejnym bardzo ważnym aspektem, który musimy wziąć pod uwagę przy rozważaniu, czy stać nas na kredyt mieszkaniowy, jest to, czy posiadamy odłożoną odpowiednią kwotę wkładu własnego. Żaden bank nie udzieli nam kredytu hipotecznego, jeżeli nie będziemy w stanie dać choć części (zazwyczaj jest to minimum 10-20% kwoty, którą chcemy uzyskać) pieniędzy w gotówce.

3. Ktoś, kto posiada stałe zatrudnienie.

To również warunek bezwzględnie przestrzegany przez banki. Potencjalny kredytobiorca musi posiadać stałe i udokumentowane zatrudnienie, z którego – co bardzo ważne – uzyskuje regularne i dość wysokie przychody. Zarobki muszą być adekwatne do kwoty, o którą się wnioskuje. Nie ma więc uniwersalnego poziomu zarobków, który trzeba mieć, by otrzymać kredyt hipoteczny. Osoba, która zarabia na rękę 2000 zł miesięcznie, otrzyma po prostu kredyt na niższą kwotę, a ten, kto zarabia 5000 zł netto, będzie mógł uzyskać wyższą kwotę kredytu. Łatwo więc się domyślić, że osoby nie posiadające stałego zatrudnienia mogą mieć ogromną trudność z pozyskaniem środków na zakup mieszkania. W takim przypadku można zainteresować się kredytem dla bezrobotnych.

4. Ktoś, kto posiada zdolność kredytową.

Bez zdolności kredytowej przy kredycie mieszkaniowym nie zdziałamy kompletnie nic – zdolność to właśnie to, jak bank oceni naszą szansę na realną spłatę danego zobowiązania finansowego. Zdolność podwyższa duża regularna wypłata, brak innych zobowiązań finansowych oraz dobra historia kredytowa w przeszłości (brak historii kredytowej – czyli jeżeli nigdy nie kupowaliśmy czegoś np.: na ratydziała niestety na naszą niekorzyść). Warto wcześniej zainteresować się tym, jak zwiększyć zdolność kredytową.

Zdolność kredytowa - czym jest?

Zdolność kredytowa to zdolność kredytobiorcy do spłacania zaciągniętego kredytu w terminie. W skrócie, to ile kredytobiorca jest w stanie pożyczyć od banku, biorąc pod uwagę swoje dochody i wydatki. W związku z tym, czy udzielenie kredytu to łatwy proces? Zawsze można skorzystać z kalkulatora zdolności kredytowej.

  • Czy trzeba mieć zdolność kredytową, aby dostać kredyt hipoteczny?

Tak, zdolność kredytowa jest kluczowym elementem przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny. Bank musi ocenić, czy kredytobiorca jest w stanie spłacać zaciągnięty kredyt w ustalonym terminie. Dlatego przed udzieleniem kredytu, bank sprawdza historię kredytową kredytobiorcy, jego dochody, wydatki, a także obciążenia finansowe w postaci innych zobowiązań. Wszystkie te czynniki wpływają na wysokość zdolności kredytowej.

  • Jak oblicza się zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa jest obliczana na podstawie kilku czynników, takich jak:

– dochody kredytobiorcy i innych osób, które będą brały udział w spłacie kredytu, np. współmałżonka,
– stałe wydatki, takie jak rachunki za media, czynsz, alimenty,
– inne zobowiązania finansowe, takie jak kredyty, pożyczki, karty kredytowe,
– wysokość oprocentowania kredytu i okres spłaty.

Na podstawie tych danych bank oblicza maksymalną kwotę, jaką kredytobiorca może pożyczyć, uwzględniając przy tym, aby miesięczna rata kredytu nie przekraczała 40-50% jego dochodu. Ostateczna decyzja o przyznaniu kredytu zależy od banku, który bierze pod uwagę również inne czynniki, takie jak wysokość wkładu własnego, rodzaj nieruchomości, itp.

Zdolność kredytowa to kluczowy czynnik przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny. Bank ocenia na jej podstawie, czy kredytobiorca jest w stanie spłacić zaciągnięty kredyt w ustalonym terminie. Aby obliczyć zdolność kredytową, bank bierze pod uwagę dochody kredytobiorcy i innych osób, stałe wydatki, inne zobowiązania finansowe, wysokość oprocentowania kredytu oraz okres spłaty. Przed ubieganiem się o kredyt hipoteczny warto dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową oraz zasięgnąć porady specjalisty, który pomoże nam oszacować naszą zdolność kredytową i wybrać odpowiedni kredyt hipoteczny, który będzie odpowiadał naszym potrzebom i możliwościom finansowym. Pamiętajmy, że nie tylko zdolność kredytowa decyduje o tym, czy dostaniemy kredyt, ale również wkład własny, rodzaj nieruchomości czy sposób zatrudnienia.

Przy braku wystarczającej ilości gotówki na zakup nieruchomości, kredyt hipoteczny może być dobrym rozwiązaniem, o ile mamy odpowiednią zdolność kredytową i stabilne źródło dochodów. Z drugiej strony, należy pamiętać, że zaciągnięcie kredytu hipotecznego wiąże się z długoterminowym zobowiązaniem, często na wiele lat. Dlatego warto dokładnie przemyśleć swoją decyzję, a przed podjęciem kroków warto skorzystać z pomocy specjalisty finansowego, który pomoże nam wybrać najlepsze rozwiązanie dostosowane do naszych potrzeb i możliwości finansowych.

W jakiej walucie można zaciągnąć kredyt?

Kredyt hipoteczny można zaciągnąć w różnych walutach, jednak doświadczenie Polaków z kredytami we frankach skutecznie odstraszyło wiele osób od podejmowania decyzji o kredycie w obcej walucie. W związku z tym od lat najpopularniejszymi kredytami hipotecznymi są kredyty w złotówkach.

Sytuacja z frankowiczami nie sprawiła jednak, że kredyty w obcych walutach zupełnie nie cieszą się zainteresowaniem ze strony Polaków. Tego typu kredyty nadal znajdują się w ofertach największych polskich banków.

