1 stycznia 2018 zmieniają się zasady dotyczące rozliczania z ZUSem. Wszystkie składki powinny być opłacane jednym przelewem na indywidualny rachunek bankowy, którego numer przedsiębiorcy otrzymali od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Sprawdziliśmy, jak zrobić przelew według nowych zasad.

Autor: Tadeusz Miziak
Dodano: 03.01.2018
Udostępnij:

Począwszy od 1 stycznia 2018, dotychczasowe numery rachunków ZUSu nie są już aktywne. Do tej pory, przedsiębiorcy opłacali składki ZUS nawet w czterech osobnych przelewach (ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych).

Obecnie, wszystkie składki należy wpłacać jednym przelewem, na indywidualny numer rachunku, który jest przypisany do naszej firmy. To tak zwany NRS – Numer Rachunku Składkowego. Poniżej informacje, jak zrobić przelew w systemie bankowości elektronicznej.

Jak zrobić przelew do ZUS – nowe zasady

 

1. Logujemy się do banku.

2. Wybieramy zwykły przelew krajowy.

3. Odbiorca przelewu: Zakład Ubezpieczeń Społecznych (lub "ZUS").

4. Podajemy nasz indywidualny numer rachunku w ZUS.

5. W systemie powinien pojawić się bank odbiorcy „NBP ZUS Składki”.

6. Wpisujemy kwotę przelewu (suma wszystkich składek).

7. Tytuł przelewu jest dowolny (np. „składki ZUS”).

8. Zatwierdzamy przelew.

W przelewie nie podajemy numeru NIP (jest zawarty w indywidualnym Numerze Rachunku Składkowego), numeru REGON i numeru PESEL. Przedsiębiorcy nie wskazują również okresu rozliczeniowego.

JAK WYGLĄDA PRZELEW

Poniżej przykładowy formularz przelewu:

NAJCZĘSTSZE PYTANIA

1) Skąd wziąć indywidualny numer rachunku ?

W zeszłym roku ZUS do każdego przedsiębiorcy wysłał list polecony z informacją o indywidualnym rachunku do rozliczeń. Co zrobić jeżeli nie otrzymaliśmy przesyłki lub mamy wątpliwości co do numeru konta ?

Wystarczy skorzystać z serwisu https://www.eskladka.pl/, należącego do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Na stronie możemy szybko zweryfikować nasz rachunek składkowy, podając podstawowe dane (NIP, REGON, PESEL, numer dowodu lub paszportu).

Oceń:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Średnia: 5 / 5, łącznie 1 ocen
Komentarze (1)

Działa. Mój bank po wstawieniu numeru konta też wskazał „nbp zus składki