Cyber Poland 2025

author
Aleksandra Gościnna
20 maja 2021

15 maja 2021 roku Zjednoczona Prawica przedstawiła najnowszy program społeczno-gospodarczy o nazwie „Polski Ład”. Składa się on z 10 obszarów, które dotyczą najważniejszych dla Polek i Polaków kwestii. Jeden z nich nazwany “Cyber Poland 2025” dotyczy przyszłości cyfrowej naszego kraju. Sprawdzamy szczegóły tego programu.

Cyber Poland 2025 – “Polski Ład”

W jednym z obszarów programu społeczno-gospodarczego „Polski Ład” przedstawione zostały planowane zmiany dotyczące poziomu cyfryzacji w Polsce. „Cyber Poland 2025” to program, w którym zawarte zostały zmiany, dzięki którym Polska wkrótce ma stać się krajem z wysokim poziomem zaawansowania technologicznego.

Jedną ze zmian w tej kwestii będzie możliwość rejestrowania samochodu i składania wniosku o wydanie prawa jazdy w pełni online. Takie rozwiązanie dostępne ma być już w 2022 roku. Natomiast w 2024 roku spodziewać się można braku konieczności papierowego wnioskowania w urzędach centralnych.

W „Cyber Poland 2025” znajdziemy w sumie 14 punktów, w których opisane zostały planowane zmiany dotyczące zwiększenia poziomu cyfryzacji w naszym kraju.  Poniżej omawiamy punkty tego programu.

źródło: https://twitter.com/PremierRP/status/1393536647317307395

Potrzebujesz szybkiej gotówki? Sprawdź także:

 

Kredyt online – 100% przez Internet

 

Pożyczki na dowód – minimum formalności

Satelitarny System Obserwacji Ziemi

To projekt, który pozwoli Polsce znaleźć się w gronie państw z samodzielnym potencjałem satelitarnym. System ten umożliwi wyposażenie administracji państwowej w ważne informacje mające kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa narodowego. Będzie to także istotny krok ku rozwojowi cyfryzacji w Polsce i zapewnieniu w państwie większej suwerenności technologicznej.

Cała Polska w zasięgu

Zaplanowano, by do 2024 roku w każdym gospodarstwie domowym był dostęp do szerokopasmowego Internetu z możliwością modernizacji do prędkości do prędkości dostępnej w gigabitach na sekundę.

5G – szansa dla Polski

Do 2025 w obszarach miejskich i głównych szlakach komunikacyjnych będzie dostęp do sieci 5G bez zakłóceń.

Usługi prawdziwie cyfrowe

Pandemia pokazała, że usługi publiczne muszą być w pełni cyfrowe. Stąd plan wprowadzenia zasady cyfrowej domyślności jako podstawy funkcjonowania i myślenia o relacji obywatel – administracja.

Bez opłaty skarbowej za usługi cyfrowe

Obywatele, który będą chcieli realizować usługi publiczne w cyfrowej formie, będą zwolnieni z opłaty skarbowej.

Tożsamość cyfrowa

Zintegrowane systemy tożsamości takie jak Profil Zaufany, mObywatel, eDowód w celu zbudowania federacyjnego modelu tożsamości cyfrowej.

MObywatel

Aplikacja mObywatel pozwoli na posiadanie ważnych dokumentów w systemie elektronicznym. Dodatkowo taka opcja możliwa będzie także dla kart miejskich czy legitymacji służbowych.

Cyfrowa gmina

Powstanie program, dzięki któremu gminy będą mogły uzyskać finansowanie na zakup oprogramowani, sprzętów, działania poprawiające poziom cyberbezpieczeństwa czy pomoc wykluczonym cyfrowo. Gminy uzyskają także bezpłatny system prowadzenia i zarządzania urzędem dzięki chmurom. Samorządy będą miały także możliwość darmowego przeniesienia swoich serwisów na portal samorząd.gov.pl

Polska bezpieczną przystanią dla wysokiej klasy specjalistów

Wprowadzony zostanie system, który przyciągnie do naszego kraju zagranicznych specjalistów z branż deficytowych.

Walka z cyberprzestępczością

Cyberprzestępczość jest sporym zagrożeniem dla bezpieczeństwa państwa, stąd pomysł podwyższenia kar za tego typu przestępstwa. Dodatkowo identyfikowane będą nowe typy przestępstw.

źródło: https://twitter.com/pisorgpl/status/1393488090883309575/photo/1

E-partycypacja

Wdrożone zostaną narzędzia informatyczne, które wspomogą partycypację obywateli w podejmowaniu ważnych dla wspólnoty decyzji.

E-doręczenia

Koniec z koniecznością składania wizyt w urzędach i odbieraniem listów poleconych. Obywatel będzie mógł załatwić sprawy online.

Od Polski stacjonarnej do Polski „chmurowej”

Pojawią się mechanizmy wsparcia finansowego dla małych i średnich firm, a także instytucji publicznych, które planują wdrożenie technologie chmurowe.

Cyfryzacja wymiaru sprawiedliwości

Konieczne są odpowiednie inwestycje w informatyzację wymiaru sprawiedliwości. Takie rozwiązanie może zagwarantować szybszą realizację zadań, których wykonanie konieczne jest przez organy wymiaru sprawiedliwości.

Lokalne centra rozwoju kompetencji cyfrowych

Lokalne punkty, takie jak biblioteki, będą ośrodkami podstawowego wsparcia cyfrowego mieszkańców.

(Cyber)bezpieczeństwo przede wszystkim

Społeczeństwo musi mieć większą świadomość na temat cyberzagrożeń i możliwości ochrony przed nimi. Zatem temat cyberbezpieczeństwa stanie się elementem programu dydaktycznego w szkołach i na uczelniach.

Obliczenia wielkiej wydajności (high performance computing & quantum computing)

Niedługo superkomputery zostaną włączone do strategicznych zasobów Polski. Posłużą jako narzędzia zaawansowanych symulacji inżynierskich i obliczeń dużej ilości danych.

źródło: https://twitter.com/PremierRP/status/1393527831771029504/photo/1


Źródła:

http://polskilad.pis.org.pl/program/cyberpoland-2025

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Jak działa system Bezpieczny PESEL
Wpisy
author
Aneta Jankowska
13 kwietnia 2017

Jak działa system Bezpieczny PESEL

Program BGK wesprze dostępność budynków
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
17 lipca 2019

Program BGK wesprze dostępność budynków

70% polskich par kłóci się o pieniądze
Blog
author
Aneta Jankowska
13 sierpnia 2018

70% polskich par kłóci się o pieniądze

Do jakich zawodów zatrudniani są cudzoziemcy ?
Wpisy
author
Aneta Jankowska
08 listopada 2017

Do jakich zawodów zatrudniani są cudzoziemcy ?

Promocja: „Książkobranie” w BNP Paribas
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
26 grudnia 2020

Promocja: „Książkobranie” w BNP Paribas

Pieniądz elektroniczny – na czym polega?
Emerytura
author
Halszka Gronek
03 września 2018

Pieniądz elektroniczny – na czym polega?

Porównaj