Kredyt mieszkaniowy w Polsce można wziąć w:

– złotówkach,

– euro,

– frankach szwajcarskich,

– funtach szterlingach,

– koronach szwedzkich,

– koronach norweskich.

Uwaga! Banki w Polsce (zgodnie z rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego) nie udzielają kredytu walutowego na życzenie – udzielają go w takiej walucie, w jakiej kredytobiorca uzyskuje dochody.

Dodatkowe środki przy kredycie hipotecznym

Niestety sam zakup nieruchomości to jeszcze nie wszystko – wymarzone mieszkanie lub dom trzeba jeszcze wykończyć (lub wyremontować w przypadku kupna nieruchomości używanej). Na to zwykle potrzebne są dodatkowe środki, które trudno uzbierać w krótkim czasie – całe oszczędności wydajemy przecież najpierw na wkład własny. Czy zatem udzielenie kredytu to łatwy proces?

Jeżeli nie uda nam się odłożyć odpowiednich środków, zawsze mamy możliwość skorzystania z dodatkowego finansowania przy kredycie mieszkaniowym. Większość banków ma w swojej ofercie opcję wzięcia do kredytu hipotecznego dodatkowych pieniędzy w gotówce. Możemy przeznaczyć je zarówno na zakup materiałów budowlanych, jak i opłacenie kosztów robocizny. Środki te możemy także wydać na przykład na spłatę rat kredytów wziętych na cele mieszkaniowe (np.: ratalnej spłaty telewizora lub mebli). Warto także zainteresować się ofertą kredytu na oświadczenie.

Czytaj więcej w naszym artykule: Czy można zwiększyć kredyt hipoteczny?

Uwaga! Niemożliwe jest jednak dobranie do kredytu hipotecznego dodatkowych środków w gotówce, jeżeli pierwotnie w umowie kredytowej zawarty był tylko jeden cel – zakup nieruchomości. Dobranie pieniędzy na zakup mebli zmieniłoby bowiem przeznaczenie takiego kredytu (z “kredytu na zakup” na “kredyt na zakup i wykończenie mieszkania”), a takich zmian w umowie wprowadzać nie można.

Problemu nie będzie wtedy, kiedy pierwotnie wzięliśmy choćby drobną sumę na wykończenie mieszkania, a potem chcemy ją po prostu zwiększyć. Jeżeli natomiast chcielibyśmy wziąć dodatkowe pieniądze na wykończenie, a pierwotnie w umowie mieliśmy zapisany tylko “zakup nieruchomości”, będziemy musieli skorzystać na przykład z kredytu gotówkowego na ten cel.

Ranking kredytów hipotecznych

Osoby zainteresowane kredytem hipotecznym, powinny dokładnie zapoznać się z dostępnymi na rynku ofertami. Bardzo pomocne w tym mogą być rankingi. Finansowanie na mieszkanie to zwykle kwota nawet kilkuset tysięcy złotych. Takie zobowiązanie musi być więc dobrze przemyślane. Nasz budżet musi być gotowy, aby udźwignąć wieloletnie spłacanie tak wysokiej sumy.

Pamiętajmy o tym, że do całkowitej kwoty kredytu zaliczamy również odsetki, marża, ubezpieczenia (np. ubezpieczenie nieruchomości), prowizje i inne dodatkowe opłaty. Niektóre banki wymagają bowiem konieczności korzystania z dodatkowych produktów – w przeciwnym przypadku możemy spotkać się z odmową udzielania kredytu. Wszystkie te czynniki powodują, że ostatecznie spłacimy dużo więcej, niż pożyczyliśmy. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać najlepszą ofertę.

Istotne jest więc, aby korzystać z możliwości porównywania ofert, którą daje ranking kredytów hipotecznych – znajdziesz taki na górze naszego wpisu. Jak poruszać się po takim rankingu? To proste. Każda oferta zawiera informacje o kwotach możliwych do uzyskania, okresie kredytowania, wysokości RRSO i najważniejszych warunków finansowania. W wyborze ofert wiele zależy od oczekiwań i możliwości konkretnego Klienta. Dla każdego decydujące mogą być różne kwestie. Dlatego przed zapoznaniem się z ofertami, powinniśmy także określić, czego oczekujemy od kredytu hipotecznego, a także jakie są nasze możliwości do spłaty. Ważne więc będzie określenie kwoty, jaką jesteśmy przeznaczyć na wkład własny. Niektóre banki oferują finansowanie z wkładem własnym od 10%. Inne natomiast mogą wymagać wyższego, np. 20%.

Wkład własny przy kredycie mieszkaniowym - czy trzeba?

Kredyty mieszkaniowe charakteryzują się tym, że do ich wzięcia konieczne jest posiadanie wkładu własnego, czyli części kwoty kredytowanej. Prawo wymaga od Klientów posiadania 20% wartości nieruchomości, którą chcemy wziąć w kredyt (lub 20% ogólnej kwoty kredytu, jeżeli bierzemy kredyt także na wykończenie). Zdarzają się oferty z wkładem własnym w wysokości 10%, ale wtedy z reguły zobowiązani jesteśmy do wykupienia dodatkowego ubezpieczenia (ubezpieczenie nieruchomości) na brakującą kwotę (przez co łączny koszt kredytu jest oczywiście wyższy). Im niższy wkład własny, tym wyższe może być oprocentowanie kredytu.

Istnieje oczywiście możliwość uzyskania kredytu hipotecznego bez wkładu własnego, ale tylko przy założeniu, że posiadamy inne zabezpieczenie. Może nim być:

– posiadanie innej nieruchomości na własność,

– posiadanie na własność działki, na której ma stanąć dom, na którego budowę chcemy wziąć domu,

– pożyczka pieniędzy od dewelopera sprzedającego nam nieruchomość.

