Ile kosztuje położenie tapety?

Ile kosztuje położenie tapety?

author
Sandra Tessmer
24 czerwca 2019

Położenie tapet do jeden z najszybszych i najbardziej efektownych sposób odświeżenia mieszkania. Sprawdziliśmy, ile kosztuje tapetowanie przez specjalną firmą, a ile wyniesie nas to, jeśli zdecydujemy się na samodzielną pracę.

Ile kosztuje położenie tapety w pokoju o powierzchni 20 m2

Jeśli marzymy o tym, aby szybko, tanio i skutecznie odświeżyć wnętrze mieszkania i poprawić jego wygląd, w grę wchodzi kilka podstawowych rozwiązań. Możemy wymalować pokój, zmienić wystrój wnętrza lub wytapetować ściany. Jeśli zdecydujemy się na to ostatnie rozwiązanie, mamy gwarancję, że odmienimy nasze mieszkanie w zupełnie niepowtarzalny sposób. Warto jednak wiedzieć, na jakie koszty powinniśmy się nastawić, jeśli zamierzamy dokonać takiej zmiany.

Walorów dekoracyjnych wykańczanej tapecie nada także przyklejanie bordy lub bordiury, a więc motywu dekoracyjnego, który w przeciwieństwie do paska, znajduje zastosowanie jako element przyklejany na każdej wysokości tapety. Bord to tapeta winylowa, a więc klei się ją podobnie jak zwykłą wielkopowierzchniową.

Ile kosztuje tapetowanie: cena usługi

Ile wynosi koszt usługi położenia tapety w pokoju o powierzchni 20 m²? Przede wszystkim będziemy zobligowani do zapłacenia ekipie za przygotowanie ścian do tapetowania. Cennik może się różnić w zależności od tego, czy ściany były wcześniej malowane, czy tapetowane.

Koszt usuwania starej farby wynosi od minimum 6 zł do 8 zł za m2. Zatem jeśli chcemy wytapetować pokój o powierzchni dwudziestu metrów, za całość prac zapłacimy do około 320 zł. Ile kosztuje natomiast zrywanie tapet?  Jest ono tańsze niż usuwanie farb, jego koszt rzadko przekracza 6 zł za m2.

Taka usługa w pokoju o powierzchni 20 m2 kosztuje zatem około 240 zł. Co w przypadku, jeśli ściany posiadają duże ubytki lub uszkodzenia? Ekipa może podjąć się ich naprawy. Kosztuje to od około 10 zł do 15 zł za m2. Chcąc zamówić taką usługę w naszym przykładowym pokoju, powinniśmy zatem zmieścić się w kwocie 480 zł.

Firma również stwierdzi, czy ściana wymaga gruntowania. Najłatwiej jest wykonać w tym celu prosty test: przyłożyć do ściany mokrą gąbkę i obserwować, w jakim tempie wchłania się woda. Jeśli woda szybko się wchłonie, oznacza to, że konieczne jest gruntowanie. Cena gruntowania wynosi około 4 zł za m2.

Jeśli ściany są już odpowiednio przygotowane, pora na położenie tapet. Taka usługa kosztuje zazwyczaj około 15 zł za m2. Jednak jeśli wybraliśmy tapetę ze wzorem wymagającym precyzyjnego łączenia pojedynczych fragmentów lub fototapetę, cena może wzrosnąć nawet do 25 zł za m2. Oznacza to, że za samo wytapetowanie pokoju o powierzchni 20 m2 zapłacimy średnio od 600 zł do 1000 zł.

Cennik tapetowania ustalany przez firmy podejmujące tę usługę określa najczęściej cenę za metr kwadratowy. Inaczej jest tylko w przypadku tapetowania z wykorzystaniem dwóch rolek, gdzie obowiązuje cena od rolki. Tego rodzaju tapetowanie uznawane jest za najdroższe, gdyż wymaga precyzji i wysokiego poczucia estetyki. Jego cena mieści się między 70 a 80 zł za rolkę.

Ile kosztuje samodzielne tapetowanie

Jeśli nie chcemy zatrudniać ekipy, możemy podjąć się tapetowania samemu. W takim wypadku nie zapłacimy za usługę, ale czeka nas zakup odpowiednich pomocy i narzędzi.

