Komornik w Instytucie Lecha Wałęsy

Komornik w Instytucie Lecha Wałęsy

author
13 września 2018
Kilka lat spłacania zadłużenia czeka Instytut Lecha Wałęsy. Instytucja zawarła ugodę z komornikiem i będzie rozliczać się ze spłaty w miesięcznych ratach. Jak doszło do egzekucji komorniczej w Instytucie Lecha Wałęsy? Wyjaśniamy.

O całej sprawie donosi portal gazeta.pl. Serwis ustalił, że decyzję, która doprowadziła instytut do zadłużenia, podjęto już kilka lat temu. Teraz wyszły na jaw jej finansowe konsekwencje.

Biblioteka w willi Narutowicza

Idea była piękna. W 2011 roku Instytut Lecha Wałęsy oficjalnie wynajął od samorządu Mazowsza willę Narutowicza. Ten ogromny budynek miał stać się centrum kulturalnej działalności instytutu. To tam miała zostać utworzona biblioteka prezydencka i miejsce do gromadzenia pamiątek. Niestety doprowadzenie willi do stanu użytkowania okazało się nie być najprostszym zadaniem…


 

Budynek do remontu

W budynku należało przeprowadzić generalny remont. Może nie pochłonęłoby to aż takich kosztów, gdyby nie to, że konserwator zabytków zgody na renowację nie chciał wyrazić. W dodatku okazało się, że nieruchomość nie należała w całości do województwa, w związku z czym przeprowadzanie jakichkolwiek prac było zdecydowanie utrudnione. Czynsz jednak trzeba było płacić…

I to niemały. Instytut Lecha Wałęsy to miesiąc płacił niemalże 50 000 zł czynszu za wynajem willi Narutowicza, z której nawet nie mógł w pełni korzystać. Tak rozpoczął się rok 2011, a potem było tylko gorzej – szybko środki na opłacanie tak wysokiego czynszu się skończyły i Instytut stanął na skraju bankructwa. 


 

Setki tysięcy do spłaty

W ciągu tylu lat dług instytutu urósł aż do 460 tysięcy zł. Do sprawy wkroczył zatem komornik, który starał się wyegzekwować od Instytutu Lecha Wałęsy zaległe kwoty. Niestety – właściwie bezskutecznie. Komornik nie mógł właściwie zrobić nic poza zajęciem konta, ponieważ ILW nie posiada na własność żadnych nieruchomości i ruchomości (np.: samochodów). 

Zajęcie rachunku bankowego też nie było zbyt efektywne – komornikowi udało się potrącić zaledwie 3 niewielkie kwoty: 32,40 zł, 43,02 zł i 45,37 zł. Bez zlicytowania majątku trudno było zatem o uzyskanie jakichkolwiek większych środków, a licytować nie było czego. 

Spłata w ratach za porozumieniem

Uregulowania kwestii spłaty zadłużenia podjął się Adam Domiński, który prywatnie jest zięciem Lecha Wałęsy. Domiński doprowadził do podpisania porozumienia z władzami Mazowsza. Uzyskanie ugody sprawiło, że komornik przy Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Woli wstrzymał postępowanie egzekucyjne. Będzie ono wznowione dopiero w sytuacji, jeżeli Instytut Lecha Wałęsy spóźni się ze spłatą raty. 

Masz komornika? Sprawdź dostępne pożyczki dla zadłużonych

Jakie raty ustalono? Priorytetem było wyznaczenie takich kwot, które ILW będzie w stanie w każdym miesiącu spłacić. Po analizie budżetu ustalono, że zadłużenie rozłożono na 47 rat, z których każda wynosi około 10 000 zł. Spłata rozpoczęła się w czerwcu 2018 roku i potrwa do maja 2022 roku. Na ten moment cztery raty zostały już terminowo spłacone. 
 
Źródło: gazeta.pl, fakt.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Santander Bank Polska w Kutnie
Oddziały
author
02 czerwca 2019

Santander Bank Polska w Kutnie

Komornik Sądowy Marcin Koziara
Komornicy Sądowi
author
06 lipca 2022

Komornik Sądowy Marcin Koziara

Kredyt Inkaso – opinie
Bez kategorii
author
11 lipca 2020

Kredyt Inkaso – opinie

Santander Bank Polska wspiera służbę zdrowia
Bez kategorii
author
29 marca 2020

Santander Bank Polska wspiera służbę zdrowia

Alior Bank wprowadza nowy program dla Klientów Biura Maklerskiego
Bez kategorii
author
12 grudnia 2019

Alior Bank wprowadza nowy program dla Klientów Biura Maklerskiego

BNP Paribas oddziały w Świebodzinie
Oddziały
author
18 kwietnia 2019

BNP Paribas oddziały w Świebodzinie