Jak wziąć kredyt hipoteczny? Krok po kroku

  1. Zaoszczędzamy pieniądze na wkład własny.
  2. Wybieramy nieruchomość, którą chcemy kupić.
  3. Porównujemy oferty kredytów w różnych bankach.
  4. Wybieramy bank, który może zaproponować nam najlepszą ofertę.
  5. Składamy wniosek kredytowy.
  6. Czekamy na zbadanie naszej zdolności kredytowej.
  7. Oczekujemy na decyzję kredytową.

Jeżeli otrzymamy pozytywną decyzję kredytową, cieszymy się nową nieruchomością. Jeżeli decyzja będzie negatywna, warto dowiedzieć się, jaki był powód odmowy – składanie takiego samego wniosku drugi raz przyniesie nam więcej szkody niż pożytku, więc takie pytanie może zaoszczędzić nam nerwów i czasu. W przypadku odmowy można zainteresować się kredytem online. Czasami zdarza się również sytuacja, w której bank udziela negatywnej decyzji kredytowej przez to, że Klient, nieświadomie, znajduje się w bazach dłużników. Wówczas decyzja negatywna pojawia się automatycznie. W takim przypadku warto pomyśleć nad pożyczkami bez baz.

Brak spłaty kredytu hipotecznego

Brak spłaty kredytu mieszkaniowego może prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych dla pożyczkobiorcy. W przypadku gdy kredytobiorca zaczyna mieć trudności w spłacie rat, warto jak najszybciej skontaktować się z bankiem w celu ustalenia warunków restrukturyzacji długu. Jeśli jednak brak spłaty kredytu mieszkaniowego trwa przez dłuższy czas, może to doprowadzić do sytuacji, w której bank podejmie kroki prawne w celu odzyskania swoich środków. W takim przypadku pożyczkobiorca musi liczyć się z konsekwencjami, takimi jak:

  1. Koszty windykacji. Bank może zlecić firmie windykacyjnej próby odzyskania długu. Firma ta pobiera opłaty za swoje usługi, które ponosi pożyczkobiorca. Koszty te mogą być bardzo wysokie, a ich wielkość zależy od wartości zadłużenia.
  2. Wysokie odsetki. W przypadku braku spłaty kredytu hipotecznego bank nalicza zwykle bardzo wysokie odsetki. Mogą one wynosić nawet kilka procent miesięcznie, co powoduje znaczne zwiększenie zadłużenia.
  3. Wymuszenie sprzedaży nieruchomości. W przypadku braku spłaty kredytu hipotecznego bank ma prawo do wymuszenia sprzedaży nieruchomości, która stanowi zabezpieczenie dla udzielonego kredytu (zabezpieczenie kredytu). Sprzedaż ta może odbyć się w drodze licytacji, a jej cena może być znacznie niższa od wartości nieruchomości.
  4. Utrata nieruchomości. Jeśli bank nie odzyska wystarczającej kwoty z licytacji nieruchomości, pożyczkobiorca jest zobowiązany do uregulowania pozostałego zadłużenia. W przypadku braku możliwości spłaty długu bank może wystąpić do sądu o wydanie nakazu eksmisji i pozbawienie pożyczkobiorcy prawa do korzystania z nieruchomości.
  5. Znaczne utrudnienia w uzyskaniu kredytu w przyszłości. Brak spłaty kredytu hipotecznego może wpłynąć negatywnie na historię kredytową pożyczkobiorcy, co utrudni mu uzyskanie kredytu w przyszłości.

Brak spłaty kredytu hipotecznego może prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych dla pożyczkobiorcy. W przypadku trudności w spłacie rat, warto skontaktować się z bankiem w celu ustalenia warunków restrukturyzacji długu. Warto również pamiętać, że spłata kredytu hipotecznego jest zwykle jednym z najważniejszych zobowiązań finansowych w życiu, dlatego warto przemyśleć swoje możliwości finansowe przed zaciągnięciem kredytu. Należy pamiętać, że regularna spłata rat kredytu jest kluczowa dla utrzymania stabilnej sytuacji finansowej i uniknięcia negatywnych konsekwencji związanych z brakiem spłaty. W przypadku trudności w spłacie należy działać szybko i szukać pomocy u specjalistów finansowych lub doradców kredytowych, którzy pomogą w znalezieniu rozwiązania problemu.

Windykacja – czym jest i na czym polega?

Gdy kredytobiorca zaciągnął kredyt hipoteczny, podpisał umowę z bankiem, w której zobowiązał się do spłaty kredytu w określonych terminach. Niestety, z różnych przyczyn, może się zdarzyć, że kredytobiorca nie jest w stanie w pełni wywiązać się ze swojego zobowiązania i zaczną pojawiać się zaległości w spłacie rat. W takim przypadku bank ma prawo do podjęcia działań windykacyjnych w celu odzyskania swoich środków.

Proces windykacji w przypadku braku spłat rat kredytu hipotecznego jest skomplikowany i wymaga zaangażowania specjalistów z dziedziny prawa i finansów. Poniżej przedstawiamy krok po kroku, jak może wyglądać ten proces:

Krok 1: Wysłanie upomnienia

W przypadku braku spłaty rat kredytu hipotecznego bank najpierw wysyła do kredytobiorcy upomnienie, w którym zaznacza się, że raty kredytu nie zostały uregulowane w terminie. Upomnienie zawiera również informacje o wysokości zadłużenia oraz terminie spłaty.

Krok 2: Wezwanie do zapłaty

Jeśli upomnienie nie przynosi skutku, bank wysyła do kredytobiorcy wezwanie do zapłaty, w którym określa się termin na uregulowanie zaległości. W tym czasie bank może również przyspieszyć termin spłaty całego kredytu hipotecznego, co oznacza, że kredytobiorca jest zobowiązany do spłaty całego zadłużenia w ciągu określonego czasu.

Krok 3: Wysłanie wezwania sądowego

Jeśli upłynął termin wezwania do zapłaty, a kredytobiorca nie uregulował zaległości, bank może wysłać wezwanie sądowe w celu odzyskania swoich środków. W tym przypadku bank składa pozew do sądu, który wyznacza termin rozprawy.

