Strona główna Wpisy Inne Kiedy komornik może ukarać nas grzywną

Kiedy komornik może ukarać nas grzywną

author
Halszka Gronek
19 kwietnia 2018
Grzywna to postrach każdego z nas. Jej nazwa przywołuje na myśl kryminalne opowieści o przestępstwach i pliki banknotów raz na zawsze odbierane nam przez państwo. Warto wiedzieć, że prawo do karania grzywną ma także komornik sądowy. Kiedy i w jakich sytuacjach może on je zastosować? 

Grzywna to nic innego, jak pieniężna kara kryminalna. Jest ona orzekana wobec przestępców, lecz także wobec osób, które dopuściły się wykroczenia.

Grzywna komornicza stosowana jest jako środek przymusu w postępowaniu egzekucyjnym. Co istotne, może być ona wymierzona nie tylko w Dłużnika, lecz i osoby trzecie.
 

Z jakiego powodu komornik może wyznaczyć grzywnę?
 

1. Odmowa udzielenia informacji lub podanie informacji fałszywej
Komornik sądowy posiada uprzywilejowaną rolę – ma prawo pytać i żądać odpowiedzi.

Osoby, do których komornik zwrócił się o udzielenie informacji, muszą jednak podlegać obowiązkowi składania wyjaśnień przed komornikiem na mocy Kodeksu postępowania cywilnego.

Taką osobą może być na przykład pracownik administracji publicznej czy instytucji finansowej (np. Banku).

Przykładowo pracodawca, który w przeciągu 7 dni nie udzieli odpowiedzi na pytanie komornika o wynagrodzenie Dłużnika czy wysokość dokonywanych potrąceń, złamie prawo.

Jeśli prawnie zobligowane do udzielania informacji komornikowi osoby odmówią składania wyjaśnień lub udzielą fałszywych odpowiedzi, mogą one zostać ukarane przez komornika karą pieniężną o wysokości aż 2000 zł.

Warto jednak wiedzieć, iż odmowa udzielenia odpowiedzi komornikowi ma prawo zostać uzasadniona w sytuacji, gdy danego rozmówcę obowiązuje tajemnica służbowa (lub inny odpowiedni zapis prawny).

2. Zaniedbanie powinności informowania komornika o zmianie miejsca pobytu i o zmianie pracodawcy Dłużnika.
Brak dostępu do tak istotnych informacji na temat Dłużnika, jak jego obecne miejsce zamieszkania czy też miejsce pracy, może znacząco wpłynąć na sprawność funkcjonowania postępowania egzekucyjnego.
 

Z tego względu komornik ma prawo do ukarania Dłużnika, który zaniedba obowiązek informowania go o takowych zmianach, karą o wysokości aż 2000 zł.
 

3. Przeszkadzanie w pracy komornika 

Komornik wymaga od drugiej stron postępowania, jak i zaangażowanych w egzekucję osób trzecich, profesjonalizmu i rzetelności.
 

Jeśli jednak któryś z interesantów zacznie zachowywać się niewłaściwie, czym utrudni pracę komornika sądowego, może zostać wydalony.
 

Ponowna próba przeszkodzenia komornikowi w pracy skończy się upomnieniem, a jeszcze kolejna – grzywną o wysokości 1000 zł.
 

Warto zaznaczyć, iż prawomocne postanowienie komornika o ukaraniu grzywną podlega bezwarunkowemu wykonaniu w drodze egzekucji sądowej.
 

Komornik nie musi sprawy ukarania grzywną uprzednio kierować do sądu. On sam wydaje prawomocne postanowienie, a rola sądu ogranicza się do umieszczenia odpowiedniego wpisu w księdze należności. 
 

Taki proces dotyczy wszystkich grzywien, jakie mogą być nałożone przez komornika w danym postępowaniu egzekucyjnym.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Podobne artykuły

Zmiany w zarządzie Alior Banku
Wpisy
author
Patryk Byczek
05 maja 2018

Zmiany w zarządzie Alior Banku

Ile zarabia położna?
Ekonomia
author
Aleksandra Gościnna
03 listopada 2021

Ile zarabia położna?

Promocja: „Z nami najlepiej – IV edycja” w Alior Banku
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
03 czerwca 2020

Promocja: „Z nami najlepiej – IV edycja” w Alior Banku

Zdolność kredytowa – kalkulator
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
25 stycznia 2019

Zdolność kredytowa – kalkulator

Płatności cyfrowe – raport VISA
Wpisy
author
Aneta Jankowska
11 października 2017

Płatności cyfrowe – raport VISA

Pożyczki bez zaświadczeń Bytom
Wpisy Inne
author
Dominika Sobieraj
24 marca 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Bytom