Cyber Poland 2025

author
Aleksandra Gościnna
20 maja 2021
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Kategoria

15 maja 2021 roku Zjednoczona Prawica przedstawiła najnowszy program społeczno-gospodarczy o nazwie „Polski Ład”. Składa się on z 10 obszarów, które dotyczą najważniejszych dla Polek i Polaków kwestii. Jeden z nich nazwany “Cyber Poland 2025” dotyczy przyszłości cyfrowej naszego kraju. Sprawdzamy szczegóły tego programu.

Cyber Poland 2025 – “Polski Ład”

W jednym z obszarów programu społeczno-gospodarczego „Polski Ład” przedstawione zostały planowane zmiany dotyczące poziomu cyfryzacji w Polsce. „Cyber Poland 2025” to program, w którym zawarte zostały zmiany, dzięki którym Polska wkrótce ma stać się krajem z wysokim poziomem zaawansowania technologicznego.

Jedną ze zmian w tej kwestii będzie możliwość rejestrowania samochodu i składania wniosku o wydanie prawa jazdy w pełni online. Takie rozwiązanie dostępne ma być już w 2022 roku. Natomiast w 2024 roku spodziewać się można braku konieczności papierowego wnioskowania w urzędach centralnych.

W „Cyber Poland 2025” znajdziemy w sumie 14 punktów, w których opisane zostały planowane zmiany dotyczące zwiększenia poziomu cyfryzacji w naszym kraju.  Poniżej omawiamy punkty tego programu.

źródło: https://twitter.com/PremierRP/status/1393536647317307395

Potrzebujesz szybkiej gotówki? Sprawdź także:

 

Kredyt online – 100% przez Internet

 

Pożyczki na dowód – minimum formalności

Satelitarny System Obserwacji Ziemi

To projekt, który pozwoli Polsce znaleźć się w gronie państw z samodzielnym potencjałem satelitarnym. System ten umożliwi wyposażenie administracji państwowej w ważne informacje mające kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa narodowego. Będzie to także istotny krok ku rozwojowi cyfryzacji w Polsce i zapewnieniu w państwie większej suwerenności technologicznej.

Cała Polska w zasięgu

Zaplanowano, by do 2024 roku w każdym gospodarstwie domowym był dostęp do szerokopasmowego Internetu z możliwością modernizacji do prędkości do prędkości dostępnej w gigabitach na sekundę.

5G – szansa dla Polski

Do 2025 w obszarach miejskich i głównych szlakach komunikacyjnych będzie dostęp do sieci 5G bez zakłóceń.

Usługi prawdziwie cyfrowe

Pandemia pokazała, że usługi publiczne muszą być w pełni cyfrowe. Stąd plan wprowadzenia zasady cyfrowej domyślności jako podstawy funkcjonowania i myślenia o relacji obywatel – administracja.

Bez opłaty skarbowej za usługi cyfrowe

Obywatele, który będą chcieli realizować usługi publiczne w cyfrowej formie, będą zwolnieni z opłaty skarbowej.

Tożsamość cyfrowa

Zintegrowane systemy tożsamości takie jak Profil Zaufany, mObywatel, eDowód w celu zbudowania federacyjnego modelu tożsamości cyfrowej.

MObywatel

Aplikacja mObywatel pozwoli na posiadanie ważnych dokumentów w systemie elektronicznym. Dodatkowo taka opcja możliwa będzie także dla kart miejskich czy legitymacji służbowych.

Cyfrowa gmina

Powstanie program, dzięki któremu gminy będą mogły uzyskać finansowanie na zakup oprogramowani, sprzętów, działania poprawiające poziom cyberbezpieczeństwa czy pomoc wykluczonym cyfrowo. Gminy uzyskają także bezpłatny system prowadzenia i zarządzania urzędem dzięki chmurom. Samorządy będą miały także możliwość darmowego przeniesienia swoich serwisów na portal samorząd.gov.pl

Polska bezpieczną przystanią dla wysokiej klasy specjalistów

Wprowadzony zostanie system, który przyciągnie do naszego kraju zagranicznych specjalistów z branż deficytowych.

Walka z cyberprzestępczością

Cyberprzestępczość jest sporym zagrożeniem dla bezpieczeństwa państwa, stąd pomysł podwyższenia kar za tego typu przestępstwa. Dodatkowo identyfikowane będą nowe typy przestępstw.

