Coraz więcej kobiet wybiera zawód listonosza

Coraz więcej kobiet wybiera zawód listonosza

author
Aneta Jankowska
18 lutego 2019

Poczta Polska zatrudnia coraz więcej kobiet – panie w zawodzie listonosza stanowią już ponad jedną czwartą zatrudnionych przez instytucję osób. Najwięcej kobiet w roli listonosza mieszka w województwie opolskim oraz śląskim.

Kobieta w roli listonosza

W zawodzie listonosza pracuje coraz więcej kobiet – tak wynika z danych, które zostały niedawno opublikowane przez Pocztę Polską. Dlaczego panie chętnie wybierają ten zawód?

Okazuje się, że stałe godziny pracy, jednozmianowy system pracy, wolne popołudnia i weekendy powodują, że ten zawód jest dla pań bardzo atrakcyjny.

Sprawdź najlepsze kredyty online

Agnieszka Grzegorczyk, dyrektor zarządzający Pionu Kapitału Ludzkiego Poczty Polskiej tłumaczy, że informacje o wolnych stanowiskach zazwyczaj roznoszą się “pocztą pantoflową”.

W ostatnich latach zdecydowanie więcej pań zgłasza się na organizowane przez nas rekrutacje. Często o tym, że mamy wakaty, nowi pracownicy dowiadują się od swoich znajomych – już zatrudnionych w naszej spółce. Bardzo często zgłaszają się do nas panie, którym skończył się urlop wychowawczy i po kilkuletniej przerwie wracają na rynek pracy. Dla nich ważne jest, że popołudnia mogą spędzić z rodziną – mówi.

Statystyki

Z informacji opublikowanych przez Pocztę Polską dowiadujemy się, że spośród prawie 26 000 listonoszy, 26% stanowią właśnie kobiety.

Najwięcej listonoszek znajdziemy w dwóch województwach: opolskim oraz śląskim. Co ciekawe, w stolicy panie stanowią jedynie 9% osób zatrudnionych na tym stanowisku.

Poczta Polska ostrzega przed oszustami

Z badania instytucji wynika również, że więcej kobiet decyduje się na wybór tego zawodu na wsiach niż w miastach.

Najczęściej do pracy na stanowisku listonosza aplikują panie w wieku od 26 do 40 lat. W trzech ostatnich latach Poczta zwiększała zatrudnienie, liczba listonoszy wzrosła o blisko 3 tys. Ubiegłoroczne dane pokazują, że nowi listonosze, to głównie kobiety” – czytamy w komunikacie.

Poczta Polska jest jednym z największych pracodawców w Polsce i zatrudnia blisko 81 000 osób.

Spółka w ramach umów o pracę ma wiele dodatkowych benefitów – premie, trzynastą pensję, szeroki pakiet świadczeń socjalnych, możliwości nauki i rozwoju. Firma jest też otwarta na zatrudnienie osób, które chcą się przekwalifikować, osób z niepełnosprawnościami oraz powyżej 50. roku życia, a także po dłuższej przerwie w pracy.

POCZTA POLSKA – INFORMACJE O SPÓŁCE

Poczta Polska S.A. to jednoosobowa spółka Skarbu Państwa, która zajmuje się świadczeniem usług pocztowych (listy i paczki), bankowo-ubezpieczeniowych – poprzez spółki z Grupy Kapitałowej Poczty Polskiej (Bank Pocztowy i Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych) oraz usług logistycznych.

Poczta Polska rozwija także obszar usług cyfrowych (neoznaczek, neolist, neokartka) realizowanych poprzez platformę internetową – Envelo.


Źródło: Poczta Polska, InfoWire.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Jak bezpłatnie sprawdzić w BIG informacje na nasz temat
Poradnik
autor wpisu
Dorota Cholewicka
25 stycznia 2023

Jak bezpłatnie sprawdzić w BIG informacje na nasz temat

Blik dostępny w Credit Agricole
Wpisy
author
Patryk Byczek
11 kwietnia 2018

Blik dostępny w Credit Agricole

Profi Credit w Myślenicach
Wpisy
author
Dominika Sobieraj
01 czerwca 2019

Profi Credit w Myślenicach

Kasa Stefczyka Lubin
Oddziały
author
Patryk Byczek
20 października 2020

Kasa Stefczyka Lubin

Indeks PMI dla Polski jest negatywny już 13. raz z rzędu
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
04 grudnia 2019

Indeks PMI dla Polski jest negatywny już 13. raz z rzędu

Porównaj