Studenci szybko zaczynają pracę po studiach
Więcej o ELA
Losy absolwentów szkół wyższych oraz ich dalszy rozwój monitoruje specjalny system ELA – System Ekonomicznych Losów Absolwentów. Pokazuje on również to, po jakich kierunkach studiów najłatwiej jest znaleźć pracę. Został on stworzonych przez polskich naukowców we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Istotne jest, że dostarcza on maturzystom informacji o najważniejszych kwestiach związanych ze studiami, czyli ile zarabiają absolwenci, jak długo szukają pracy oraz ilu wśród nich jest bezrobotnych.
Po trzech latach zarobki powyżej średniej
Aktualnie w systemie znajdują się raporty dotyczące ekonomicznych losów absolwentów z 2014 i 2015 roku. Piotr Dardziński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes, zaznacza:
– Co do zasady studia dobrze wpływają na potencjalną karierę zawodową studenta. Dodają mu możliwości zarabiania, zmniejszają ryzyko bezrobocia i przyspieszają tempo znalezienia pracy. Przy pierwszej pracy absolwenci zarabiają minimalnie poniżej średniej, w okolicach 75% średniej dla danego powiatu. Co oczywiste, trudno trafić od razu do średniej przy pierwszej pracy, ale z kwartału na kwartał szybko nadrabiają zaległości. W ciągu dwóch lat wchodzą na poziom około 85%, a w ciągu trzech lat będą przekraczali średnią. Podobnie jest w kwestii zmniejszania się ryzyka bezrobocia – na początku to bezrobocie jest minimalnie większe, z upływem czasu szybko się zmniejsza – komentuje.
Bezrobocie wśród absolwentów
Dane ELA z 2015 roku informują, że co piąty pracujący student po uzyskaniu dyplomu szukał pracy dłużej niż 7 miesięcy. 60% absolwentów znalazło zatrudnienie w trakcie 2 miesięcy. Samo bezrobocie spada z czasem po uzyskaniu dyplomu. Bezrobocie wśród absolwentów z 2014 roku w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu sięgało 15,4%, natomiast z upływem kolejnego roku spadło do poziomu 13,5%.
Ciekawe, że bezrobocie wśród lekarzy wzrasta w trakcie trzech kwartałów, a później znacząco spada. Stopień bezrobocia wśród nich w ciągu 2 lat od zakończenia studiów sięga 40%, wówczas zdecydowana większość odbywa roczny staż podyplomowy, a po nim stara się o rezydenturę w szpitalu. Ekspert MNiSW analizuje:
– Największą grupą zakładająca własną działalność gospodarczą – 60% – są stomatolodzy, którzy najprawdopodobniej pracują w innych firmach, prowadząc samodzielną działalność gospodarczą albo nawet zakładają swoje własne gabinety.
Kto zarabia najwięcej ?
Z raportu możemy także odczytać, po których kierunkach absolwenci zarabiają najwięcej. Okazuje się, że w tym kryterium przodują byli studenci z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Już w pierwszym roku po otrzymaniu dyplomu otrzymują około 12,5 tys. zł brutto.
W przypadku absolwentów wszystkich dziedzin studiów magisterskich II stopnia, najkorzystniej pod tym względem wypadają leśnicy – 3,7 tys. zł. Interesujące, że absolwenci socjologii (2,4 tys. zł) zarabiają więcej niż absolwenci nauk prawnych lub ekonomii. Wśród absolwentów studiów licencjackich z historii sztuki jest najmniej bezrobotnych.
Dodaj komentarz