Krok 4: Licytacja nieruchomości

Jeśli sąd uzna, że bank ma prawo do odzyskania swoich środków, nieruchomość, która stanowiła zabezpieczenie kredytu hipotecznego, zostanie wystawiona na licytację. Licytacja jest przeprowadzana przez komornika sądowego, który wyznacza cenę wywoławczą nieruchomości.

Krok 5: Uregulowanie zaległości

Jeśli nieruchomość zostanie sprzedana, a cena sprzedaży pokryje zaległe raty kredytu oraz koszty związane z procesem windykacji, to kredytobiorca jest zwolniony z dalszych zobowiązań. W przypadku, gdy cena sprzedaży nie pokryje pełnego zadłużenia, kredytobiorca wciąż jest zobowiązany do uregulowania pozostałej kwoty.

Warto pamiętać, że proces windykacji w przypadku braku spłat rat kredytu hipotecznego jest skomplikowany i wymaga zaangażowania specjalistów. Dlatego, jeśli kredytobiorca ma problemy ze spłatą rat, warto jak najszybciej skontaktować się z bankiem i szukać pomocy u doradców kredytowych, którzy pomogą w znalezieniu najlepszego rozwiązania w takiej sytuacji. W wielu przypadkach banki są skłonne do negocjacji i proponowania rozwiązań, które pozwolą na uregulowanie zaległości w spłacie rat kredytu hipotecznego.

Warto pamiętać, że proces windykacji w przypadku braku spłat rat kredytu hipotecznego jest skomplikowany i wymaga zaangażowania specjalistów. Dlatego, jeśli kredytobiorca ma problemy ze spłatą rat, warto jak najszybciej skontaktować się z bankiem i szukać pomocy u doradców kredytowych, którzy pomogą w znalezieniu najlepszego rozwiązania w takiej sytuacji. W wielu przypadkach banki są skłonne do negocjacji i proponowania rozwiązań, które pozwolą na uregulowanie zaległości w spłacie rat kredytu hipotecznego.

Kredyt hipoteczny - pytania i odpowiedzi

Tak, kredyt hipoteczny bezwzględnie wymaga od nas posiadania wkładu własnego. Nie ma możliwości, by w Polsce całkowicie sfinansować sobie zakup nieruchomości z kredytu – część pożądanej kwoty należy uzbierać samemu. W dodatku warto wiedzieć, że różne banki wymagają różnej wysokości wkładu własnego przy kredycie mieszkaniowym. Zawsze jednak kwota wymagana wyznaczana jest na konkretny procent wartości nieruchomości, którą chcemy kupić w kredycie (z reguły jest to 10, 20 lub 30%).

Jeszcze niedawno sprawa była całkiem prosta – generalnie trzeba było mieć 20% wkładu, ale wiadomo było, że już posiadając 10% można starać się o kredyt hipoteczny i najpewniej się go dostanie (wtedy banki na brakujące 10% udzielały po prostu dodatkowego ubezpieczenia). Niestety obecnie kredyty mieszkaniowe z 10% wkładem to rzadkość. Banki zmierzają raczej w stronę tworzenia coraz bardziej restrykcyjnych warunków – standardem staje się obecnie już nie 10, a 20% wkładu, a niektóre banki decydują się nawet na podwyższenie wymaganego wkładu aż do kwoty 30% wartości nieruchomości.

Kredyty hipoteczne, tak jak wszystkie inne produkty bankowe, są dostępne jedynie dla osób pełnoletnich. Nie oznacza to jednak, że bycie pełnoletnim wystarczy, by kupić nieruchomość na kredyt. Banki raczej w tej kwestii stosują politykę podwyższania minimalnej granicy wiekowej i udzielają kredytów dopiero osobom mającym z reguły około 21 lat.

W branży bankowej wprost mówi się o tym, że pandemia koronawirusa rzutuje właśnie najbardziej na rynek kredytów hipotecznych. Z jednej strony odpowiada za to popyt na mieszkania, którego spodziewają się bankowcy po zakończeniu całej sytuacji epidemicznej, a z drugiej jest za to odpowiedzialne również coraz ostrożniejsze podchodzenie banków do Klientów, głównie tych, którzy nie mają umów o pracę. Sytuacja z koronawirusem pokazała bowiem, że te osoby – bez specjalnego wsparcia od państwa – w sytuacjach kryzysowych stają się niewypłacalne, więc w przyszłości mogą w ogóle zostać wykluczone z grona potencjalnych kredytobiorców.

Kredyty hipoteczne, inaczej niż pozostałe typy kredytów (np.: gotówkowe), mają z reguły ściśle ograniczoną górną granicę wieku, w którym można je uzyskać. Powszechnie mówi się, że po 40. roku życia szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego maleją. Nie jest to do końca prawda, ale rzeczywiście mniej więcej po 40. roku życia Klienci traktowani są przez banki z większą ostrożnością. O wiele trudniej na przykład w tym wieku uzyskać kredyt na 30 lat, a łatwiej o kredyty na lat na przykład 10. Po 50. roku życia szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego w Polsce znacznie maleją, a po 60. roku życia są już bliskie zeru. Wyjątkiem jest PKO BP, który maksymalną granicę wieku klienta hipotecznego odnosi nie do wieku, w którym zaciąga on zobowiązanie, ale do wieku, w którym ma je on w całości spłacić (ta granica określana jest na wiek 75 lat).

Nie można oczywiście wskazać dokładnego wieku, w którym warto wejść w kredyt hipoteczny, ale z pewnością można wskazać, który czas jest do tego najlepszy. Z wzięciem tego typu kredytu, ze względu na jego stosunkowo dużą kwotę, nie powinniśmy czekać długo. Powinniśmy tak zaplanować wzięcie i spłatę kredytu hipotecznego, by zdążyć spłacić go jeszcze przed tym, kiedy przejdziemy na emeryturę. Potem bowiem – przy znacznie zmniejszonych dochodach miesięcznych – spłata może być utrudniona.

