Index hapipraktyk 2019
„Index hapipraktyk” jest badaniem, które stara się odpowiedzieć na pytanie „ Jak Polacy zarządzają swoimi finansami?”. Firma hapipożyczki postarała się między innymi sprawdzić ilu Polaków czyta umowy przed ich podpisaniem oraz czy Polacy znają konsekwencje niespłacania rat pożyczki.
Z badania wynika, że połowa respondentów czyta umowy przed ich podpisaniem, natomiast 12% badanych dopiero po złożeniu podpisu. Aż 40% osób biorących udział w badaniu firmy twierdzi, że tylko domyśla się jakie mogą być konsekwencje niespłacania rat pożyczek lub kredytów. Wynika to z tego, że część umowy informująca o nieregulowaniu rat zostaje zwyczajnie pomijana.
Pożyczamy coraz częściej – Index hapipraktyk 2019
Z raportu hapipożyczki i danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że Polacy coraz chętniej i częściej decydują się na pożyczenie pieniędzy od instytucji finansowych. W ciągu całego ubiegłego roku Polacy pożyczyli aż 78 000 000 000 złotych w ramach pożyczek i kredytów gotówkowych. Zadłużenie Klientów reprezentujących sektor pożyczkowy wynosi łącznie 28 000 000 000 złotych, z czego 22 800 000 000 złotych pożyczono w bankach, a 5 200 000 000 złotych w pozabankowych firmach pożyczkowych.
Polacy co raz śmielej korzystają z produktów finansowych takich jak pożyczki czy kredyty. Najczęściej jako cel finansowania wskazywany jest zakup samochodu, remont mieszkania lub domu i płatny zabieg lub operacja. Ciągle jednak zdarza się, że konsumenci nie czytają podpisywanych umów lub ich nie rozumieją
mówiła Communications & PR Manager w firmie hapipożyczki, Monika Dzieniak-Kwiatkowska.
Czytanie umów – Index hapipraktyk 2019
Najnowszy raport pokazuje, że jedynie 56% badanych osób otwarcie przyznaje, że bardzo dokładnie czyta umowę przed jej podpisaniem. Po drugiej stronie stoją jednak Ci, którzy umowy czytają pobieżnie (1/4 respondentów) lub dopiero po jej podpisaniu (12,4%). Najniższy procent badanych, którzy jednak to robią, w ogóle nie czytają umów podczas ich podpisywania – takich osób zgłosiło się 3,5%.
Problemem może się również wydawać nieznajomość konsekwencji w przypadku nieterminowych spłat rat pożyczki/kredytu bądź całkowite ich niepłacenie. Aż 40% badanych osób przyznało się, że nie mają świadomości o konsekwencjach wynikających z niepłacenia rat zaciągniętych pożyczek lub kredytów. Wynika to głównie z tego, że część umowy odpowiadająca za informacje mówiące o możliwych konsekwencjach jest przez Klientów instytucji finansowych zwyczajnie pomijana. Są jednak osoby (53,3% respondentów), które znają skutki wynikające z ewentualnych zaległości. Najmniejszej nawet wiedzy o czynnościach następujących po niepłaceniu zobowiązań na czas (lub w ogóle) nie posiada 8,3% osób biorących udział w badaniu.
źródło: hapipożyczki
Na co pożyczają Polacy? – Index hapipraktyk 2019
Z raportu hapipożyczki wynika, że najbardziej popularnymi celami, w dalszym ciągu, jest pożyczka na samochód (46,9%) i remont mieszkania/domu (44,9%). Na kolejnych miejscach znalazły się pożyczki/kredyty na:
– odpłatne zabiegi lub operacje – 29,9%,
– sprzęt elektroniczny – 19,7%,
– wakacje – 10,7%.
Na inne cele (bez wskazywania konkretnych) pożyczka 16,4% Polaków.
Z naszego badania wynika, że coraz więcej osób wybierając pożyczkę lub kredyt kieruje się opiniami o produkcie lub firmie, a także porównuje oferty, korzystając z rankingów i porównywarek. Z tych form sprawdzenia produktu finansowego korzysta już 35% badanych. Największy odsetek takich odpowiedzi zanotowano w miastach od 20 do 50 tysięcy mieszkańców i powyżej 100 tysięcy mieszkańców – po blisko 40%. Jednak duża część badanych uważa, że najlepiej porówna oferty na własną rękę. 4 na 10 ankietowanych wskazało, że jeżeli rozważaliby wzięcie pożyczki, zdecydowaliby się na samodzielną analizę ofert.
mówiła Dorota Grochocka, Head of Customer Care & Collections w hapipożyczki.
źródło: hapipożyczki
Opóźnienia w spłacie zobowiązań – Index hapipraktyk 2019
Z „Indexu hapipraktyk” dowiadujemy się również, że blisko połowie biorących w badaniu osób przytrafiło się spóźnienie z płatnością raty lub rachunku. Po blisko 43% respondentów odpowiedziało, że opóźnienie trwało do 7 dni oraz od 7 do 30 dni. Najczęstsze opóźnienia w płatnościach rachunków dotyczyły opłat za telewizję, internet i telefon (58%) oraz za media (prawie 49%). Blisko 66% badanych podało, że przypomnienie sms lub e-mail jest jedną z najskuteczniejszych form pozwalających płacić rachunki na czas
źródło: https://www.hapipozyczki.pl/blog/raport-2019
Dodaj komentarz