W najbliższym czasie przestanie obowiązywać przepis mówiący tym, że za brak polisy ubezpieczeniowej oraz dowodu rejestracyjnego w formie fizycznej podczas jazdy pojazdem obowiązuje mandat. Oba dokumenty funkcjonariusze policji będą mogli sprawdzić w systemie informatycznym.

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 09.04.2018
Udostępnij:

Do tej pory kara za brak dokumentów wiązała się z mandatem w wysokości do 250 złotych, lecz najczęściej brak jednego dokumentu wynosił kierowcę 50 złotych. Należy pamiętać, że podczas jazdy w dalszym ciągu należy mieć przy sobie dokument zezwalający na prowadzenie pojazdu, czyli prawo jazdy.

Wyjazdy zagraniczne

Należy pamiętać, że służby funkcjonujące poza granicami naszego kraju nie są podłączone do naszego rejestru. Dlatego zaleca się, aby przed podróżą poza Polskę zaopatrzyć się we wszystkie wymagane podczas ewentualnej kontroli dokumenty w wersji fizycznej.

Podczas kontroli

Jeżeli dojdzie do sytuacji, w której zostaniemy zatrzymani przez Policję, będziemy musieli posiadać przede wszystkim prawo jazdy (brak dokumentu nadal będzie podlegał karze grzywny). Dowód rejestracyjny pojazdu oraz potwierdzenie wykupienia polisy ubezpieczeniowej w formie fizycznej podczas kontroli nie będą będą konieczne. Za pomocą specjalnego systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów, policjanci sprawdzą ważność naszego OC, dowodu rejestracyjnego i przeglądu technicznego pojazdu

Nie ma jeszcze potwierdzenia, od kiedy kierowcy będą mogli poruszać się bez papierowych wersji wymaganych jeszcze dokumentów. Wszystko jednak wskazuje na to, że nowe przepisy mają wejść w życie jeszcze w bieżącym roku.

Brak mandatu za brak dokumentów

Wielu kierowców na pewno ucieszy fakt, że brak dokumentów nie będzie wiązał się z mandatem. Wiele osób ze względu na stres, pośpiech, czy roztargnienie każdego dnia zapomina dokumentów z miejsca zamieszkania, czy pracy. Takie sytuacje przynoszą jeszcze większy stres, ponieważ podczas podróży bez dokumentów do domu, lub podróż bez dokumentów po dokumenty zawsze może przerwać kontrola policyjna, czego nieprzyjemnym skutkiem może być mandat. 
 

Komentarze