Deutsche Bank nie połączy się z Commerzbank

Deutsche Bank nie połączy się z Commerzbank

author
Patryk Byczek
30 kwietnia 2019

Fuzja zapowiadana na niemieckim rynku finansowym nie dojdzie do skutku. Między Deutsche Bankiem i Commerzbankiem zakończone zostały rozmowy związane z połączeniem obu banków. Instytucje doszły do wniosku, że możliwe połączenie wiązałoby się ze zbyt dużym ryzykiem.

Pierwsze informacje o prawdopodobnym połączeniu pojawiły się na rynku finansowym kilka lat temu, lecz dopiero pod koniec ubiegłego roku nabrały rozgłosu. Oficjalnie banki podjęły rozmowy o fuzji dopiero w marcu bieżącego roku i trwały sześć tygodni.

Połączenie nie dojdzie do skutku

Bloomberg informował, że powodami dla których banki zadecydowały o zakończeniu rozmów o fuzji były obawy o:

ewentualne koszty restrukturyzacji,
wysokie wymagania kapitałowe,
operacyjną wykonalność transakcji.

Amerykańska agencja prasowa informowała również, że Detusche Bank przygotował „plan B”, w razie gdyby fuzja miała nie dojść do skutku. Największy niemiecki Bank rozpoczął rozmowy odnośnie do zawiązania partnerstwa z firmami AXA i UBS. Ponadto wiadomo także, że w przypadku zerwania negocjacji między bankami ofertę przejęcia Commerzbanku ma przygotować włoski bank UniCredit.

W przypadku dojścia fuzji do skutku Deutsche Bank i Commerzbank stworzyłyby jedną z największych instytucji w Europie pod względem aktywów. Bloomberg podaje, że zakończenie rozmów nie jest jednoznaczne z przerwaniem przez strony przeglądu najlepszych opcji strategicznych.

Ciemne chmury nad bankami

Warto przypomnieć, że zarówno Deutsche Bank, jak i ComerzBank mają za sobą bardzo ciężkie czasy. To właśnie dlatego pomysł połączenia banków był w Niemczech bardzo krytykowany. Chodziło między innymi o to, że 15% udziałów W Commerbanku posiada państwo, które starało się ratować instytucję podczas globalnego kryzysu finansowego. Deutsche Bank w ostatnich latach również miał wiele problemów, lecz finalnie 2018 rok zamknął z wynikiem dodatnim. Obie instytucje miały kłopoty z rentownością od momentu:

globalnego kryzysu finansowego w 2008 roku,
kryzysu zadłużeniowego w strefie euro w 2011 roku.

Commerzbank

Commerzbank jest drugim co do wielkości bankiem w Niemczech. Siedziba instytucji zlokalizowana jest we Frankfurcie nad Menem. Instytucję założono 26 lutego 1870 roku w Hamburgu jako Commerz- und Disconto-Bank. Swoje oddziały bank osiadaBank posiada bardzo dużo oddziałów w Niemczech i między innymi w Luksemburgu, Hiszpanii, Szwajcarii i Polsce (główny udziałowiec mBanku). Niemiecki Bank otrzymał od niemieckiego rządu około 18 200 000 000 euro w ramach pomocy w zamian za objęcie 25% akcji banku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Jak marnujemy jedzenie – raport 2017
Blog
author
Aneta Jankowska
16 listopada 2017

Jak marnujemy jedzenie – raport 2017

AleGotówka – kolejna pożyczka
Bez kategorii
author
Aleksandra Gościnna
15 listopada 2019

AleGotówka – kolejna pożyczka

PKO BP w Brusach
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
10 października 2019

PKO BP w Brusach

PKO BP w Zwoleniu
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
16 października 2019

PKO BP w Zwoleniu

172 mln zł – zysk Alior Banku w III kwartale
Aktualności
author
Patryk Byczek
08 listopada 2018

172 mln zł – zysk Alior Banku w III kwartale

Inspektorat ZUS w Ostrołęce
Oddziały
author
Patryk Byczek
20 sierpnia 2019

Inspektorat ZUS w Ostrołęce

Porównaj