Ile zarabia iluzjonista?

Ile zarabia iluzjonista?

author
Sandra Tessmer
19 października 2019

Sztuka iluzji, jaką znamy obecnie, rozwinęła się w XIX w. Wtedy też pojawili się zawodowi magicy, którzy zaczęli wykorzystywać urządzenia mechaniczne. Zawdzięczamy im również wiele nowatorskich trików polegających na manipulowaniu różnymi przedmiotami. Sprawdziliśmy, ile zarabiają iluzjoniści.

Ile zarabia iluzjonista?

Sztuka iluzji, oszustwa zmysłów i sztuczki magiczne są zwykle wynikiem długich i wymagających ćwiczeń, do których potrzeba ogromnej wiedzy z zakresu technologii, lat praktyki oraz odwagi do publicznych występów. Iluzjonista musi być także artystą, który kocha publiczność z wzajemnością. Pokaz magii to nie techniczny pokaz umiejętności, ale prawdziwe magiczne show.

Iluzjonista – zarobki

Doświadczony specjalista na stanowisku Iluzjonista otrzymuje średnio 2500 zł netto. Oznacza to, że średnio co drugi Iluzjonista na stanowisku specjalista otrzymuje pensję pomiędzy 2000 zł a 3200 zł. Około 10-15 procent osób w danym zawodzie deklaruje wysokość swojego wynagrodzenia powyżej lub poniżej średniej. Ich wynagrodzenie to kwota z przedziału pomiędzy 2000 zł a 3500 zł.

Stanowisko Iluzjonista zajmuje 795 miejsce pod względem pozycji w rankingu zarobków i wyprzedza takie jak: Konferansjer na stanowisku specjalista z pensją 2500 netto oraz Kaskader filmowy na stanowisku specjalista z pensją 2500 netto.

Rodzaje iluzjonistów?

Pokazy iluzji nie są zarezerwowane tylko i wyłącznie dla dzieci, ale również dorośli mogą się na nich wspaniale bawić. Wtedy najlepszym wyborem będzie zachwycający pokaz iluzjonistyczny na scenie. Iluzjoniści zajmują się różnymi drogami rozwoju, dlatego warto przyjrzeć się poszczególnym rodzajom iluzji.

Iluzjonista

Iluzjonistą jest artysta estradowy, który specjalizuje się przede wszystkim w prezentacjach iluzjonistycznych. Stosuje on różnego rodzaju rekwizyty, których celem jest spowodowanie tak zwanego zakłócenia u widzów podczas ich logicznego rozumowania, wobec tego są zaskoczeni tym, jak wyglądają te wyjątkowe sztuczki iluzjonistyczne. W mniejszym iluzjoniści wykorzystują sztuczki optyczne.

Aktualnie bardzo popularne są efektowne iluzje sceniczne. W Polsce zajmuje się nimi między innymi Marcin Muszyński, który znany jest przede wszystkim z programu telewizyjnego „Mam Talent”. Jego niesamowite sztuczki podziwiała z zapartym tchem cała Polska. Iluzjoniści często też charakteryzują się specyficznym strojem, który pozwala na odwrócenie uwagi widza od tego, co dzieje się ma scenie.

Mentalista

Jest specjalistą, który zajmuje się prezentowaniem efektów trikowych tworzonych w wyniku rozumowania. Skupia się na odczytywaniu ludzkich zmysłów bez żadnych widocznych oznak zewnętrznych. Na ogół nie wykorzystuje w tym celu trików iluzjonistycznych, ale przeprowadza eksperymenty, niemniej jednak może też stosować tego rodzaju triki, lecz nie prezentuje ich w sposób jawny.

W trakcie swoich pokazów mentaliści nie wykorzystują żadnych typowych rekwizytów iluzjonistycznych, ale bazują na aktorstwie. Mentalizm, czyli iluzja mentalna może być przedstawiana w praktycznie każdych warunkach, na przykład na scenie czy na ulicy i polega główne na odgadywaniu myśli widzów czy innych czynników, których iluzjonista nie może znać. Do najwybitniejszych mentalistów należą przede wszystkim Derren Brown, Criss Angel, Banachek, Uri Geller czy Keith Barry.

