Ile kosztuje naprawa zalanego telefonu?
Woda może okazać się niebezpieczna dla naszych telefonów. Szczególnie w przypadku, jeśli zakupujemy sprzęt, który nie jest wodoodporny. Jeśli jednak wydarzy nam się sytuacja,w której zalejemy telefon, dobrze wiedzieć ile kosztuje naprawa. Sprawdzamy.
Ile kosztuje naprawa zalanego telefonu?
Naprawa telefonu po zalaniu nie jest procesem łatwym i szybkim do przeprowadzenia. Dlatego tak niewiele serwisów w naszym kraju oferuje profesjonalną obsługę i pomoc w zakresie naprawy zalanych telefonów komórkowych i smartfonów. Jest to również proces dość kosztowny.
Koszt naprawy zalanego telefonu komórkowego
Okres wakacyjny to czas najczęstszych przypadków zalania telefonu wodą lub napojem. Co zrobić w przypadku, kiedy wydarzyło się to na? Jeśli wcześniej nie ubezpieczyliśmy naszego telefonu u operatora na wypadek zalania, jedyną możliwością naprawy urządzenia będzie udanie się do autoryzowanego punktu naprawy telefonów i dokonanie odpłatnej usługi.
Naprawa zalanego telefonu – cennik
Naprawa przy uszkodzeniu płyty głównej: 500-1000 zł;
Naprawa telefonu w przypadku wdania się korozji: 200-400 zł;
Suszenie telefonu: 50-200 zł.
Wszyscy producenci telefonów komórkowych wykluczyli zalanie jako podstawę do roszczenia gwarancyjnego z prostego powodu – nie jest to wada fabryczna urządzenia. Koszt naprawy zależy od rodzaju uszkodzenia.
Najdroższy będzie dla nas przypadek, kiedy woda uszkodziła płytę główną urządzenia – wtedy, w zależności od posiadanego modelu, musimy przygotować się na wydatek rzędu 500-1000 złotych. Stosunkowo mniej kosztownym efektem zalania jest korozja. Czyszczenie smartfona zmusi nas do wydania około 200–400 złotych.
Niektóre serwisy oferują kompleksowe suszenie smartfona. Cena takiej usługi waha się w graniach 50-200 złotych
Na czym polega naprawa telefonu po zalaniu?
Woda przewodzi prąd, co w przypadku dostania się jej do elementów elektronicznych powoduje zwarcie i pracę urządzenia pod dużym obciążeniem. To jednak nie jest największym problemem dla smartfonów. Zwarcie szybko wyładuje baterię, a gdy w telefonie nie będzie prądu, to zwarcie samoczynnie ustaje. Przestaje być niebezpieczne dla telefonu.
To nie woda, a rozpuszczone w niej osady są tak groźne dla delikatnej elektroniki naszych smartfonów. Często okazuje się, że po zalaniu telefon działał jeszcze przez kilka dni, jednak osady, które pozostają po odparowaniu wody – prędzej czy później wpłyną na działanie telefonu.
Potrzebujesz szybkiej gotówki? Sprawdź najlepsze oferty:
Pożyczka na dowód – gotówka nawet w 15 minut;
Pożyczka online – bez zaświadczeń o dochodach.
Bardzo ważne jest, żeby zalanego telefonu nie podłączać do zasilania. Bo choć bateria potrafi się szybko rozładować do bezpiecznego dla urządzenia poziomu i nie powodować większych strat, to prąd w ładowarce może okazać się niebezpieczny. To z tego powodu zniszczenia w zalanym telefonie zwiększają się, często tak bardzo, że koszt naprawy urządzenia po zalaniu wzrasta lub sama naprawa nie jest możliwa.
Naprawa urządzenia po zalaniu wiąże się nie tylko z koniecznością usunięcia osadów za pomocą specjalistycznej chemii oraz urządzeń płuczących wykorzystujących ultradźwięki, ale także często wymianę układów scalonych BGA oraz SMD.
Podsumowanie
Zalanie telefonu nie jest niczym przyjemnym i wiąże się z dodatkowymi, niepotrzebnymi kosztami. Jeśli jednak wydarzy się sytuacja, w której nasz telefon będzie wymagał naprawy, warto udać się do autoryzowanego serwisu, który odpowiednio nas obsłuży.
Dodaj komentarz