Tak. Mówi się, że im wyższe RRSO, tym wyższa całkowita kwota do spłaty.

Koszt kredytu hipotecznego zależy głównie od oferty danego banku. Aby poznać konkretne kwoty, warto skorzystać z kalkulatora kredytów hipotecznych.

Plusy i minusy kredytu hipotecznego

Czy warto wziąć kredyt hipoteczny?

Wzięcie kredytu mieszkaniowego jest jednym z najważniejszych kroków w życiu każdej osoby, gdyż pozwala na sfinansowanie zakupu własnego mieszkania lub domu. Dlatego też, wiele osób zastanawia się, czy warto wziąć kredyt hipoteczny, jeśli nie ma gotówki na zakup nieruchomości. W tym artykule przedstawimy za i przeciw takiego rozwiązania oraz ważne aspekty, które należy wziąć pod uwagę przy podjęciu decyzji.

Dobre strony wzięcia kredytu mieszkaniowego

Dobrą stroną wzięcia kredytu mieszkaniowego jest to, że pozwala on na sfinansowanie zakupu nieruchomości, którą możemy przekształcić w swoje własne mieszkanie lub dom. Wiele osób nie ma oszczędności wystarczających na pokrycie kosztów zakupu nieruchomości, a kredyt hipoteczny pozwala na zrealizowanie tego marzenia.

Dobrą wiadomością jest również to, że kredyt hipoteczny daje możliwość uzyskania korzystniejszej oferty niż w przypadku wynajmu mieszkania. Wysokość raty kredytu mieszkaniowego może być porównywalna z miesięcznymi kosztami wynajmu mieszkania, a po spłaceniu kredytu, nieruchomość będzie naszą własnością. Ponadto, wzięcie kredytu mieszkaniowego może być również korzystne z punktu widzenia podatkowego. W Polsce można odliczyć od podatku dochodowego koszty związane z kredytem hipotecznym, takie jak odsetki czy koszty prowizji.

Złe strony wzięcia kredytu hipotecznego

Jednym z największych problemów związanych z braniem kredytu mieszkaniowego jest konieczność ponoszenia wysokich kosztów związanych z kredytem. Wysokość raty kredytu mieszkaniowego zależy od wielu czynników, takich jak wysokość pożyczki, oprocentowanie, czas spłaty, czy wysokość prowizji i innych opłat. Przy braku oszczędności, a tym samym możliwości złożenia dużej wpłaty własnej, rata kredytu mieszkaniowego może być bardzo wysoka i znacznie obciążyć budżet domowy.

Kolejną złą stroną brania kredytu mieszkaniowego jest konieczność spłacania go przez długie lata, często nawet do 30 lat. W tym czasie, życie kredytobiorcy może ulec zmianie, na przykład z powodu utraty pracy, choroby czy rozwodu, co może spowodować trudności w spłacie rat kredytu mieszkaniowego.

Ważne aspekty podczas brania kredytu mieszkaniowego

Przed podjęciem decyzji o wzięciu kredytu mieszkaniowego, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów. Po pierwsze, warto dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową i ocenić, czy stać nas na spłacanie rat kredytu mieszkaniowego przez wiele lat. To bardzo ważne, ponieważ od tego również zależy udzielenie kredytu. Należy również pamiętać o konieczności poniesienia dodatkowych kosztów związanych z zakupem nieruchomości, takich jak podatek od czynności cywilnoprawnych, opłaty notarialne, koszty remontu czy wyposażenia mieszkania.

Kolejnym ważnym aspektem jest wybór odpowiedniego kredytu mieszkaniowego. Kredyt hipoteczny warto porównywać w różnych bankach, zwracając uwagę na takie parametry jak oprocentowanie, prowizja, okres kredytowania czy wysokość raty (zwróćmy uwagę na to, aby kalkulacja przykładu reprezentatywnego została dokonana na dzień najbliższy dniu, w którym staramy się o kredyt). Należy również pamiętać o wyborze odpowiedniego rodzaju kredytu, takiego jak np. kredyt z ratą malejącą czy kredyt z ratą stałą.

Ostatnim ważnym aspektem jest wybór odpowiedniej nieruchomości. Należy dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i możliwości finansowe, aby wybrać nieruchomość, która będzie nam odpowiadała zarówno pod względem funkcjonalności, jak i ceny. Pamiętajmy, że ważną kwestią jest również ubezpieczenie nieruchomości (np. od ognia i innych zdarzeń).

Podsumowując, wzięcie kredytu mieszkaniowego może być korzystne, jeśli nie mamy oszczędności na zakup nieruchomości, jednak należy pamiętać o konieczności spłacania rat kredytu przez wiele lat oraz ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z zakupem nieruchomości. Przed podjęciem decyzji o wzięciu kredytu mieszkaniowego, warto dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową i wybór odpowiedniego kredytu oraz nieruchomości.

Plusy kredytu hipotecznego to:

  • możliwość szybkiego nabycia nieruchomości/działki budowlanej,
  • szansa na skorzystanie z dobrej oferty cenowej mimo braku oszczędności,
  • zaoszczędzenie na wynajmie, jeżeli w zakupionej nieruchomości możemy zamieszkać,
  • kupienie nieruchomości po relatywnie niższej cenie rynkowej (względem ceny, po której kupilibyśmy nieruchomość po zakończeniu okresu oszczędzania na kupienie jej za gotówkę),
  • relatywnie niskie oprocentowanie,
  • szansa na zysk ze sprzedaży.

Minusy kredytu hipotecznego to:

  • długi okres spłaty,
  • wiele formalności,
  • konieczność spełnienia wielu warunków banku,
  • niewielka liczba ofert na rynku,
  • aby zaciągnąć kredyt hipoteczny należy przedstawić sporo dokumentów,
  • wysokie opłaty dodatkowe naliczane przez niektóre banki.

