Kredyt gotówkowy – co warto wiedzieć?
Potrzebujesz większej sumy pieniędzy i zastanawiasz się nad tym, czy warto skorzystać z oferty kredytu gotówkowego? Przed podjęciem tej decyzji warto zapoznać się ze wszystkimi szczegółami oferty. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o kredycie gotówkowym.
Codziennie wielu z nas staje przed trudnym wyborem odpowiedniej oferty kredytowej. Wszelkich dostępnych form finansowania jest obecnie naprawdę wiele. Zwykle na kredyt decydujemy się, gdy czeka nas większy wydatek np. w postaci sprzętu RTV/AGD czy wyposażenia mieszkania. Kredyt gotówkowy to doskonała opcja, gdy w szybkim tempie chcemy otrzymać środki na dowolny cel.
Jednak przed podjęciem decyzji o pobraniu kredytu, powinniśmy zapoznać się ze szczegółami ofert, aby wiedzieć, że wybieramy najlepszą. Warto także mieć świadomość tego, czego mogą oczekiwać od nas kredytodawcy, różnych wymogów jest bowiem całkiem sporo. Jednym z najczęściej wybieranych kredytów jest kredyt gotówkowy. Na jego popularność wpływa przede wszystkim dostępność dużej liczby ofert oraz szybki proces pożyczkowy. Poniżej przedstawiamy informacje, o których powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na finansowanie na dowolny cel.
Czym jest kredyt gotówkowy?
Na wstępie warto dowiedzieć się, czym właściwie jest kredyt gotówkowy. Jego cechą charakterystyczną jest to, że możemy go otrzymać na dowolny cel. Czasami jest to większy zakup, naprawa sprzętu RTV/AGD, czy inna inwestycja. Ta forma finansowania ma sporo zalet. Proces pożyczkowy został bowiem tak skonstruowany, że pieniądze w bardzo krótkim czasie możemy mieć na swoim koncie. Co ciekawe, kredyt gotówkowy to także kredyt online. Zatem w niektórych przypadkach do uzyskania środków, nie trzeba nawet wychodzić z domu, wystarczy mieć tylko dostęp do Internetu.
Wysokość finansowania może być różna, dostosowana jest bowiem do oczekiwań i możliwości każdego Klienta. Jednak maksymalna kwota, o którą możemy się ubiegać to nawet kilkaset tysięcy ze spłatą do 10 lat. Co równie istotne, sam proces pożyczkowy nie powinien sprawić nam większej trudności, gdyż został bardzo uproszczony. Do wnioskowania wystarczy przygotować swój dowód osobisty, a następnie podać wysokość dochodów oraz wskazać ich źródło. Dzięki formalnościom zredukowanym do minimum już w ciągu jednego dnia od podpisania umowy możemy mieć pieniądze na koncie bankowy.
Dodatkowo ważny jest fakt, że kredyt gotówkowy jest łatwo dostępny, oferuje go bowiem zdecydowana większość banków działających w Polsce. Zatem jeśli chcemy otrzymać finansowanie, wystarczy zwrócić się do swojego banku o ofertę. Warto jednak pamiętać, żeby zapoznać się z szerszym gronem ofert, może okazać się bowiem, że inny bank zaoferuje nam lepsze warunki, niż ten, z którego usług korzystamy od lat.
Czy warto brać kredyt gotówkowy?
Jak już wspominaliśmy, kredyt gotówkowy to bardzo popularna forma finansowania. Wielu Klientów ceni sobie przede wszystkim szeroką dostępność ofert oraz małą liczbę wymaganych formalności. Dodatkowym atutem jest jego dostępność także bez konieczności wychodzenia z domu – w pełni online. Zatem kredyt gotówkowy jest przede wszystkim bardzo wygodny, ale i bezpieczny, szczególnie teraz, w czasie pandemii, gdy warto zachowywać dystans społeczny.
Klienci zwracają uwagę również na to, ile pieniędzy mogą pożyczyć. W przypadku kredytu gotówkowego uzyskać możemy nawet 300 000 zł, a spłatę rozłożyć można aż na 10 lat. Zatem jego sporym atutem jest także wysoka kwota pożyczki i długi czas spłaty.
Do zalet zaliczyć możemy także błyskawiczny czas oczekiwania na wpłynięcie środków. Kredyt gotówkowy możemy mieć na koncie bowiem już w po jednym dniu od zawarcia umowy z kredytodawcą. Sam proces kredytowy nie zajmie nam również dużo czasu, a to wszystko dzięki braku konieczności dostarczania pliku zaświadczeń i innych dokumentów.
Środki na dowolny cel bez wychodzenia z domu
Pisaliśmy już wyżej, że jedną z zalet kredytu gotówkowego jest możliwość otrzymania go bez konieczności wychodzenia z domu. Wielu kredytodawców poszerza swoje usługi o bankowość online. Klienci sporej liczby banków mogą pobrać już specjalną aplikację mobilną na smartfony lub dokonywać transakcji przez stronę internetową.
