zadluzenia.com
zamknij

Komornik w Instytucie Lecha Wałęsy

Kilka lat spłacania zadłużenia czeka Instytut Lecha Wałęsy. Instytucja zawarła ugodę z komornikiem i będzie rozliczać się ze spłaty w miesięcznych ratach. Jak doszło do egzekucji komorniczej w Instytucie Lecha Wałęsy? Wyjaśniamy.

 

O całej sprawie donosi portal gazeta.pl. Serwis ustalił, że decyzję, która doprowadziła instytut do zadłużenia, podjęto już kilka lat temu. Teraz wyszły na jaw jej finansowe konsekwencje.

 

Biblioteka w willi Narutowicza

 

Idea była piękna. W 2011 roku Instytut Lecha Wałęsy oficjalnie wynajął od samorządu Mazowsza willę Narutowicza. Ten ogromny budynek miał stać się centrum kulturalnej działalności instytutu. To tam miała zostać utworzona biblioteka prezydencka i miejsce do gromadzenia pamiątek. Niestety doprowadzenie willi do stanu użytkowania okazało się nie być najprostszym zadaniem… 

Budynek do remontu

 

W budynku należało przeprowadzić generalny remont. Może nie pochłonęłoby to aż takich kosztów, gdyby nie to, że konserwator zabytków zgody na renowację nie chciał wyrazić. W dodatku okazało się, że nieruchomość nie należała w całości do województwa, w związku z czym przeprowadzanie jakichkolwiek prac było zdecydowanie utrudnione. Czynsz jednak trzeba było płacić…

 

I to niemały. Instytut Lecha Wałęsy to miesiąc płacił niemalże 50 000 zł czynszu za wynajem willi Narutowicza, z której nawet nie mógł w pełni korzystać. Tak rozpoczął się rok 2011, a potem było tylko gorzej - szybko środki na opłacanie tak wysokiego czynszu się skończyły i Instytut stanął na skraju bankructwa.  

Setki tysięcy do spłaty

 

W ciągu tylu lat dług instytutu urósł aż do 460 tysięcy zł. Do sprawy wkroczył zatem komornik, który starał się wyegzekwować od Instytutu Lecha Wałęsy zaległe kwoty. Niestety - właściwie bezskutecznie. Komornik nie mógł właściwie zrobić nic poza zajęciem konta, ponieważ ILW nie posiada na własność żadnych nieruchomości i ruchomości (np.: samochodów). 

 

Zajęcie rachunku bankowego też nie było zbyt efektywne - komornikowi udało się potrącić zaledwie 3 niewielkie kwoty: 32,40 zł, 43,02 zł i 45,37 zł. Bez zlicytowania majątku trudno było zatem o uzyskanie jakichkolwiek większych środków, a licytować nie było czego. 

 

Spłata w ratach za porozumieniem


Uregulowania kwestii spłaty zadłużenia podjął się Adam Domiński, który prywatnie jest zięciem Lecha Wałęsy. Domiński doprowadził do podpisania porozumienia z władzami Mazowsza. Uzyskanie ugody sprawiło, że komornik przy Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Woli wstrzymał postępowanie egzekucyjne. Będzie ono wznowione dopiero w sytuacji, jeżeli Instytut Lecha Wałęsy spóźni się ze spłatą raty. 

 

Masz komornika? Sprawdź dostępne pożyczki dla zadłużonych

 

Jakie raty ustalono? Priorytetem było wyznaczenie takich kwot, które ILW będzie w stanie w każdym miesiącu spłacić. Po analizie budżetu ustalono, że zadłużenie rozłożono na 47 rat, z których każda wynosi około 10 000 zł. Spłata rozpoczęła się w czerwcu 2018 roku i potrwa do maja 2022 roku. Na ten moment cztery raty zostały już terminowo spłacone. 
 
Źródło: gazeta.pl, fakt.pl

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY