Co trzeci przedsiębiorca nie radzi sobie z finansami

Co trzeci przedsiębiorca nie radzi sobie z finansami

author
Halszka Gronek
20 lutego 2020
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Kategoria

Liczba bankructw wśród polskich przedsiębiorstw zwiększyła się rok do roku o około 4 procent. Jednym z powodów tej niekorzystnej zmieni jest rosnący problem braku płynności finansowej wśród firm. Na problem z niedoborem środków pieniężnych skarży się dziś blisko co trzeci przedsiębiorca. Największy odsetek podmiotów odczuwających problemy z płynnością finansową występuje w branży transportowej.

Jak czytamy w najnowszym komunikacie prasowym Biura Informacji Kredytowej, w 2019 roku ponad tysiąc polskich firm ogłosiło upadłość. Powodem takiego stanu rzeczy była przede wszystkim niewystarczająca kontrola nad sytuacją finansową podmiotu. Blisko co trzeci przedsiębiorca w Polsce przyznaje, że ma problemy z płynnością finansową. Dla 16% firm problemy te określane są mianem dużych bądź regularnie powracających. 

Posługując się nieco bardziej precyzyjnymi danymi, warto wskazać, iż dokładnie 6% przedsiębiorców w Polsce poświadczyło w ubiegłym roku poważnych problemów z utrzymaniem płynności w firmowym budżecie. Dodatkowo dla blisko 10% firm opóźnienia w przepływach stały się regularnym elementem działalności. Z kolei 15 procent podmiotów gospodarczych skarży się na kłopoty z finansową płynnością „od czasu do czasu”. Dopóki w życie nie wejdą nowe, szczelniejsze przepisy antyzatorowe, dopóty polskim firmom ciężko będzie wyjść na prostą.

Transport ma największe problemy finansowe

W raporcie BIK-u czytamy, iż branżą, którą spotykają najczęstsze kłopoty z wypłacalnością, jest transport. Firmy z tego sektora w ubiegłym roku kalendarzowym doświadczyły trudności w terminowej spłacie zobowiązań przeszło dwa razy częściej niż wynosi średnia dla całego rynku (13,8%). Wysokie problemy z przepływem środków zauważone zostały także w usługach (7,9%) oraz w handlu. Odsetek firm trudniących się sprzedażą, które doświadczały problemów z płynnością finansową, był niewielki (2,6%), jednak wiele z tych podmiotów skarżyło się na nawracające braki funduszy (14,7%).

Sytuacja najlepiej prezentuje się w branży przemysłowej. Jak wynika z raportu BIK-u, aż 68,4 procenta firm przemysłowych nie zmagało się z żadnymi trudnościami finansowymi w roku 2019. Dobra kondycja płynności finansowej jest także domeną firm budowlanych. W ich przypadku aż 68,2 procenta podmiotów nie musiało się martwić o fundusze niezbędne do opłacenia rachunków w całym 2019 roku. 

"

Odpowiedni poziom płynności finansowej jest kluczowy dla funkcjonowania każdej firmy. Jego brak dotyka dziś w znacznym stopniu 6 proc. przedsiębiorstw. To mało i dużo jednocześnie, gdyż problemy z płynnością jednej firmy mogą dotykać także jej partnerów biznesowych. Tak powstają zatory płatnicze. Co kwartał odnotowujemy zmiany w poziomie zatorów, jednak zawsze jest to problem ponad połowy przedsiębiorstw. Trudno na razie ocenić, czy sytuację poprawi nowa ustawa antyzatorowa obowiązująca od stycznia tego roku

– tłumaczy Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Rekordowe upadłości firm 

Jak wiadomo, problemy z płynnością finansową są pierwszym etapem możliwego upadku przedsiębiorstw. Dane Bisnode Polska przywoływane przez Biuro Informacji Kredytowej w najnowszym komunikacie prasowym instytucji pokazują, że w 2019 roku liczba polskich firm-bankrutów sięgnęła poziomu aż 1020 przedsiębiorstw). Porównując ten wynik z danymi za rok jeszcze wczesniejszy, to jest 2018, łatwo obliczyć, iż nastąpiło zwiększenie liczby bankrutów o około 4 procent. 