Prestidigitator

Prestidigitator to określenie wywodzące się z języka francuskiego prestidigitateur, gdzie preste oznacza szybki, natomiast doigt to palec. Prestidigitator jest artystą estradowym, który bazuje przede wszystkim na zręczności swoich rąk oraz na umiejętnościach aktorskich. Dzięki temu jest w stanie tworzyć różnorodne efekty iluzjonistyczne, które z pozoru wyglądają na sprzeczne z prawami fizyki.

Poprzez zastosowanie odpowiednich manipulacji powoduje on zakłócenie logiki w toku rozumowania publiczności, dlatego po zaprezentowaniu triku czują się oni zaskoczeni jego efektem. Publiczności nie są prezentowane złudzenia optyczne

Jak zostać iluzjonistą?

Praktyka jest kluczowym elementem na drodze do profesjonalizmu. Na początku najlepiej zacząć od prostych sztuczek, których nauczymy się z Internetu. Możemy też sięgnąć po specjalistyczne książki dla iluzjonistów, których w Polsce nie brakuje. Później warto zajrzeć do innych, bardziej zaawansowanych źródeł – czytać publikacje tworzone przez czołowych iluzjonistów, oglądać nagrane przez nich DVD. Te materiały zawierają mnóstwo cennych wskazówek i są gotowymi instrukcjami, jak wykonać określone triki.

Warto pamiętać, że w darmowych zasobach nie znajdziemy imponującej wiedzy. Najlepiej szukać jej w polskich i zagranicznych sklepach dla iluzjonistów albo bezpośrednio u twórców. Wielu profesjonalnych iluzjonistów sprzedaje autorskie efekty za pośrednictwem swoich witryn internetowych.

Konsekwentnie uczmy się i doskonalmy poznane techniki. Ważne jest, by skoncentrować się na najmniejszych szczegółach każdego efektu, tak by dojść do perfekcji. Należy ćwiczyć wybrany trik tak długo, aż będziemy potrafili wykonać go naturalnie i płynnie, bez zastanawiania się. Gdy już opanujemy część techniczną, dobrze jest dodać do opracowanych sztuczek coś od siebie. Stworzyć wokół trików ciekawą narrację; wypełnić ją zabawą i intrygującą treścią.

Warto wypróbować różne rozwiązania, zmieniać elementy swojego show, aż osiągniemy satysfakcjonujący rezultat. Postępując w ten sposób, zbudujemy wyjątkowy i niepowtarzalny repertuar. Należy być świadomym, że droga do profesjonalizmu to zajęcie czaso- i pracochłonne. Jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z iluzją, przejście na zawodowstwo zajmie nam kilka lat. Lat wypełnionych naprawdę ciężką pracą.

Podsumowanie

Kiedy stworzymy swój pierwszy program artystyczny, zacznijmy występować. To doświadczenie nauczy nas więcej niż praktyka przed lustrem. Ćwiczenia w domu i występowanie przed ludźmi to dwie różne rzeczy. Nawet jeśli na początku będzie nas paraliżował strach przed publicznymi występami, z czasem nauczymy się nad nim panować.

Występujmy tak często, jak to możliwe i za każdym razem róbmy to najlepiej, jak potrafimy. Po każdym występie dobrze jest zapisywać, co było dobre, a co należy poprawić. Nawet jeśli coś pójdzie nie tak pamiętajmy, że człowiek uczy się na własnych błędach.

Gdzie w pierwszej kolejności zaprezentować swoje umiejętności? Możemy zacząć od pokazów charytatywnych. To świetna okazja do nauki i oswajania się ze sceną. Dobrym pomysłem są też występy w lokalnych pubach i restauracjach – na początku skupić się na przedstawianiu iluzji z bliska, czyli close up.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kantor internetowy PKO BP odświeżony
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
22 listopada 2019

Kantor internetowy PKO BP odświeżony

thumbnail
Aktualności
author
Patryk Byczek
24 września 2021

Alior Mobile dostępne na najnowszych smartfonach Huawei

Licznik śladu węglowego w Santander Bank Polska
Aktualności
author
Dominika Sobieraj
24 lipca 2023

Licznik śladu węglowego w Santander Bank Polska

PKO BP ze zgodą KNF na powołanie nowego Prezesa Zarządu
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
06 września 2021

PKO BP ze zgodą KNF na powołanie nowego Prezesa Zarządu

Kredyt gotówkowy Morąg
Kredyty miasta
author
Dominika Sobieraj
08 stycznia 2020

Kredyt gotówkowy Morąg

PKO BP w Niemodlinie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
12 sierpnia 2019

PKO BP w Niemodlinie

Porównaj