Oszustwo na policjanta – jak nie dać się oszukać?

Oszustwo na policjanta – jak nie dać się oszukać?

author
Alicja Hirsekorn
26 marca 2020
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Pomimo bardzo licznych kampanii i apeli do obywateli, w dalszym ciągu udaje się przestępcom oszustwo „na policjanta”. Jak wygląda przebieg takiego nielegalnego działania i w jaki sposób bronić się przed takimi atakami? Sprawdzamy, jakich metod podstępu używają oszuści na konkretnych przypadkach. Sprawdzamy szczegóły.

Oszustwo znane od wielu lat

Oszustwo na policjanta nie jest nowością – już od kilku czy nawet kilkunastu lat oszuści starają się wyłudzić pieniądze. W grupie największego zagrożenia takimi podstępami są osoby starsze, które niestety często łatwiej przekonać i nakłonić do przekazania nierzadko oszczędności życia obcemu człowiekowi.

Potrzebujesz szybkiej gotówki? Sprawdź także:

Kredyt online – do 200 000 zł online

Pożyczki na dowód – minimum formalności

Pożyczki bez baz – z minimalną weryfikacją w bazach

Pożyczki online bez weryfikacji – w pełni przez Internet

Oszustwa na policjanta w Polsce

Chociaż o tej metodzie wiele mówi policja czy media, nie umniejsza to niebezpieczeństwu, jakie powoduje. W dalszym jednak ciągu zdarzają się starsze osoby, które ulegają oszustom i nie postępują zgodnie z wytycznymi i ostrzeżeniami, których pełno w wielu miejscach. Jak najczęściej przebiega proceder oszustwa na policjanta?

Oszustwo na policjanta – jak działają przestępcy?

Całą ideę oszustwa na policjanta jest stwarzanie pozorów profesjonalizmu i roztaczanie aury pewności tego, co się mówi i robi. Dlatego też często osoby starsze mogą nie uświadomić sobie od razu, że rozmawiają przez telefon czy dosłownie patrzą na osobę, której celem jest ich okraść.

Jako, że najistotniejszym punktem powodzenia całej „misji” oszustów jest przekonanie ofiary, że są tym, za kogo się podają, celem ataków są przede wszystkim osoby starsze. Często oszuści wmawiają im, że dzięki przekazaniu im swoich oszczędności uchronią swój dobytek przed niebezpieczeństwem.

Co ciekawe, w pierwszej kolejności z ofiarą przez telefon skontaktuje się najczęściej kobieta podająca się za pracownicę lokalnej komendy policji. Badania pokazują, że głos i wizerunek kobiety wzbudzają większą empatię u innych. Dzięki temu ofiara będzie bardziej chętna do współpracy z oszustami.

Pierwszym etapem oszustwa na policjanta jest telefon do ofiary. Przestępcy wybierają osoby starsze także dlatego, że spora ich część posiada numery stacjonarne. Na tego rodzaju urządzeniach często nie wyświetla się dzwoniący, co powoduje, że seniorzy przeważnie odbierają każde połączenie. Jak przebiega taka rozmowa telefoniczna?

Rozmówca przekonuje ofiarę, iż jej oszczędności są zagrożone, wobec czego niedługo do jej domu zostanie wysłany funkcjonariusz po odbiór zgromadzonych w domu oszczędności. Pieniądze następnie mają trafić do zabezpieczenia w przeznaczonym do tego miejscu na komendzie. Następnie następuje polecenie wypłacenia środków z konta, bądź ich spakowania i położenia w danym miejscu.

Przestępcy próbują się uwiarygodniać

Aby uwiarygodnić swoją tożsamość, oszuści mogą podać informacje (nierzadko zmyślone) odnośnie przeprowadzania „rutynowej akcji” oraz dane posterunku, z którego rzekomo dzwonią. Następnie rozmówca nakłania seniora do spakowania całej posiadanej gotówki w domu i zostawienia jej w umówionym miejscu.

Czasami może zdarzyć się również, że „policjant” zaproponuje podjazd pod dom seniora, jeżeli ten ma problem z poruszaniem się. Kolejnym krokiem jest przekazanie gotówki. Oszuści będą także robić wszystko, by potencjalna ofiara się nie rozłączyła. Po pozostawieniu gotówki we wskazanym miejscu ofiary najczęściej dopiero po kilku dniach orientują się, że zostały oszukane.

Oszustwa na policjanta – odnotowane przypadki

Opis kilku przypadków oszustwa na policjanta prezentujemy poniżej. Wszystkie przypadki wydarzyły się w Polsce. Przedstawione zostaną w kolejności od najnowszego. Warto uświadamiać swoje babcie, dziadków i inne bliskie nam osoby starsze o ryzyku, jakie powoduje opisywana metoda oszustwa.

marzec 2020: 85-letnia z Gdańska okradziona na ponad 100 tys. złotych

85-letnia mieszkanka Gdańska uległa oszustom i przekazała w ich ręce oszczędności życia w kwocie przekraczającej 100 tys. zł. W przypadku omawianej kobiety przestępcy podjęli aż dwie próby kontaktu z ofiarą. Pierwszy telefon był przykładem metody na pracownika banku. Ten telefon miał ją wywabić z domu, by poszła odebrać „przesyłkę dla kogoś z rodziny”.