źródło: https://twitter.com/pisorgpl/status/1393488090883309575/photo/1

E-partycypacja

Wdrożone zostaną narzędzia informatyczne, które wspomogą partycypację obywateli w podejmowaniu ważnych dla wspólnoty decyzji.

E-doręczenia

Koniec z koniecznością składania wizyt w urzędach i odbieraniem listów poleconych. Obywatel będzie mógł załatwić sprawy online.

Od Polski stacjonarnej do Polski „chmurowej”

Pojawią się mechanizmy wsparcia finansowego dla małych i średnich firm, a także instytucji publicznych, które planują wdrożenie technologie chmurowe.

Cyfryzacja wymiaru sprawiedliwości

Konieczne są odpowiednie inwestycje w informatyzację wymiaru sprawiedliwości. Takie rozwiązanie może zagwarantować szybszą realizację zadań, których wykonanie konieczne jest przez organy wymiaru sprawiedliwości.

Lokalne centra rozwoju kompetencji cyfrowych

Lokalne punkty, takie jak biblioteki, będą ośrodkami podstawowego wsparcia cyfrowego mieszkańców.

(Cyber)bezpieczeństwo przede wszystkim

Społeczeństwo musi mieć większą świadomość na temat cyberzagrożeń i możliwości ochrony przed nimi. Zatem temat cyberbezpieczeństwa stanie się elementem programu dydaktycznego w szkołach i na uczelniach.

Obliczenia wielkiej wydajności (high performance computing & quantum computing)

Niedługo superkomputery zostaną włączone do strategicznych zasobów Polski. Posłużą jako narzędzia zaawansowanych symulacji inżynierskich i obliczeń dużej ilości danych.

źródło: https://twitter.com/PremierRP/status/1393527831771029504/photo/1


Źródła:

http://polskilad.pis.org.pl/program/cyberpoland-2025

author
Aleksandra Gościnna
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

E-paragony już w Polsce dzięki specustawie

Wchodząca w życie specustawa wdrożyła e-paragony, czyli elektroniczne rachunki wystawiane przez sprzedawców. Tym samym moc prawna elektronicznych paragonów została zrównana z mocą ich papierowych odpowiedników. Jakie są szczegóły przedsięwzięcia podane przez Ministerstwo Finansów?

author
Alicja Hirsekorn
05 kwietnia 2020
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Kardynał pomógł mieszkańcom zadłużonej kamienicy

Kardynał Konrad Krajewski samodzielnie zerwał pieczęcie komornicze i przywrócił dostawę prądu mieszkańcom nielegalnie  zajmowanej kamienicy. Zadłużenie lokatorów sięga już 300 tysięcy euro, ale kardynał – jak sam przyznaje – nie mógł pozwolić na to, by z powodu tego długu ucierpiały dzieci.

author
Dominika Byczek
13 maja 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Raport SGH o wpływach z CIT – odpowiedź resortu

Krytyczna ocena Szkoły Głównej Handlowej dotycząca działalności legislacyjnej Ministerstwa Finansów w zakresie uszczelniania podatku CIT spotkała się z niemal natychmiastową i równie ostrą odpowiedzią resortu. Przybliżamy szczegóły obu publikacji.

author
Halszka Gronek
28 października 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

PKO BP w Gubinie

PKO BP to największy bank w Polsce. Zobacz placówki i oddziały w Gubinie – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
06 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Kredyt na dowolny cel

Wiele osób poszukujących dodatkowych pieniędzy nie chce deklarować, na co dokładnie wydadzą pożyczoną kwotę. Dlatego też zebraliśmy w jednym miejscu oferty wszystkich kredytów i pożyczek, w których maksymalna dyskrecja jest priorytetem – pieniądze są pożyczane na zupełnie dowolny cel.

author
Dominika Byczek
23 stycznia 2023
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Promocja: „Karta kredytowa Citi Simplicity i 400 zł do Allegro” w Citi Handlowym

W Citi Handlowy trwa kolejna promocja, w której w zamian za założenie karty kredytowej oraz spełnienie prostych warunków, nowi Klienci mają szansę zgarnąć voucher do Allegro o wartości 400 złotych. Promocja trwa do 7 września 2021 roku. Sprawdź warunki.

author
Patryk Byczek
09 sierpnia 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj