Polacy wolą składać PIT-y przez Internet

Polacy wolą składać PIT-y przez Internet

author
19 czerwca 2017
Z badania CBOS “PIT-y 2016” wynika, że w tym roku prawie połowa Polaków złożyła swoje zeznania podatkowe elektronicznie, przez sieć. W sposób tradycyjny, czyli osobiście w urzędzie, zrobiło to 37% badanych.  


 
CBOS zadał pytanie badanym: czy rozliczanie PIT-ów sprawiało im trudności oraz w jaki sposób złożyli swoje zeznania? 64% z nas złożyło zeznanie osobiście, (np. przez Internet lub w urzędzie), a 20% za pośrednictwem zakładu pracy lub ZUS. Brakujący procent badanych, czyli 10% Polaków zadeklarowało, że nie musieli płacić podatku, a 6% z nas, że nie złożyło PIT-u z innych powodów.
 
Droga elektroniczna coraz bardziej popularna
 
W tym roku Polacy najczęściej składali swoje zeznania podatkowe elektronicznie, przez internet – 48%, rzadziej w urzędzie – 37%. Relatywnie niewielu wysłało swój PIT pocztą – 8%, a 7% zrobiło to w inny sposób. Od zeszłego roku liczba Polaków składających zeznania podatkowe przez internet przewyższa liczbę tych, którzy składają je osobiście w urzędzie" – czytamy w komunikacie CBOS. 
 
Jak podaje CBOS, od 2011 roku, odsetek badanych składających swoje rozliczenia podatkowe w urzędzie zmalał o połowę, natomiast odsetek decydujących się na wysłanie ich drogą elektroniczną wzrósł sześciokrotnie.
 
Najczęściej na wysyłanie swoich zeznań podatkowych elektronicznie, za pomocą sieci decydowali się najlepiej wykształceni, w wieku 25–44 lat oraz mieszkańcy największych miast. Za to osobiście, tradycyjnie w urzędzie swoje PIT-y częściej niż pozostali składali najstarsi respondenci, z wykształceniem podstawowym/gimnazjalnym. Ciekawe, że rzadko z tej formy korzystali mieszkańcy największych (ponad pół milionowych) miast. Najstarsi respondenci oraz mieszkańcy największych miast, częściej niż pozostali, decydowali się na wysłanie swoich zeznań pocztą.
 
Bez większych trudności
 
Jak wynika z badania 62% Polaków uważało przygotowanie rocznego zeznania podatkowego za łatwe, a jedna piąta – 21% – za trudne. Prawie co piąty rozliczający się nie ma wyrobionego zdania na ten temat – 17%.
 
Porównując wyniki z ubiegłym rokiem, można zauważyć, że zwiększył się  (o 8 pp.) odsetek badanych, dla których rozliczenie PIT-u było łatwe, równocześnie zmniejszył się odsetek tych, którym sprawiało to jakiekolwiek trudności (o 3 pp). 
 
Problem z przygotowaniem zeznania mieli głównie podatnicy gorzej wykształceni, w wieku 55 lat i więcej i  mieszkańcy wsi czy mniejszych miejscowości. Z drugiej strony, mieszkańcy dużych i największych miast, absolwenci wyższych uczelni oraz młodsi badani częściej niż inni deklarowali, że rozliczenie PIT-u było dla nich łatwe. 

W raporcie czytamy:
 
"Z nowego rozwiązania polegającego na sporządzeniu zeznania podatkowego przez urząd skarbowy, po uprzednim złożeniu wniosku online PIT-WZ, częściej niż inni korzystali respondenci w wieku 35–44 lata, mieszkańcy największych miast oraz badani z wykształceniem co najmniej zasadniczym zawodowym. Korzystanie ze wstępnie wypełnionego formularza podatkowego (PFR) jest stosunkowo słabo zróżnicowane społecznie, natomiast inne programy komputerowe, dostępne w internecie bądź na płytach, częściej niż pozostali wybierali badani w wieku 25–54 lata, mieszkańcy największych, ponad półmilionowych miast oraz miast liczących od 20 tys. do 100 tys. ludności, a także absolwenci wyższych uczelni. Generalnie można zauważyć, że częstość decydowania się na to rozwiązanie rośnie wraz z poziomem wykształcenia". 
 
Komu przekazujemy swój 1% ?
 
Z badania wynika, że mniej więcej dwie trzecie podatników, którzy samodzielnie rozliczają się z fiskusem przekazało 1% swoich podatków organizacjom pożytku publicznego.
 
 "Większość podatników zdecydowała się w tym roku na przekazanie 1 proc. swoich podatków na rzecz organizacji pożytku publicznego. Polacy najczęściej wspierali organizacje pomagające konkretnym osobom – znanym im osobiście lub ze słyszenia. Chętnie również przekazywali 1 proc. swoich podatków organizacjom, których cele i działalność znają i popierają. Z kolei zaniechanie przekazania części podatków organizacjom pozarządowym najczęściej uzasadniali brakiem czasu, zapomnieniem oraz nieznajomością żadnej organizacji wartej wsparcia" – podaje raport CBOS.
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Telepraca – na czym polega?
Bez kategorii
author
16 marca 2020

Telepraca – na czym polega?

Ile zarabiają prezesi banków?
Wpisy
author
25 marca 2013

Ile zarabiają prezesi banków?

Deutsche Bank w Przemyślu
Oddziały
author
23 listopada 2017

Deutsche Bank w Przemyślu

Uber wprowadza nową opcję wykrywania oszustów
Bez kategorii
author
21 grudnia 2019

Uber wprowadza nową opcję wykrywania oszustów

Zysk PKO BP w I kwartale 2019
Bez kategorii
author
21 maja 2019

Zysk PKO BP w I kwartale 2019

Kredyt hipoteczny Łódź
Kredyty miasta
author
27 października 2017

Kredyt hipoteczny Łódź