Teraz, w czasie pandemii, ze względu na konieczność ograniczenia kontaktu z ludźmi, coraz więcej banków decyduje się na udostępnianie ofert w pełni przez Internet. Bez wychodzenia z domu otrzymać można także kredyt konsolidacyjny online.
Formy finansowania bez wychodzenia z domu cieszą się coraz większą popularnością. Kredyt online to przede wszystkim duża wygoda, ale także spora oszczędność czasu. Nie musimy bowiem wyczekiwać w kolejkach. Z tego względu nie marnujemy czasu, a dodatkowo nie narażamy naszego zdrowia.
Jakie dokumenty trzeba przygotować?
Ubieganie się o kredyt kojarzymy przede wszystkim z szeregiem formalności, które trzeba będzie załatwić. Czasami ma to wpływ na odłożenie przez Klienta decyzji o pobraniu kredytu. W rzeczywistości jednak nie zawsze musimy obawiać się, że będziemy musieli kompletować plik zbędnej dokumentacji. Hasło “minimum formalności” przyświeca bowiem już wielu bankom.
Jakie dokładnie trzeba będzie dostarczyć dokumenty, zależy oczywiście od konkretnej oferty oraz od wybranego kredytodawcy. Możemy założyć jednak, że wymagany obligatoryjnie przy każdym rodzaju finansowania będzie dowód osobisty. Dane z tego dokumentu są konieczne do prawidłowego wypełnienia wniosku o finansowanie.
Do innych dokumentów, o które może poprosić nas bank, zaliczamy np. zaświadczenie o dochodach czy wyciągi z konta bankowego z ostatnich kilku miesięcy. Zdarza się też również, że będzie konieczność dołączania umowy z pracodawcą czy PIT-u za zeszły rok. Jednak to wszystko zależy od tego, jaką ofertę wybierzemy.
Czego wymagają kredytodawcy?
Osoby, które ubiegają się o kredyt gotówkowy, powinny zadać wcześniej o kilka szczegółów. Do najważniejszych zaliczamy odpowiednią zdolność kredytową i pozytywną historię kredytową. Banki sprawdzają bowiem wiarygodność każdego Klienta przed udzieleniem mu finansowania.
Zdolność kredytowa to po prostu nasza możliwość do spłaty zobowiązania w wyznaczonym terminie. W jaki sposób będzie ona sprawdzana? Kredytodawca oceni wysokość naszych dochodów oraz ich źródło. Oznacza to, że nasze miesięczne zarobki powinny być na tyle wysokie, aby pozwoliły pokryć ratę kredytową. Co istotne, na ocenę zdolności kredytowej składają się także wszelkie inne nasze zobowiązania oraz ilość osób, które mamy na utrzymaniu. Zatem im wyższe są nasze przychody, tym większa jest szansa na uzyskanie wysokiego finansowania.
Przez pozytywną historię kredytową rozumiemy natomiast weryfikacje Klienta w rejestrach dłużników. Kredytodawcy najczęściej korzystają z Biura Informacji Kredytowej. Oznacza to, że wszystkie podjęte przez nas zobowiązania finansowe muszą być spłacane terminowo, gdyż Klient, który zalega ze spłatą, może znaleźć się w rejestrach dłużników, a to znacznie obniża naszą wiarygodność jako Klienta. Osoby z negatywną historią kredytową skorzystać mogą z oferty pożyczki dla zadłużonych.
Koszty związane z kredytem
Kolejną rzeczą, którą powinniśmy wziąć pod uwagę przed wzięciem kredytu, jest koszt jego utrzymania. Powszechnie wiadomo, że przeważająca większość zadłużeń wiąże się z dodatkowymi opłatami. Na bezpłatne pożyczki liczyć możemy raczej tylko w przypadku chwilówek. W przypadku kredytu gotówkowego natomiast będziemy musieli ponieść dodatkowe koszty. Ich wysokość może być różna, zależy bowiem od wielu czynników.
Na oprocentowanie kredytu wpływ ma na pewno wysokość pobranego finansowania. Dodatkowo doliczyć musimy prowizje oraz opłaty, które pobiera kredytodawca. Wskaźnik rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania określa dokładnie wszystkie koszty, które wiążą się z kredytem. Wysokość RRSO obliczana jest każdorazowo do każdego zobowiązania, zależna jest ona bowiem od wysokości finansowania, okresu spłaty, a nawet daty przyznania kredytu.
Niektóre banki pobierają także opłatę za przygotowanie naszej oferty kredytowej. Dodatkowym kosztem może być również ubezpieczenie kredytu. Zazwyczaj naliczane ono jest każdego miesiąca. Co ważne, w przypadku części kredytów naliczane są również dodatkowe odsetki w momencie, gdy Klient zalega ze spłatą raty kredytu.
