Czym różni się bank hipoteczny od zwykłego?

Czym różni się bank hipoteczny od zwykłego?

author
Aneta Jankowska
07 lutego 2018
Czym różni się bank hipoteczny od zwykłego? Który z nich wybrać? Ile banków hipotecznych funkcjonuje w Polsce? Odpowiedź na te pytania znajdziecie w poniższym artykule.

Dekadę temu na polskim rynku działało kilka banków hipotecznych, jednak nie wyróżniały się one na tle tych uniwersalnych. Zmiany przyszły wraz z nowymi regulacjami prawnymi.

Nad Wisłą, banki hipoteczne są głównie instytucjami banków uniwersalnych, które generują im klientów. Często bywa tak, że kredytobiorca dopiero śledząc zawartą umowę, zauważa, że trafił do wyspecjalizowanej placówki. Czym one się różnią?

BANK HIPOTECZNY

To bank, którego głównym zadaniem jest udzielanie kredytów zabezpieczonych hipoteką oraz tych niezabezpieczonych hipoteką. Bank hipoteczny jest tworzony tylko w formie spółki akcyjnej.

Aktualnie na naszym rynku działają 3 banki hipoteczne:

  • mBank Hipoteczny
  • Pekao Hipoteczny
  • PKO Bank Hipoteczny

W połowie stycznia Komisja Nadzoru Finansowego zezwoliła na utworzenie takiej instytucji przez ING Bank Śląski. W przyszłości może powstać kolejny taki bank, tym razem z ramienia Banku Zachodniego WBK.

 

– Banki hipoteczne specjalizują się w oferowaniu długoterminowych kredytów hipotecznych. Nie oferują innych produktów, które możemy znaleźć w bankach uniwersalnych. 

– Banki hipoteczne używają do pozyskiwania pieniędzy na zakup mieszkania środków finansowych pochodzących z emisji obligacji zabezpieczonych, czyli listów zastawnych (to specyficzne dłużne papiery wartościowe). Bank hipoteczny emitując listy zastawne zobowiązuje się do wypłaty okazicielowi określonej sumy pieniędzy w określonym czasie wraz z odsetkami.

– Biorąc kredyt w banku hipotecznym, uzyskujemy dostęp do raty, która będzie stała przez okres od 5 do 10 lat.

BANK UNIWERSALNY

To bank dokonujący w ramach świadczonych usług wszystkich lub większości dozwolonych prawem czynności bankowych. Jego działalność nie jest w żaden sposób profilowana. Większość obecnie działających banków to jednostki uniwersalne, które obejmują około 40 banków komercyjnych. 

 

– Banki uniwersalne oprócz kredytów długoterminowych, oferują również kredyty gotówkowe, karty kredytowe, lokaty czy inne produkty bankowe. – Takie jednostki pozyskują środki na kredyt hipoteczny zwykle z depozytów innych klientów.– Biorąc kredyt hipoteczny w banku uniwersalnym, będzie to zwykle kredyt z oprocentowaniem zmiennym – kwota raty kredytu będzie zmienna, najczęściej co kwartał, dlatego, że banki uniwersalne działają w oparciu o zmienne stopy procentowe

Kredyt w banku hipotecznym

Biorąc kredyt w banku hipotecznym, mamy większą stabilność oraz ochronę przed zmiennością stóp procentowych. Należy jednak pamiętać, że chcąc uzyskać takie finansowanie, musimy spełniać pewne warunki:

  • w taki sposób można sfinansować wyłącznie zakup nieruchomości, która już istnieje
  • zakup mieszkania dopiero na etapie budowy jest niemożliwy
  • banki hipoteczne wymagają wpłaty własnej w wysokości minimum 20% wartości nieruchomości
  • wyceniając wartość lokalu bank stosuje ostrożne i sztywne szacunki, a to może ograniczać nasze możliwości
     

Istnieje również możliwość, że bank hipoteczny zaproponuje zobowiązanie ze stałym oprocentowaniem. Póki co, instytucje tego nie praktykują, a klienci nie są tym zainteresowani. 

Kupno mieszkania to duży wydatek i wymaga wiele zaangażowania. Przed zaciągnięciem kredytu warto zastanowić się nad wyborem między bankiem hipotecznym a uniwersalnym i w którym przypadku oferta będzie dla nas korzystniejsza. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Promocja: „Konto w marcu” w BNP Paribas
Promocje bankowe
author
Patryk Byczek
27 marca 2022

Promocja: „Konto w marcu” w BNP Paribas

Lombardy w Lublinie
Lombardy
author
Aleksandra Gościnna
13 stycznia 2023

Lombardy w Lublinie

Jak złożyć reklamację w Banku BPS?
Poradnik
author
Dorota Cholewicka
24 czerwca 2023

Jak złożyć reklamację w Banku BPS?

Kredyt hipoteczny Wągrowiec
Kredyty miasta
author
Dorota Cholewicka
31 marca 2023

Kredyt hipoteczny Wągrowiec

Porównaj