Oszustwo na “Pocztę Głosową”

Oszustwo na “Pocztę Głosową”

author
Patryk Byczek
09 września 2021

Oszuści po raz kolejny pojawili się w życiu publicznym, lecz tym razem z całkiem nową metodą wyłudzania danych, która okazuje się naprawdę bardzo skuteczna, szczególnie wśród starszych Użytkowników telefonów komórkowych. Polska Policja przestrzega przez oszustwami na “pocztę głosową”. Sprawdzamy szczegóły.

Technika, którą wykorzystują oszuści jest już znana, ponieważ polega na przesłaniu wiadomości SMS z treścią, która ma wzbudzić w odbiorcy zainteresowanie, zaciekawienie a jednocześnie zakłopotanie. W najnowszej próbie oszustwa Użytkownicy telefonów komórkowych otrzymują wiadomość informującą, że na ich Poczcie Głosowej znajduje się jedna wiadomość, która jest gotowa do odsłuchania.

Od razu dziwne może się wydać to, że wiadomość nie została wysłana z polskiego, lecz niemieckiego numeru telefonu oraz zawiera w sobie link, do którego należy przejść, aby tą wiadomość odsłuchać.

Po wejściu w link odbiorca wiadomości zostanie przekierowany do przygotowanej strony internetowej, która w dalszym ciągu będzie wyświetlała komunikat o “nowej poczcie głosowej”. Jednocześnie na urządzenie, z którego otworzono link, zostanie pobrane złośliwe oprogramowanie mogące doprowadzić do kradzieży pieniędzy z posiadanego rachunku bankowego.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź najlepsze:

 

Kredyty przez Internet – wypłata nawet w 1 dzień

 

Pożyczki na dowód – wypłata nawet w 15 minut

Kto może paść ofiarą oszustwa na pocztę głosową?

Oszustwo na pocztę głosową wycelowane jest więc głównie do osób starszych oraz dzieci, ponieważ to właśnie te grupy mogą bardzo zainteresować się odsłuchaniem pozostawionej przez kogoś wiadomości głosowej.

Jak się uchronić?

Policja prosi, aby w żadnym przypadku nie reagować na podejrzane wiadomości, a najlepiej usunąć je ze swojej skrzynki SMS. W przypadku, gdy jakiejś osobie zdarzyłoby się wejść w link zawarty w fałszywej wiadomości SMS, należy wyłączyć telefon i przełożyć kartę SIM do innego urządzenia – najlepiej takiego, na które złośliwe oprogramowanie nie zostało pobrane. Następnym krokiem jest niezwłoczne skontaktowanie się ze swoim bankiem oraz zmienienie haseł bankowych (i nie tylko – jeżeli logowaliśmy się w tym czasie do jakichkolwiek innych serwisów).

Dodatkowo Policja ostrzega, że oszuści mogą prowadzić bliźniacze akcje SMS związane z aplikacjami dyskontów spożywczych, serwisów aukcyjnych, instalacji sterowników LTE czy RODO. Należy bardzo uważać na ruchy wykonywane w świecie urządzenia mobilnego, aby nie paść ofiarą jakiekolwiek oszustwa. Nie powinno się klikać w jakiekolwiek linki z wiadomości SMS, nie dokonywać płatności poprzez linki z wiadomości SMS, ani nie pobierać żadnych aplikacji czy programów z linków zawartych w podejrzanych wiadomościach SMS.

Pamiętajmy także o kilku ważnych zasadach:

1) Numer poczty głosowej zawsze ma polski prefiks (+48).

2) W wiadomościach od poczty głosowej nie jest przesyłany jakikolwiek link.

3) Aby odsłuchać wiadomości pozostawione na poczcie głosowej należy na pocztę głosową zadzwonić.


Źródło: https://policja.pl/pol/aktualnosci/207302,Uwazajmy-na-nowa-metode-oszustwa-quotna-poczte-glosowaquot.html?fbclid=IwAR1ICegj1iR-LGG_04qJFRrTwNJ3aJIWDAFMkskDXi3OY2uaH3BSFv09Kfc

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Allegro Pay – jak złożyć reklamację?
Poradnik
author
Aleksandra Gościnna
26 stycznia 2022

Allegro Pay – jak złożyć reklamację?

Pożyczki bez zaświadczeń Wołomin
Pożyczki miasta
author
Dominika Sobieraj
28 kwietnia 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Wołomin

ZUS oddział w Elblągu
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
21 sierpnia 2019

ZUS oddział w Elblągu

Ile komornik może zabrać z konta w 2017
Dla zadłużonych
autor wpisu
Emilia
05 kwietnia 2017

Ile komornik może zabrać z konta w 2017

Polacy chcą korzystać z e-podpisu
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
23 maja 2020

Polacy chcą korzystać z e-podpisu

Santander Consumer Bank Jelenia Góra
Oddziały
autor wpisu
Dorota Cholewicka
01 lipca 2021

Santander Consumer Bank Jelenia Góra

Porównaj