Kredyt hipoteczny - informacje ogólne

Jeżeli chcesz wziąć kredyt hipoteczny, powinieneś wiedzieć, że do kredytu hipotecznego należy się bardzo dobrze przygotować. Jeżeli sami sobie chcemy pomóc w np. wyborze kredytu, możemy skorzystać z kalkulatora kredytu hipotecznego, z narzędzia jakim jest porównywarka kredytów hipotecznych lub z tzw. pośrednikami kredytu hipotecznego – czyli firmami, które w oparciu o nasze preferencje znajdą najlepsze dla nas oferty. Musimy także wiedzieć, że najtańszy kredyt hipoteczny nie zawsze będzie najlepszą ofertą. Na kredyt składa się mnóstwo czynników i wszystkie należy brać pod uwagę. Czasami w niektórych ofertach należy dołączyć do kredytu ubezpieczenie na życie. Podobnie jest w przypadku kredytu gotówkowego, lecz w przypadku kredytu gotówkowego formalności jest o wiele mniej. Kredyt gotówkowy jest co prawda nieco innym produktem, lecz również chodzi przecież o finansowanie. Jeżeli staramy się o kredyt gotówkowy, najczęściej wystarczy wyłącznie dowód osobisty.

Kalkulator kredytu hipotecznego odda nam podstawowe dane w odpowiedzi na zadane mu zapytanie. Jest to narzędzie, które ma nam pokazać przede wszystkim kwotę raty, oprocentowanie kredytu hipotecznego czy koszty dodatkowe (prowizja, odsetki). Kalkulator kredytu hipotecznego to najprostsze, lecz najczęściej używane narzędzie tego typu.

Porównywarka kredytów hipotecznych w odpowiedzi na zadane jej zapytanie (kwota, okres spłaty) odda nam kilka ofert z różnymi parametrami, lecz wdanie się w szczegóły będzie już naszym zadaniem.

Wiadomo również, że bardzo ważnym aspektem jest oprocentowanie kredytu hipotecznego, co wpłynie oczywiście na całkowity koszt kredytu hipotecznego.. Zaciągnięcie kredytu hipotecznego jest długotrwałym procesem, w związku z czym musimy uzbroić się przede wszystkim w cierpliwość. Bardzo często warunkiem kredytu jest ubezpieczenie nieruchomości. Pożyczka hipoteczna jest dla zdecydowanych i poważnych osób, które rzetelnie podchodzą do zobowiązań finansowych. Starsze osoby najczęściej decydują się na skorzystanie z ofert, jakie proponuje PKO Bank Polski. Często dzieje się tak dlatego, że PKO Bank Polski jest największym polskim bankiem, a nie dlatego, że posiada najlepszą ofertę.

Na co zwrócić uwagę interesując się kredytem hipotecznym?

Wybór kredytu hipotecznego to poważna decyzja, która będzie miała wpływ na nasze finanse na długi czas. Dlatego warto dokładnie przeanalizować różne oferty i zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, zanim podejmiemy decyzję o zaciągnięciu kredytu hipotecznego.

Zdolność kredytowa

Zanim zaczniemy szukać ofert kredytowych, warto sprawdzić swoją zdolność. Oznacza to, że musimy dokładnie przeanalizować swoje finanse i określić, ile miesięcznie jesteśmy w stanie przeznaczyć na spłatę kredytu. Zdolność kredytowa zależy od wielu czynników, takich jak wysokość dochodów, wydatków oraz naszej historii kredytowej. Zdolność kredytowa to podstawa przy wyborze kredytu hipotecznego – powinniśmy wybierać oferty, które odpowiadają naszym możliwościom finansowym.

Oprocentowanie

Oprocentowanie to jedna z najważniejszych kwestii przy wyborze kredytu hipotecznego. Zwróćmy uwagę na to, czy oprocentowanie jest stałe czy zmienne oraz na wysokość marży banku. Im niższa marża, tym mniej będziemy musieli zapłacić za kredyt hipoteczny. Należy również pamiętać, że niższe oprocentowanie nie zawsze oznacza niższe koszty całkowite, ponieważ często wiążą się z dodatkowymi opłatami.

Czas trwania kredytu

Im dłuższy będzie okres spłaty kredytu, tym niższe będą miesięczne raty, jednak jednocześnie będziemy musieli zapłacić więcej odsetek. Warto więc znaleźć balans między wysokością rat a całkowitymi kosztami kredytu.

Wkład własny

Przy zaciąganiu kredytu hipotecznego często wymagany jest wkład własny, czyli pieniądze, które musimy wpłacić na konto banku jako zabezpieczenie. Wysokość wkładu własnego zależy od oferty banku i od rodzaju nieruchomości, którą chcemy kupić. Im większy wkład własny, tym niższa będzie kwota kredytu i niższe będą koszty całkowite.

Dodatkowe opłaty

Przy wyborze kredytu hipotecznego warto zwrócić uwagę na dodatkowe opłaty, takie jak prowizja bankowa, opłata za wcześniejszą spłatę kredytu, ubezpieczenia czy koszty notarialne. Te koszty mogą mieć wpływ na całkowity koszt kredytu, dlatego warto dokładnie przeanalizować ofertę i porównać różne banki.

Warunki kredytu

Każdy kredyt hipoteczny ma swoje warunki, które warto dokładnie przeanalizować przed podpisaniem umowy. Zwróćmy uwagę na takie kwestie jak możliwość wcześniejszej spłaty kredytu, ubezpieczenia, wymagania dotyczące remontów i modernizacji nieruchomości czy warunki dotyczące spłaty kredytu w przypadku utraty pracy lub innych nieprzewidzianych sytuacji.

Wybór kredytu hipotecznego to ważna decyzja, która ma wpływ na nasze finanse na długi czas. Warto dokładnie przeanalizować oferty i porównać różne banki, zwracając uwagę na takie kwestie jak zdolność kredytowa, oprocentowanie, czas trwania kredytu, wkład własny, dodatkowe opłaty i warunki kredytu. Przed podpisaniem umowy warto skonsultować się z doradcą finansowym, który pomoże nam wybrać najlepszą ofertę dopasowaną do naszych potrzeb i możliwości finansowych.

