Strona główna Wpisy Inne Kiedy komornik może ukarać nas grzywną

Kiedy komornik może ukarać nas grzywną

author
Halszka Gronek
19 kwietnia 2018
Grzywna to postrach każdego z nas. Jej nazwa przywołuje na myśl kryminalne opowieści o przestępstwach i pliki banknotów raz na zawsze odbierane nam przez państwo. Warto wiedzieć, że prawo do karania grzywną ma także komornik sądowy. Kiedy i w jakich sytuacjach może on je zastosować? 

Grzywna to nic innego, jak pieniężna kara kryminalna. Jest ona orzekana wobec przestępców, lecz także wobec osób, które dopuściły się wykroczenia.

Grzywna komornicza stosowana jest jako środek przymusu w postępowaniu egzekucyjnym. Co istotne, może być ona wymierzona nie tylko w Dłużnika, lecz i osoby trzecie.
 

Z jakiego powodu komornik może wyznaczyć grzywnę?
 

1. Odmowa udzielenia informacji lub podanie informacji fałszywej
Komornik sądowy posiada uprzywilejowaną rolę – ma prawo pytać i żądać odpowiedzi.

Osoby, do których komornik zwrócił się o udzielenie informacji, muszą jednak podlegać obowiązkowi składania wyjaśnień przed komornikiem na mocy Kodeksu postępowania cywilnego.

Taką osobą może być na przykład pracownik administracji publicznej czy instytucji finansowej (np. Banku).

Przykładowo pracodawca, który w przeciągu 7 dni nie udzieli odpowiedzi na pytanie komornika o wynagrodzenie Dłużnika czy wysokość dokonywanych potrąceń, złamie prawo.

Jeśli prawnie zobligowane do udzielania informacji komornikowi osoby odmówią składania wyjaśnień lub udzielą fałszywych odpowiedzi, mogą one zostać ukarane przez komornika karą pieniężną o wysokości aż 2000 zł.

Warto jednak wiedzieć, iż odmowa udzielenia odpowiedzi komornikowi ma prawo zostać uzasadniona w sytuacji, gdy danego rozmówcę obowiązuje tajemnica służbowa (lub inny odpowiedni zapis prawny).

2. Zaniedbanie powinności informowania komornika o zmianie miejsca pobytu i o zmianie pracodawcy Dłużnika.
Brak dostępu do tak istotnych informacji na temat Dłużnika, jak jego obecne miejsce zamieszkania czy też miejsce pracy, może znacząco wpłynąć na sprawność funkcjonowania postępowania egzekucyjnego.
 

Z tego względu komornik ma prawo do ukarania Dłużnika, który zaniedba obowiązek informowania go o takowych zmianach, karą o wysokości aż 2000 zł.
 

3. Przeszkadzanie w pracy komornika 

Komornik wymaga od drugiej stron postępowania, jak i zaangażowanych w egzekucję osób trzecich, profesjonalizmu i rzetelności.
 

Jeśli jednak któryś z interesantów zacznie zachowywać się niewłaściwie, czym utrudni pracę komornika sądowego, może zostać wydalony.
 

Ponowna próba przeszkodzenia komornikowi w pracy skończy się upomnieniem, a jeszcze kolejna – grzywną o wysokości 1000 zł.
 

Warto zaznaczyć, iż prawomocne postanowienie komornika o ukaraniu grzywną podlega bezwarunkowemu wykonaniu w drodze egzekucji sądowej.
 

Komornik nie musi sprawy ukarania grzywną uprzednio kierować do sądu. On sam wydaje prawomocne postanowienie, a rola sądu ogranicza się do umieszczenia odpowiedniego wpisu w księdze należności. 
 

Taki proces dotyczy wszystkich grzywien, jakie mogą być nałożone przez komornika w danym postępowaniu egzekucyjnym.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Podobne artykuły

Inspektorat ZUS w Lipnie
Oddziały
author
Patryk Byczek
23 sierpnia 2019

Inspektorat ZUS w Lipnie

Citi Handlowy integruje system bankowy z nowymi systemami
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
31 sierpnia 2020

Citi Handlowy integruje system bankowy z nowymi systemami

ZUS oddział w Kielcach
Oddziały
author
Patryk Byczek
01 września 2019

ZUS oddział w Kielcach

PKO BP w Biłgoraju
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
30 lipca 2019

PKO BP w Biłgoraju

Bank Pekao wprowadza usługę SelfieSign
Aktualności
author
Patryk Byczek
22 września 2021

Bank Pekao wprowadza usługę SelfieSign