Zaledwie kilka godzin później telefon zadzwonił ponownie. Tym razem oszust poinformował, że jest policjantem, który pracuje nas sprawą szajki przestępców. Ironią losu kobieta tym razem zatroskała się o swoje oszczędności i postanowiła przekazać je „policji”.

maj 2019: 84-latek z Gorzowa Wielkopolskiego stracił 40 tys. złotych

Słuchając poleceń osoby, która zadzwoniła do mężczyzny, 84-letni mieszkaniec Gorzowa Wielkopolskiego odłożył swoje oszczędności życia w wysokości 40 tys. złotych koło śmietnika. Przez telefon oszust podający się za policjanta przestraszył go, że jego oszczędności są zagrożone i należy przekazać je do depozytu.

Niestety dopiero po fakcie mężczyzna zrozumiał, że padł ofiarą oszustwa. Niestety pomimo szybkiej reakcji funkcjonariuszy pieniędzy nie udało się odnaleźć. Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy w żadnej formie i w żadnym wypadku.

Gdyby mężczyzna zadzwonił zanim zaniósł pieniądze w umówione miejsce, jego oszczędności można by było jeszcze uratować. Wystarczy po takim podejrzanym połączeniu skontaktować się z numerem alarmowym.

Pytania i odpowiedzi

Oszustwo na policjanta to podstępna metoda, w której przestępcy podają się za policjantów i próbują przekonać ofiary, najczęściej osoby starsze, że ich oszczędności są zagrożone i muszą przekazać je fałszywym funkcjonariuszom.

Osoby starsze stanowią główną grupę docelową oszustów, ponieważ są bardziej podatne na manipulację i często mają oszczędności życia, które można próbować wyłudzić.

Przestępcy kontaktują się z ofiarami telefonicznie, często podając się za pracowników policji. Wykorzystują manipulację i strach, sugerując, że oszczędności ofiary są zagrożone, a pieniądze muszą być przekazane na komendę w celu zabezpieczenia.

Oszuści mogą podać fałszywe informacje o rzekomych rutynowych akcjach policji oraz dane posterunku, z którego dzwonią. Czasami proponują także podjazd pod dom seniora, aby wydobyć od niego pieniądze.

Oszuści nakłaniają ofiarę do spakowania całej gotówki w domu i pozostawienia jej w umówionym miejscu lub do wypłacenia środków z konta bankowego.

Głównym celem oszustów jest wyłudzenie pieniędzy od ofiary, często oszczędności życia, które ofiara posiada.

Ofiary oszustwa na policjanta tracą swoje oszczędności lub majątek. Często odkrywają, że zostali oszukani dopiero po pewnym czasie, gdy przestępcy zniknęli.

Tak, istnieją sposoby na ochronę przed oszustwem na policjanta. Należy być czujnym, zwłaszcza w rozmowach telefonicznych z nieznajomymi, nie udostępniać prywatnych danych i nie przekazywać pieniędzy osobom, którym się nie ufa.

Tak, policja podejmuje działania w celu przeciwdziałania oszustwom na policjanta, informując społeczeństwo i starając się ścigać sprawców.

Sprawcy oszustw na policjanta mogą być ścigani prawnie za przestępstwa, takie jak oszustwo czy podszywanie się pod funkcjonariusza publicznego. W razie schwytania mogą ponosić konsekwencje prawne.

author
Alicja Hirsekorn
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Bank Pekao z dziewiątą nagrodą dla najlepszego banku powierniczego w Polsce

Bank Pekao poinformował w komunikacie prasowym, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat aż dziewięć razy został uznany za najlepszy bank powierniczy w Polsce przez magazyn Global Finance. Bank Pekao od wielu lat jest liderem usług powierniczych na polskim rynku. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
15 czerwca 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

PKO BP w Wąbrzeźnie

W Polsce największym bankiem jest PKO BP. Sprawdziliśmy placówki i oddziały w Wąbrzeźnie – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
23 lipca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Ile kosztuje Polsat Go i Polsat Box Go?

Polsat Go i Polsat Box Go są nowymi serwisami streamingowymi, które pojawił się w miejsce platformy Cyfrowy Polsat Go oraz Ipli. Nowe serwisy są połączeniem VOD i telewizji internetowej. Sprawdzamy, ile kosztuje korzystanie z usług.

author
Aleksandra Gościnna
17 marca 2023
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Gigantyczna kara dla PKO BP

 

author
Patryk Byczek
17 stycznia 2014
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Bank Spółdzielczy w Niedrzwicy Dużej – sesje przychodzące i wychodzące

Chcesz sprawdzić, o której godzinie pieniądze dotrą na konto w Banku Spółdzielczym w Niedrzwicy Dużej? A może chcesz wiedzieć, o jakiej porze przelew zostanie realnie wysłany z konta w tym banku? Sprawdź sesje przychodzące i wychodzące Elixir w Bank Spółdzielczym Niedrzwica Duża.

author
Patryk Byczek
25 września 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Dobry moment na zaciągnięcie kredytu hipotecznego

– Dla wielu osób to może być ostatni dzwonek na kupienie własnego mieszkania – ocenia Andrzej Oślizło, prezes zarządu Expander Advisors oraz prezes Związku Firm Doradztwa Finansowego. Chodzi o osoby, które chcą kupić mieszkanie na kredyt. Od przyszłego roku wymagany będzie wkład własny, co w wielu przypadkach mocno ograniczy szansę zdobycia własnego M. Tym bardziej, że według prognoz ekspertów rynku nieruchomości, ceny lokali mieszkalnych mogą pójść w górę. 

author
Patryk Byczek
02 września 2013
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj