Niewiele jest na polskim rynku pożyczkowym firm, które udzielają pożyczek małym i średnim przedsiębiorcom. Brytyjski fintech iwoca jest jedną z firm, która finansuje osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. W ostatnim czasie firma zamknęła swoje warszawskie biuro, lecz wcale nie ma zamiaru wycofać swojej oferty z polskiego rynku.

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 06.03.2018
Udostępnij:

Mariusz Zabrocki, dyrektor zarządzający iwoca w Polsce, potwierdza, że firma zamknęła swoje jedyne w Polsce biuro, które obsługiwało klientów stacjonarnych, sprzedaż telefoniczną, brokerską oraz windykację. Mimo tego jednak iwoca nadal będzie udostępniać swoje pożyczki przedsiębiorcom, a dyrektor zapewnia, że firma nie ma żadnych problemów. 

„Nie tylko wciąż działamy w Polsce, ale także inwestujemy w zwiększenie skali. Decyzje kredytowe, budowanie modelu ryzyka, marketing, obsługa klienta, IT, księgowość zawsze były wyłącznie z Londynu i tu się niewiele zmieniło” – wyjaśnia Mariusz Zabrocki.

Plotki ze strony konkurencji

Sam dyrektor tłumaczy także, że pomówienia o problemy finansowe firmy „to tylko plotki rozsiewane przez konkurencję”. Zapewnia jednocześnie, że firma nie boryka się z problemami, o jakie się ją posądza, np.: zbyt dużymi kredytami, stratami finansowymi. 

Placówka nie była opłacalna

Zamknięcie placówki wiązało się nie z problemami, a z jej nieopłacalnością. Mariusz Zabrocki mówi o tym jasno: „W Warszawie przez krótki okres mieliśmy jedynie zespół sprzedaży i jedną osobę od windykacji. Stwierdziliśmy, że nie opłaca się nam utrzymywać dodatkowej placówki, więc zamknęliśmy ją w listopadzie. Nie zmienia to w żaden sposób naszej długoterminowej strategii zaoferowania całkowicie automatycznego procesu kredytowego na możliwie największej liczbie platform dla małych firm”. 

Polska obsługa w Londynie

Placówka została zamknięta już w listopadzie, a jej funkcjonowanie od początku było jedynie eksperymentem ze strony firmy. Główne biuro iwoca nadal pozostaje w Londynie i tam znajduje się cały zespół zarządzający pożyczkami na terenie Polski. Taki model sprawdza się we wszystkich krajach, którym iwoca udostępnia pożyczki.


 

Komentarze