Pierwszym krokiem będzie usunięcie farby lub starej tapety. Do usunięcia farby wystarczy ci szpachelka. Kosztuje ona około 10 zł. Jeśli natomiast będziemy zmuszeni usunąć tapety, niezbędny będzie specjalny preparat. Do powierzchni ścian około 40 m2 wystarczy opakowanie 500 ml za cenę ok. 20 zł.

Jeśli jest to konieczne, będziemy zmuszeni też samodzielnie nałożyć emulsję gruntującą oraz wypełnić ubytki w ścianie. Koszt szpachlówki akrylowej, przy pomocy której pozbędziemy się nieestetycznych rys i ubytków, to około 10 zł.

Kolejnym krokiem powinno być przygotowanie kleju. Warto pamiętać, że postępowanie w tym wypadku różni się w zależności od zaleceń producenta. Na pewno przyda się jednak wiaderko do wymieszania farby, które kupimy już za około 6 zł. Najprostsze, ręczne mieszadło do farb będzie kosztowało w sklepie ok. 4 zł. Do nakładania kleju niezbędny będzie szeroki pędzel, tak zwany ławkowiec. Jego cena wynosi około 10 zł.

Dużą pomocą będzie stół do tapetowania, na którym dokładnie przytniemy tapetę oraz posmarujemy ją klejem. Jest to ogromne ułatwienie podczas tego typu prac. Koszt takiego stołu zaczyna się od 150 zł. Niezbędny do cięcia tapety będzie nóż uniwersalny. Kosztuje on około 10 złotych.

Posmarowaną klejem tapetę należy położyć na ścianę, dociskając ją, aby jej powierzchnia była gładka i pozbawiona pęcherzyków powietrza zgromadzonych pod powierzchnią. Do równomiernego dociśnięcia tapety może okazać się przydatna  szczotka do tapetowania. Koszt takiej szczotki to około 20 zł.

Jak obliczyć ilość tapety?

Standardowe wymiary rolki to 10 m długości i 53 cm szerokości. W sumie daje to około 5 m2. Aby dowiedzieć się, ile rolek tapety będzie potrzebne do wytapetowania pokoju, musimy więc powierzchnię ścian podzielić przez 5. Przykładowo tapetowanie pokoju o łącznej powierzchni ścian równej 40 m2 będzie wymagać około 8 rolek.

Jak tapetować?

W zależności od rodzaju wykorzystywanej tapety najlepiej wykonać tapetowanie sposobem na zakładkę, a więc takim, w którym fragmenty pasów nachodzą na siebie oraz tapetowania z przesunięciem.

Niezależnie od obranej techniki prace należy zaczynać od narożnika lub okna pomieszczenia w głąb. Następnie powinniśmy przyciąć pasy tapety na określoną długość, odpowiadającą wysokości ściany lub mniejszej. W przypadku tapet zawierających konkretny wzór, zarówno w czasie przycinania jak i kładzenia, należy pamiętać o jego starannym dopasowaniu. Kolejnym krokiem jest przyłożenie tapety do ściany i jej wygładzenie tak, by nie powstały pęcherze powietrza ani zacieki z kleju.

Ile kosztuje tapeta: rodzaje tapet i ich cechy

Zanim zaczniemy wybierać najładniejszy wzór, najpierw dobrze jest dokładnie poznać różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami tapet. Różnią się one przede wszystkich trwałością oraz odpornością na wodę i czyszczenie. Najczęściej spotykane rodzaje tapet to papierowe, winylowe, flizelinowe oraz wykonane z włókna szklanego.

Tapety papierowe

Tapety papierowe są najtańsze, ale też najmniej odporne na ścieranie, wilgoć oraz czyszczenie. Takie tapety powinny być układane na gładkich ścianach, w pomieszczeniach, gdzie powietrze jest suche i nie ma ryzyka zabrudzenia ścian. Kupując taki produkt, spotkamy się z bardzo szerokim wyborem wzorów i deseni.

Zaletą tapet papierowych jest niska cena – za taką tapetę zapłacimy od 3 zł za m2. Jest to jednak cena minimalna, najczęściej kupowane tapety papierowe kosztują około 6 zł za m2. Za rolkę takiej tapety zapłacimy około 30 zł.

Tapety winylowe

Tapety winylowe są droższe, ale dużo trwalsze. Dzięki temu, że ich powierzchnia pokryta jest winylem, można je także myć i szorować. W przeciwieństwie do tapet papierowych, różnią się nie tylko kolorem, ale też strukturą. Mogą imitować naturalne materiały, na przykład murowaną ścianę, deski lub kafelki.