Oczywiście zwiększona liczba ogłaszanych upadłości nie wystąpiła w każdej branży polskiego rynku. Przykładowo w budownictwie i produkcji odsetek upadłości zmalał – odpowiednio o 14,6 i procent rok do roku. Niestety we wszystkich pozostałych sektorach liczba bankructw ogłaszanych przez firmy okazała się wyraźnie wyższa. Istotnym przykładem jest tutaj transport, gdzie rok do roku odsetek upadłości wzrósł aż o 18 procent (sic!). Co ciekawe, transport jest jednocześnie sektorem, w którym duże problemy z brakiem płynności finansowej zgłaszało blisko aż 14%firm.

Jak łatwo zauważyć, problemy z płynnością finansową mogą prowadzić do upadłości przedsiębiorstw. Zanim jednak dojdzie do tak ostatecznych skutków, może wydarzyć się wiele więcej problematycznych sytuacji. BIK zauważa, że kłopoty z wypłacalnością mogą przykładowo prowadzić do pogorszenia relacji biznesowych. Blisko trzy czwarte podmiotów z branży halowej odczuwa skutki nieregularnych płatności ze strony kontrahentów – trudno więc mówić o dobrej współpracy gospodarczej, jeśli cudze długi wpływają bezpośrednio na naszą kondycję. 


Źródła: https://media.bik.pl/informacje-prasowe/486000/blisko-co-trzeci-przedsiebiorca-ma-klopoty-z-plynnoscia-w-2019-upadlosc-oglosilo-ponad-tysiac-firm

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Payback Finanse – tańsze pożyczki, konta i karty kredytowe

Popularny operator programu lojalnościowego Payback uruchomił nową platformę – Payback Finanse. Są na niej dostępne różne promocje na konta osobiste, karty oraz pożyczki.

author
Dominika Byczek
22 maja 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Wyższa składka na ZUS dla firm w 2017

W 2017 roku minimalna wysokość składek ZUS dla właścicieli firm wyniesie więcej niż 1172 zł.  Miesięczne stawki są wyższe niż w ubiegły roku i wynoszą 51,04 zł. Jest to wzrost o prawie 5%. 

author
Aneta Jankowska
06 lutego 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Loteria Blikomania – do wygrania 100 000 zł

System płatności mobilnych BLIK rozpoczął akcję Blikomanii – ruszyła loteria, w której wygrać można aż 100 tysięcy złotych! Sprawdź, jak wziąć udział w Blikomanii.

author
Halszka Gronek
09 kwietnia 2018
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Zysk mBanku w I kwartale 2020

mBank wypracował w pierwszym kwartale 2020 roku skonsolidowany zysk netto na poziomie 90 900 000 złotych. Rok wcześniej z tego samego tytułu bank osiągnął 163 000 000 złotych. Oznacza to zysk niższy o 32% względem oczekiwań rynku.

author
Patryk Byczek
06 maja 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Aneks do umowy pożyczki

Każdego dnia wielu Klientów ubiega się o pożyczkę. Jednym z elementów procesu pożyczkowego jest zawarcie umowy pomiędzy Klientem a pożyczkodawcą. Zapisy umowy określają dokładne warunki, na jakich udzielane jest finansowanie. Wiele osób zastanawia się jednak co zrobić w przypadku, gdy zapisy z podpisanej umowy wymagają korekty. Sprawdzamy zatem, czym jest aneks do umowy pożyczki oraz o czym koniecznie należy pamiętać, gdy przygotowujemy ten dokument.

author
Aleksandra Gościnna
01 listopada 2020
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Czego nie może zająć komornik?

Komornik egzekwując należności wierzyciela, musi działać w granicach określonych prawem oraz wyrokiem sądu. Zakładając dobrą wolę komornika, warto samemu wiedzieć jakie dobra materialne i w jakich sytuacjach podlegają wyłączeniu z egzekucji komorniczej.

author
Patryk Byczek
17 grudnia 2012
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj