Koniec mandatów za brak OC

Koniec mandatów za brak OC

author
Patryk Byczek
09 kwietnia 2018
W najbliższym czasie przestanie obowiązywać przepis mówiący tym, że za brak polisy ubezpieczeniowej oraz dowodu rejestracyjnego w formie fizycznej podczas jazdy pojazdem obowiązuje mandat. Oba dokumenty funkcjonariusze policji będą mogli sprawdzić w systemie informatycznym.

Do tej pory kara za brak dokumentów wiązała się z mandatem w wysokości do 250 złotych, lecz najczęściej brak jednego dokumentu wynosił kierowcę 50 złotych. Należy pamiętać, że podczas jazdy w dalszym ciągu należy mieć przy sobie dokument zezwalający na prowadzenie pojazdu, czyli prawo jazdy.

Wyjazdy zagraniczne

Należy pamiętać, że służby funkcjonujące poza granicami naszego kraju nie są podłączone do naszego rejestru. Dlatego zaleca się, aby przed podróżą poza Polskę zaopatrzyć się we wszystkie wymagane podczas ewentualnej kontroli dokumenty w wersji fizycznej.

Podczas kontroli

Jeżeli dojdzie do sytuacji, w której zostaniemy zatrzymani przez Policję, będziemy musieli posiadać przede wszystkim prawo jazdy (brak dokumentu nadal będzie podlegał karze grzywny). Dowód rejestracyjny pojazdu oraz potwierdzenie wykupienia polisy ubezpieczeniowej w formie fizycznej podczas kontroli nie będą będą konieczne. Za pomocą specjalnego systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów, policjanci sprawdzą ważność naszego OC, dowodu rejestracyjnego i przeglądu technicznego pojazdu

Nie ma jeszcze potwierdzenia, od kiedy kierowcy będą mogli poruszać się bez papierowych wersji wymaganych jeszcze dokumentów. Wszystko jednak wskazuje na to, że nowe przepisy mają wejść w życie jeszcze w bieżącym roku.

Brak mandatu za brak dokumentów

Wielu kierowców na pewno ucieszy fakt, że brak dokumentów nie będzie wiązał się z mandatem. Wiele osób ze względu na stres, pośpiech, czy roztargnienie każdego dnia zapomina dokumentów z miejsca zamieszkania, czy pracy. Takie sytuacje przynoszą jeszcze większy stres, ponieważ podczas podróży bez dokumentów do domu, lub podróż bez dokumentów po dokumenty zawsze może przerwać kontrola policyjna, czego nieprzyjemnym skutkiem może być mandat. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Promocja 500+ w hapipożyczki
Promocje pożyczkowe
author
Dominika Sobieraj
01 października 2018

Promocja 500+ w hapipożyczki

Alior Bank w Sulęcinie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
11 maja 2019

Alior Bank w Sulęcinie

W jakich branżach chcą pracować Polacy ?
Wpisy
author
Patryk Byczek
09 kwietnia 2018

W jakich branżach chcą pracować Polacy ?

ZUS oddział w Krakowie
Oddziały
author
Patryk Byczek
02 września 2019

ZUS oddział w Krakowie

Porównaj