Najczęściej komentowane
Jakie są nawyki finansowe Polaków?
O tym, że statystyczny Polak lubi oszczędzać, chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Badanie „Zwyczaje finansowe Polaków” przeprowadzone na zlecenie BIG InfoMonitor zdaje się potwierdzać tę opinię. Co drugi Polak kupuje głównie na promocjach, a 40% nie skorzysta z parkingu, jeśli ten okaże się być płatny. Czy to przedsiębiorczość, czy może już skąpstwo?
Choć generalizowanie jest co do zasady złe, w wielu przypadkach doszukiwanie pewnych charakterystycznych dla większości danej grupy społecznej cech może okazać się niezwykle pomocne. Z badań opinii i preferencji poszczególnych odbiorców czerpią chociażby spece od marketingu. To właśnie oni, dzięki odpowiedniemu profilowaniu „targetu”, są w stanie stworzyć reklamy, które przyciągną konsumentów i zachęcą do skorzystania z oferty.
Jakie efekty daje profilowanie Polaków? Czy można wyróżnić pewne cechy charakterystyczne polskiego narodu? Z pewnością tak! Jedną z tego typu cech jest zamiłowanie do oszczędzania. Jak wynika z najnowszego badania przeprowadzonego Quality Watch dla BIG InfoMonitor S.A., zdecydowana większość Polaków stara się oszczędzać i ograniczać wydatki. Ponad połowa rodaków kupuje głównie na promocjach, dwóch na pięciu nie skorzysta z parkingu, jeśli trzeba będzie za to zapłacić, a co trzeci z nas za nic ma sobie kulturę dawania napiwków.
Oczywiście w oszczędzaniu nie ma niczego złego. Jednak ortodoksyjne oszczędzanie czasami może przeistoczyć nas z oszczędnych i przedsiębiorczych konsumentów w… skąpców. I niestety wszystko wskazuje na to, że mieszkańcy Polscy są na najlepszej drodze do stania się skąpymi. Jak wynika z badania pt. „Zwyczaje finansowe Polaków”, co piąty rodak odmówi przeznaczenia choćby symbolicznej gotówki na cele charytatywne, choć na przyjęcie gości we własnym domu prawie każdy znajdzie pieniądze. Co jeszcze wiemy na temat nawyków finansowych Polaków?
Oszczędzanie sposobem na biedę?
W najnowszym raporcie z badania przeprowadzonego na zlecenie BIG InfoMonitor czytamy, że co dziesiąty rodak jest niezadowolony ze swoich perspektyw finansowych na najbliższy czas. Aż 40% z nas liczy na poprawę swojej sytuacji finansowej. Wielu Polaków na codzień musi zmagać się z problemami finansowymi – i nie zawsze jest to równoznaczne z uwikłaniem w długi. W większości przypadków problemem jest po prostu niewystarczająca ilość gotówki w portfelu.
Eksperci z BIG InfoMonitor są zdania, iż to właśnie ciężka lub niezadowalająca sytuacja finansowa polskiego społeczeństwa jest głównym powodem naszego skąpstwa. Nawyk oszczędzania w głowach wielu z nas zdążył się już zakorzenić, przez co wszelkie “oszczędnościowe przyzwyczajenia” biorą górę nawet wtedy, gdy wyszliśmy z kłopotów finansowych i wiedzie nam się znacznie lepiej. Jednak powodów do ortodoksyjnego oszczędzania może być wiele. Albo nas nie stać, albo jesteśmy przedsiębiorczy, skąpi, przerażeni kosztami życia czy przytłoczeni długami.
Kochamy promocje
Aż 52% Polaków kupuje głownie na promocjach. Na obniżki polują głównie kobiety (59%), a najwięcej miłośników okazji cenowych zamieszkuje Podkarpacie (57%) i Śląsk (56%).
Parkujemy tylko za darmo
Aż 40% polskich kierowców nie zdecyduje się na parking, jeśli będzie musiał za niego zapłacić – zamiast tego postanowi szukać bezpłatnego miejsca postojowego aż do skutku. W tym obszarze pieniędzy szczególnie żal jest młodym i początkującym kierowcom, między 18. a 24. rokiem życia (48%).
Stronimy od napiwków
Napiwków nie wręcza 35% Polaków, w tym aż co druga osoba w wieku 18-24 lat (49%) oraz 45% emerytów. Największą niechęć do pozostawiania napiwków obsłudze lokalu czują mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego (42%) oraz zachodniopomorskiego (40%).
Jakie jeszcze nawyki finansowe mają Polacy?
Z badania przeprowadzonego na zlecenie BIG InfoMonitor wynika również, że:
Niechętnie dorzucamy miedziaka na cel charytatywny
Aż 18% Polek i Polaków twierdzi, że nie jest zwolennikiem/zwolenniczką wspierania akcji charytatywnych oraz społecznych. Do pomocy trudniej przekonać mężczyzn (22% niechętnych) oraz seniorów w wieku od 65. do 74 roku życia (25%).
Papierosy są zbyt drogie, by nimi częstować
Popularnym sposobem oszczędzania w Polsce jest odmowa poczęstowania papierosem. Co piąty badany wskazał, że nie podzieli się papierosami, nawet jeśli zostanie o to poproszony. Biorąc pod uwagę fakt, że w Polsce pali około jednej trzeciej dorosłego społeczeństwa, otrzymany wynik jest bardzo wysoki.
Zakupy online? Tak, ale tylko z darmową przesyłką
Blisko 16% Polek i Polaków kupuje w Internecie tylko wtedy, gdy sprzedawca zapewni darmową przesyłkę. Statystycznie najczęściej na zakup w Sieci pod warunkiem darmowej dostawy decyduje się mieszkaniec województwa opolskiego (31%). Z kolei osoby z regionu świętokrzyskiego przywiązują do bezpłatnej paczki najmniejszą wagę (8%).
Źródła:
https://media.bik.pl/informacje-prasowe/458538/nawyki-finansowe-polakow-czyli-na-czym-lubimy-oszczedzac
Dodaj komentarz