Ile zarabia pracownik kawiarni?

Ile zarabia pracownik kawiarni?

author
Sandra Tessmer
17 listopada 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.
Kategoria

Bycie baristą to jeden z kierunków, który możemy wybrać, jeśli naszym marzeniem jest praca w gastronomii. Sprawdziliśmy, ile zarabiają osoby, które obejmują to stanowisko oraz co trzeba zrobić, żeby zostać baristą.

Kim jest pracownik kawiarni?

Wielu pracowników kawiarni to bariści. Jest to zawód polegający na przeprowadzaniu procesu ekstrakcji kawy oraz podawaniu jej w specjalny sposób. W teorii można nazwać baristą każdego pracownika restauracji, kawiarni, baru lub innego miejsca, w którym podawana jest kawa, jeśli tylko do jego zadań należy parzenie i podawanie kawy. W praktyce jednak jest to zawód, który wymaga specjalnych umiejętności i predyspozycji.

Aby stać się profesjonalnym baristą należy posiada bardzo dużą wiedzę na temat kawy oraz procesu jej parzenia. Niezbędne są też umiejętności, które można zdobyć podczas specjalnych kursów.

Gdzie można szukać pracy jako barista? Ile zarabia barista?

Praca dla baristy może znaleźć się niemal w każdym lokalu gastronomicznym, jednak prawdziwi profesjonaliści zatrudniani są głównie w miejscach o wysokiej renomie. W Polsce sztuka parzenia kawy nie jest jeszcze tak doceniana, jak np. we Włoszech, w związku z czym kariera baristy nie należy do najprostszych.

Zarobki baristów nie należą obecnie do najwyższych, szacuje się, że mogą wynosić w najlepszym wypadku około 2800 zł brutto. Warto jednak pamiętać o tym, że otwieranych jest coraz więcej miejsc, które starają się przyciągnąć klientów m.in. wspaniałą kawą, picie tego napoju to więc nie tylko nawyk, ale również coraz częściej moda.

Średnie miesięczne wynagrodzenie całkowite na tym stanowisku wynosi dokładnie 2 780 zł brutto. Co drugi barista otrzymuje pensję od 2 440 zł do 3 120 zł. 25% najgorzej wynagradzanych baristów zarabia poniżej 2 440 zł brutto. Na zarobki powyżej 3 120 zł brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych baristów

Barista – wymagania w zawodzie

W zawodzie baristy nie chodzi tylko o parzenie pysznej kawy, choć jest to umiejętność bez wątpienia najważniejsza. Czytając oferty pracy dla baristów bardzo często spotyka się między innymi takie wymagania, jak:

 1. umiejętność obsługi sprzętu do parzenia kawy i utrzymanie go w czystości,
 2. przygotowywanie różnego rodzaju napojów kawowych,
 3. dekorowanie kawy,
 4. nienaganna prezencja,
 5. znajomość języka angielskiego,

W kwestii wykształcenia nie ma specjalnych wymagań. Bardzo mile widziane jest oczywiście wykształcenie zawodowe lub średnie, które jest ukierunkowane na pracę w gastronomii i obsługę klienta. W Polsce bardzo często barista pełni również rolę kelnera oraz barmana, więc o wiele bardziej doceniana jest umiejętność dostosowania się do danej sytuacji.

Jak zostać baristą?

Dróg, jakie można obrać by zostać profesjonalnym baristą jest wiele. Jedną z nich jest udział w szkoleniach organizowanych przez specjalne firmy, które działają także w Polsce. Drugą możliwością jest zatrudnienie się w dobrej, renomowanej kawiarni i szkolenie pod okiem profesjonalnego baristy.

Przeglądając oferty ze szkoleniami na baristę, możemy trafić na różnego typu ogłoszenia, takie jak: Podstawy espresso, Latte Art czy Kurs Profesjonalnego Baristy, Sztuka Parzenia Kawy.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru szkolenia?

 1. Osoba prowadząca szkolenie – warto sprawdzić jej kwalifikacje oraz doświadczenie w pracy związanej z profesjonalnym parzeniem i podawaniem kawy.
 2. Sprzęt, jaki będzie wykorzystywany podczas kursu – czy jest najwyższej jakości, np. marek, takich jak: Faema, Mazzer, Mahlkonig i Hamilton Beach.
 3. Lokalizacja – najlepiej, by zajęcia odbywały się w restauracji lub kawiarni, gdzie jest wystarczająco dużo miejsca oraz odpowiednie wyposażenie.
 4. Czas trwania szkolenia baristycznego – najlepiej, by był dostosowany do naszych potrzeb. Jeżeli interesuje nas nabycie wiedzy, którą później chcemy wykorzystać w pracy zawodowej, to kurs powinien trwać około 15 godzin. Jeżeli natomiast na kurs wybieramy się z pobudek czysto hobbystycznych, to 5 godzin szkolenia w zupełności wystarczy.