Dzięki temu, że tapeta winylowa jest odporna na wilgoć, można ją kłaść nawet w łazience. Koszt takiej tapety będzie jednak odczuwalnie wyższy od papierowej, wynosi bowiem minimum 6 zł za m2. Za tapetę winylową zapłacimy najczęściej około 10 zł za m2. Rolka kosztuje około 50 zł.

Tapety flizelinowe

Tapety flizelinowe mają spodnią warstwę wykonaną z flizeliny, a wierzchnią z tworzywa sztucznego. Ten typ tapety jest bardzo łatwy do nałożenia, nawet dla osób nie będących wprawnymi majsterkowiczami. Dopóki klej nie wyschnie, można delikatnie zmieniać jej położenie, bez ryzyka, że tapeta się podrze lub zmarszczy.

Usuwanie takiej tapety jest również bardzo łatwe. Bez problemu ją zerwiesz, nie pozostawiając nieestetycznych śladów na ścianie. Ceny tapety flizelinowej zaczynają się od 7 zł za m2, a najczęściej spotykana cena to około 11 zł. Ile zatem kosztuje rolka takiej tapety? Zapłacimy za nią ok. 55 zł.

Tapety z włókna szklanego

Oprócz tego, na rynku dostępne są tapety z włókna szklanego. Taka tapeta o strukturze przypominającej tkaninę cechuje się najwyższą trwałością. Jest odporna nie tylko na szorowanie i wilgoć, ale też na uszkodzenia mechaniczne. Dostępna jest przeważnie w jasnych, neutralnych kolorach.

Koszt metra tapety tego typu to minimum 10 zł za m2, najczęściej zapłacimy za nią około 14 zł za m2. Cena rolki tapety z włókna szklanego to około 70 zł.

Ile kosztuje klej do tapet i inne potrzebne produkty

Do kosztów usług tapetowania należy zawsze doliczyć ceny potrzebnych materiałów, których ekipa nie zapewnia. Oprócz tapety będziemy musieli zakupić grunt oraz klej do tapet.

Koszt kleju do tapet wynosi około 20 zł. Cena dotyczy opakowania około 200 g proszku, który należy rozpuścić w wodzie. Taka ilość kleju wystarcza przeważnie do wytapetowania powierzchni ścian do 50 m2. Przy pomocy kleju możemy też zagruntować ściany przed tapetowaniem. Oczywiście w takim wypadku należy kupić go dwa razy więcej.

Jeśli mamy zamiar osobno zakupić emulsję gruntującą, na potrzeby pokoju o powierzchni ścian 40 mwystarczą dwa kilogramowe opakowania uniwersalnej emulsji gruntującej, w cenie około 10 zł.

Podsumowanie

Położenie tapety to świetne wyjście dla wszystkich osób, które chcą tanio odświeżyć wnętrze swojego domu. Nie wymaga to gruntownego remontu, a dodatkowo – jeśli chcemy zaoszczędzić – możemy to zrobić sami. Dobrze położona tapeta zagwarantuje nam świeży, nowoczesny wymiar mieszkania.

Jeśli zdecydujemy się na fototapetę, możemy spersonalizować ją pod nasze oczekiwania. Wiele firm oferuje stworzenie fototapety na podstawie wybranego przez nas zdjęcia, które później ozdobi naszą ścianę na długie lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Obniżona prowizja kredytu gotówkowego w mBanku
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
04 listopada 2019

Obniżona prowizja kredytu gotówkowego w mBanku

Kredyt konsolidacyjny Ełk
Kredyty miasta
author
Aleksandra Gościnna
15 stycznia 2022

Kredyt konsolidacyjny Ełk

Morgan Stanley – co warto wiedzieć?
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
13 listopada 2019

Morgan Stanley – co warto wiedzieć?

Bank Pekao w Rybniku
Oddziały
author
Patryk Byczek
05 lipca 2019

Bank Pekao w Rybniku

Santander Bank Polska w Żarach
Oddziały
author
Patryk Byczek
18 maja 2019

Santander Bank Polska w Żarach

Ile zarabia kierowca autobusu?
Ekonomia
author
Aleksandra Gościnna
03 listopada 2021

Ile zarabia kierowca autobusu?

Porównaj