Podsumowanie

  1. Kredyt hipoteczny to ogromna szansa dla osób, które marzą o własnym domu lub mieszkaniu, a nie mają na ten cel odłożonej wystarczającej gotówki.
  2. Z kredytu hipotecznego mogą skorzystać tylko osoby, które posiadają tzw. wkład własny.
  3. Szans na kredyt hipoteczny nie mają osoby zadłużone (widniejące w bazach dłużników).
  4. Z punktu widzenia ekonomii własnego portfela – o wiele lepiej spłacać raty kredytu za własne lokum niż miesięczną kwotę za wynajem.
  5. Droga do uzyskania kredytu hipotecznego nie jest łatwa (należy posiadać wysoką zdolność) i wiąże się z wieloma formalnościami.
  6. Przed wybraniem oferty kredytu hipotecznego należy dokładnie porównać oferty różnych banków.
  7. Kredyty hipoteczne udzielane są tylko przez niektóre banki w Polsce.
  8. Decydując się na kredyt hipoteczny warto pamiętać o tym, że jest to zobowiązanie na wiele lat naszego życia (z reguły zaciągamy takie kredyty na 20-30 lat).
  9. Ważnym kryterium przy wyborze kredytu hipotecznego powinno być dla nas to, czy bank nakłada opłaty za wcześniejszą spłatę kredytu (lepsza jest ta oferta, przy której nadpłata rat nie będzie karana dodatkową opłatą).
  10. Oferty kredytów hipotecznych można porównywać samodzielnie lub w rankingach takich jak przedstawiony w powyższym artykule.
  11. Zwracajmy uwagę na oprocentowanie kredytu hipotecznego.
  12. Aby zaciągnąć kredyt hipoteczny musimy spełniać mnóstwo warunków ustalonych przez bank.
  13. Najtańszy kredyt hipoteczny nie zawsze będzie najlepszą opcją.
  14. Warto skorzystać z rankingów kredytowych, aby porównać najlepsze oferty kredytów hipotecznych.
  15. Aby dostać kredyt hipoteczny, kwota kredytu musi być dostosowana do dochodu.
  16. Często konieczne jest ubezpieczenie kredytu hipotecznego.

Przykłady reprezentatywne

1) PKO BP

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) dla wypłaconego jednorazowo kredytu Własny Kąt hipoteczny w PKO Banku Polskim zabezpieczonego hipoteką wynosi 9,65% przy następujących założeniach: okres obowiązywania umowy 27 lat; całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 289 406 zł; LTV (kwota kredytu do wartości zabezpieczenia) 60,7%; oprocentowanie stałe: 8,09%/rok (w 1. roku), 8,77%/rok (od 2. do 5. roku), na które składa się 5-letnia stała stopa bazowa 6,99%/rok i marża 1,1% (w 1. roku) oraz marża 1,78% (od 2. do 5. roku); a następnie oprocentowanie zmienne 8,78%/rok (od 6. roku do końca okresu oprocentowania), na które składa się wskaźnik referencyjny WIBOR 6M 7,00%/rok i marża 1,78%; całkowity koszt kredytu 483 770,68 zł, w tym prowizja 0%, tj. 0 zł, odsetki 465 745,19 zł, ubezpieczenie nieruchomości 6 251,04 zł (za cały okres kredytowania, dla ubezpieczenia oferowanego za pośrednictwem PKO Banku Polskiego), ocena wartości nieruchomości mającej stanowić zabezpieczenie kredytu (zabezpieczenie kredytu) 400 zł, PCC 19 zł, ROR (Konto za Zero) 0 zł (za cały okres kredytowania; w związku z deklaracją systematycznych wpływów minimum 3 000 zł na ROR), karta kredytowa (Przejrzysta Karta Kredytowa) 1 949,75 zł (za cały okres kredytowania), ubezpieczenie spłaty kredytu na wypadek utraty źródła dochodu, poważnego zachorowania, pobytu w szpitalu w następstwie nieszczęśliwego wypadku 9 405,70 zł (za 4 lata); całkowita kwota do zapłaty 773 176,68 zł, płatna w 324 ratach annuitetowych (równych) miesięcznych, przy czym dwanaście pierwszych rat wynosi 2 202,33 zł. Od 2. roku raty wyniosą po 2 335,21 zł, od 6. roku po 2 336,74 zł i ostatnia rata wyniesie 2 070,53 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 6.03.2023 r. na reprezentatywnym przykładzie.

2) Bank Pekao

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) mieszkaniowego kredytu hipotecznego wypłaconego jednorazowo wynosi 10,38% i wyliczona została przy założeniach: całkowita kwota kredytu 300 126 złotych (zł) (nieobejmujących kredytowanych kosztów), kredyt zaciągnięty na 25 lata, 300 miesięcznych rat do spłaty, wniesiony wkład własny klienta: 27% całkowitego kosztu kredytowanej inwestycji (m.in. koszt dokumentacji, wartość działki gruntu oraz wszystkie nakłady dotyczące robót budowlano-inwestycyjnych), zmienne oprocentowanie kredytu 9,52% w stosunku rocznym, równa rata kapitałowo-odsetkowa w wysokości 2 677,99 zł, całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta wynosi 811 547,91 zł, całkowity koszt kredytu 511 421,91 zł przy uwzględnieniu następujących kosztów: odsetki 497 369,88 zł oraz koszty z tytułu: ubezpieczenia kredytobiorców kredytów mieszkaniowych udzielanych przez Bank Pekao Spółka Akcyjna 5 899,28 zł (za 4 lata), ubezpieczenia nieruchomości (innego przedmiotu) obciążonej hipoteką od ognia i innych zdarzeń losowych za 12 miesięcy wg oferty proponowanej przez Bank Polska Kasa Opieki S.A. w imieniu Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń S.A. 306,03 zł, opłaty miesięcznej za kartę debetową MasterCard Debit FX wydaną do rachunku 4 zł, opłaty za sporządzenie operatu szacunkowego nieruchomości (innego przedmiotu) 479 zł, podatku od czynności cywilnoprawnych od ustanowienia hipoteki 19 zł. Kalkulacja dokonana na dzień 19 grudnia 2022 r., na reprezentatywnym przykładzie.