Cena kursu jest uzależniona w dużej mierze od tego, gdzie odbywa się szkolenie. W większych miastach koszty są wyższe. Średni koszt szkolenia baristycznego trwającego 5 godzin wynosi około 175 zł.

24

Jakie cechy wyróżniają dobrego baristę?

Barista to osoba, która stale pracuje z ludźmi przychodzącymi do lokalu w celu przyjemnego spędzenia czasu. Zazwyczaj też profesjonalistę z tej dziedziny zatrudniają lokale na wysokim poziomie, nastawione na dogadzanie klientom, którzy za to płacą. Oczekiwania klientów wiążą się też z wymaganiami stawianymi pracownikom, narzuconymi przez renomę i wysoki standard lokalu.

Kandydat do tego zawodu powinien wyróżniać się takimi cechami jak:

 1. wysoka kultura osobista,
 2. kreatywność i pasja,
 3. życzliwość, komunikatywność i nastawienie na klienta,
 4. umiejętność nawiązywania kontaktów interpersonalnych,
 5. zręczność i wysoki poziom umiejętności manualnych,
 6. gotowość do spełniania życzeń klientów,
 7. gotowość do systematycznego doskonalenia umiejętności,
 8. umiejętność zachowania spokoju w każdej sytuacji.

Zawód baristy wymaga odpowiednich predyspozycji, bowiem nie jest to profesja zapewniająca godne warunki utrzymania, dlatego wybierają ją osoby gotowe do poświęcenia standardu życia na rzecz realizowanej pasji.

Podsumowanie

Praca baristy może wydawać się łatwa i przyjemna, jednak często może stawiać przed nami nowe wyzwania. Jest to również praca z ludźmi, dlatego zawód baristy wymaga dużej elastyczności i umiejętności komunikacji.

Pytania i odpowiedzi

Ile zapłacę za kurs baristyczny?

W zależności od miejsca, w którym będzie organizowany kurs, jego cena może być wyższa lub niższa. Średnia kwota, jaką zapłacimy za kurs to ok. 175 zł.


Ile zarabia barista w popularnej kawiarni?

Zarobki baristów w tak zwanych sieciówkach są stosunkowo ujednolicone. Początkujący barista w popularnej kawiarni może zarobić ok. 15 zł brutto. Bardziej doświadczeni bariści mogą liczyć na stawkę 17-19 zł brutto na godzinę.


Jak mogę zapisać się na kurs?

W większości szkół kursy baristyczne odbywają się internetowo. Wystarczy wejść na stronę organizatora, sprawdzić terminy organizowanych kursów i zapisać się na wybrany. Należy jednak pamiętać, że liczba miejsc może być ograniczona, ponieważ szkolenie ma również zakres zajęć praktycznych.

author
Sandra Tessmer
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.

Podobne artykuły

Kasa Stefczyka Świnoujście

Interesuje Cię temat placówek Kasy Stefczyka w Świnoujściu? Nasz artykuł to idealne miejsce, aby zdobyć wszystkie potrzebne informacje. Sprawdź adres, numer telefonu, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Julia Wierciło
21 marca 2024
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Zasiłek dla bezrobotnych

Czuwanie nad życiem i dobrem mieszkańców kraju jest obowiązkiem ciążącym na państwie polskim. W skład udzielanych rodzajów pomocy wchodzi zasiłek dla bezrobotnych. W każdym kolejnym roku jego kwota ulega zmianie. Sprawdźmy, ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych w 2023 roku. Kto może z niego skorzystać i przez jaki czas możemy go pobierać? Wyjaśniamy wszystkie szczegóły.

author
Julia Wierciło
01 marca 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

ING Bank Śląski w Przeźmierowie

ING Bank Śląski jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jedna z placówek banku mieści się w Przeźmierowie – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę oddziału.

author
Dominika Byczek
05 lipca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

E-zawody najbardziej pożądane na rynku w 2019

W 2019 roku najbardziej pożądane i najlepiej płatne będą zawody z e-branż – tak wynika z zestawienia, które firma Hays przygotowała dla Business Insider Polska.

author
Dominika Byczek
11 marca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

ING Bank Śląski w Głogowie

ING Bank Śląski jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Głogowie – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Patryk Byczek
02 lipca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Raport mBanku o nieruchomościach w Polsce

Eksperci mBanku przeanalizowali popyt i podaż na rynku nieruchomości mieszkaniowych w Polsce. Według prognoz sytuacja popytowa na rynku będzie bardzo korzystna.

author
Aneta Jankowska
05 stycznia 2019
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Porównaj