Czy kredyt gotówkowy można przeznaczyć na wkład własny?
Kredyt hipoteczny także jest jednym z najpopularniejszych finansowań. Niestety nie zawsze tak łatwo można go otrzymać, banki wymagają bowiem od swoich Klientów wkładu własnego. Wynosi on najczęściej 20% pobieranej kwoty.
Nad zakupem nieruchomości najczęściej myślą osoby młode, które nie zawsze miały szansy odłożyć takiej sumy, która mogłaby pokryć wkład własny do kredytu. Wiele osób zastanawia się zatem nad tym, czy kredyt gotówkowy można przeznaczyć na wkład własny. W tym przypadku niestety nie mamy dobrych informacji, gdyż banki nie akceptują wkładu własnego, który byłby pieniędzmi uzyskanymi w ramach innego kredytu.
Zakaz ten regulowany jest przepisami, zatem kredytodawca zweryfikuje wcześniej to, czy środki nie pochodzą z innego zadłużenia. Taka informacja uzyskana będzie z rejestru Biura Informacji Kredytowej. Jednak od każdej reguły jest jakiś wyjątek. Kredyt gotówkowy może posłużyć jako wkład własny tylko wtedy, gdy pobierze go dla nas ktoś inny, np. rodzic.
Rodzaj zatrudnienia a szanse na uzyskanie kredytu
Jednym z wymogów, który musi spełnić Klient, aby uzyskać kredyt gotówkowy, jest odpowiednia zdolność kredytową. Oceniana jest ona na podstawie naszych dochodów. Zatem istotne jest także ich źródło. Osoby, które liczą na wysokie finansowanie, mogą być także weryfikowane na podstawie rodzaju umowy zatrudnienia.
Największe szanse na uzyskanie finansowania mają zatem osoby, które zatrudnione są na podstawie umowy o pracę, a szczególnie wtedy, gdy zawarta została na czas nieokreślony. To ten rodzaj umowy gwarantuje bowiem największą stabilność zatrudnienia, a zatem również stabilne dochody.
Nie oznacza to jednak, że osoby zatrudnione na podstawie umowy o dzieło, umowy zlecenie czy prowadzące własną działalność gospodarczą nie mają szans na uzyskanie kredytowego. W takich sytuacjach natomiast ważna będzie długość naszego stażu pracy.
Finansowanie w czasie pandemii
Pandemia to czas trudny dla nas wszystkich. Jej negatywne skutki dotknęły również bankowość. Zatem zmieniły się również warunki przyznawania kredytów. Wiele banków odnotowało znaczny spadek zysków. Prognozy wskazują nawet, że obroty mogą być aż o 40% niższe, niż w roku ubiegłym. Zapotrzebowanie na dodatkowe środki co prawda nie maleje, jednak niestety obniżyły się szanse na ich otrzymanie.
Upada coraz więcej firm, a zatem wielu Klientów ma coraz mniej stabilną sytuację finansową, a to ma ogromny wpływ na zdolność kredytową, która jest przecież tak ważna w procesie kredytowy. Dlatego tak ważne jest, by nasza zdolność kredytowa była jak najlepsza, gdyż dopiero wówczas mamy największe szanse na otrzymanie kredytu.
Na co zwrócić uwagę przed wyborem oferty?
Zanim zdecydujesz się na pobranie kredytu, upewnij się przede wszystkim, że jest on koniecznością. Oblicz dokładnie swój budżet, przeanalizuj swoją sytuację zatrudnienia i dopiero wtedy rozpatruj dostępne na rynku finansowym oferty.
Jeśli okaże się jednak, że kredyt w Twoim przypadku jest konieczny, to pamiętaj o tym, aby dokładnie zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi ofertami, a następnie z ich warunkami. Upewnij się, że dana oferta nie posiada żadnych dodatkowych kosztów, które spowodują, że nie będziesz w stanie pokryć raty kredytu.
W momencie, gdy zdecydujesz się na konkretną ofertę, sprawdź dokładnie przedstawioną przez bank umowę. Jeżeli jakikolwiek jej zapis wzbudzi Twoje wątpliwości, to skorzystaj z pomocy prawnika. Rozsądnym rozwiązaniem jest skorzystanie z takiej porady, gdyż jeśli podpiszemy uwagę, której nie rozumiemy, to w przyszłości może okazać się, że będziemy musieli zapłacić dużo więcej, niż oczekiwaliśmy.
Źródło:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kredyt_got%C3%B3wkowy
https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/rozwoj-firmy/chce-znalezc-finanse-na-rozwoj-firmy/gdzie-szukac-pieniedzy-na-rozwoj-firmy/kredyty-dla-przedsiebiorcow
Dodaj komentarz