3) Citi Handlowy

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) dla kredytu mieszkaniowego, zabezpieczonego hipoteką wynosi 9,07% przy następujących założeniach: okres kredytowania 25 lat, całkowita kwota kredytu 400 000 zł, oprocentowanie zmienne 8.71%, w tym: stopa referencyjna WIBOR 3M 6.92% oraz marża 1.79%. Całkowity koszt kredytu 583 932 zł, w tym: prowizja 0%, tj. 0 zł, odsetki 583 313 zł, podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) 19zł, koszt wpisu hipoteki do Księgi Wieczystej 200zł, opłata za usługę wyceny nieruchomości zlecanej przez bank 400,00 zł (dla nieruchomości stanowiącej mieszkanie), opłata za rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR) 0zł (przy utrzymaniu warunku wpływów miesięcznych min 8000zł), całkowita kwota do zapłaty 984 532 zł, płatna w 300 ratach miesięcznych, równych w wysokości 3 278 zł po ustanowieniu zabezpieczenia (hipoteka zabezpieczająca spłatę kredytu będzie wpisana do księgi wieczystej nieruchomości w terminie 12 miesięcy od dnia uruchomienia kredytu). Do uzyskania kredytu niezbędne jest zawarcie umowy ubezpieczenia. Kalkulacja została dokonana na dzień 15.03.2023 na reprezentatywnym przykładzie. Zmienne oprocentowanie niesie za sobą ryzyko wysokiej raty, a tym samym całkowitej kwoty do zapłaty.

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

ula.u.
ula.u.
2023-02-21 21:16:47

Nie znalazłam inform. o dziedziczeniu- kupionej na hipoteke nieruchomosci z wkladem własnym w postaci mieszkania z ksiega wieczysta, przez - rodzine nabywcy (synów!)

Bogdan Gołębiowski
Bogdan Gołębiowski
2019-08-14 07:13:29

Witam Serdecznie proszę o kontakt telefoniczny. 733736425

Maciek
Maciek
2019-07-10 05:34:54

Witam serdecznie. Jestem zainteresowany kredytem hipotecznym na zakup mieszkania. Jestem na emeryturze, żona zatrudniona na czas nieokreślony. Spełniamy warunki otrzymania kredytu. Natomiast mam inny dylemat. Najdziwniejsze w tym wszystkim jest to, iż nikt nie jest w stanie udzielić mi odpowiedzi na moje pytanie, ba nikt dotychczas nie spotkał sie z takim pytaniem i wszyscy robili wielkie oczy nabierając wody w usta. Chciałbym poznać Pana zdanie i opinie na ten temat. Może Panu uda sie uzyskać odp. Oto moje nietypowe pytanie. Co się stanie w przypadku bankructwa naszego kraju, czyli Polska ogłosi niewypłacalność, a tym samym zostanę pozbawiony środków z tytułu emerytury? Albo trochę inne, a jakże podobne pytanie. Co się stanie w przypadku bankructwa ZUS (juz sie dyskutuje, iż bedzie duży problem za lat kilka) i nie otrzymam emerytury, renty? Bank mi odbierze wszystko? W banku nigdzie nie jest opisane co w takiej sytuacji? Zapewne jest Pan zaskoczony moim pytaniem jednakże muszę być przygotowany na każda ewentualność. Decyzja o zaciągnięciu kredytu jest zbyt poważna więc muszę mieć jasność sytuacji. Niestety wszyscy dookoła nawet nie dopuszczają myśli do takiej możliwości, bo niby dlaczego? Na dziś jest ok. Jednakze kto powiedział i zagwarantuje, że nic takiego nie będzie miało miejsca za lat naście? Co wtedy??? Czekam z zainteresowaniem na odp. Pozdrawiam Maciek

Podobne artykuły

Polacy pokochali kupowanie na wyprzedażach

Po świętach  przychodzi czas na wyprzedaże. Sklepy kuszą atrakcyjnymi promocjami i rabatami. Z najnowszego raportu firmy doradczej KPMG wynika, że 8 na 10 konsumentów przyznało, że zdarza im się czekać z zakupami do startu promocji lub wyprzedaży.

author
Aneta Jankowska
28 grudnia 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Santander Bank Polska w Chorzowie

Santander Bank Polska jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Trzy z oddziałów banku mieszczą się w Chorzowie. Sprawdzamy adresy, godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę oddziałów.

author
Patryk Byczek
04 czerwca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Kredyt gotówkowy – banki przenoszą się do Internetu

Trudna sytuacja wywołana pandemią COVID-19 wymusiła na nas wiele zmian. Coraz więcej usług dostępnych jest teraz przez Internet. Również banki zdecydowały się na wprowadzenie innowacyjnych zmian, które pozwolą Klientom na swobodniejsze korzystanie z ofert bez konieczności wychodzenia z domu.

author
Aleksandra Gościnna
08 października 2020
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

BNP Paribas partnerem Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA

Bank BNP Paribas jest partnerem strategicznym tegorocznego Miedzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA. Wydarzenie wystartuje 11 września bieżącego roku i potrwa czternaście dni. Jednakże w związku z pandemią koronawirusa Festiwal odbędzie się w bardzo niestandardowej formie.

author
Patryk Byczek
21 sierpnia 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Promocja kredytu gotówkowego w BPH

Tylko do końca maja można skorzystać z promocji kredytu gotówkowego w BPH. W przypadku terminowej spłaty kredytu, Bank zwraca Klientowi równowartość dwóch rat.

author
Patryk Byczek
29 kwietnia 2014
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Credit Agricole w Suwałkach

Credit Agricole jest jednym z największych banków uniwersalnych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Suwałkach – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Patryk Byczek
03 sierpnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj