Polska Policja od 3 sierpnia bieżącego roku, w godzinach od 6:00 do 22:00 prowadzi akcję „TIR” na drogach ekspresowych i autostradach. Funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na przekraczanie dozwolonej prędkości oraz wyprzedzanie na zakazach. 

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 06.08.2018
Udostępnij:

Celem akcji jest zadbanie o bezpieczeństwo na drogach, oraz przede wszystkim wyeliminowanie kierowców, którzy nie stosują się do przepisów ruchu drogowego, stwarzając zagrożenie na polskich drogach.


 

Akcja „TIR”

Akcja trwa przeszło cztery dni i już można stwierdzić, że wyniki są bardzo obiecujące. W ciągu kilkudziesięciu godzin Policjanci wystawili kilkaset mandatów. Kierowcy ciężarówek najczęściej dopuszczają się wykroczeń typu: wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych (w którym obowiązuje zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe oraz przekroczenie prędkości (jazda powyżej 80 km/h na drogach szybkiego ruchu). Z relacji Policjantów dowiedzieć się można, że karze podlegają także zbyt długie, utrudniające i spowalniające ruch manewry wyprzedzania, które potrafią trwać nawet kilka minut.

W akcji, do tej pory, wzięło udział ponad 1500 funkcjonariuszy patrolują z powietrza oraz dróg.

Nietrzeźwi kierowcy

Funkcjonariusze Policji badają także stan trzeźwości kontrolowanych kierowców. Tylko w ciągu 3 pierwszych dni trwania akcji, Policjanci zatrzymali 1131 kierujących pojazdami, u których alkomaty wskazały na stan po spożyciu alkoholu lub bycie pod jego wpływem. Zeszły bilans polskich dróg to 294 wypadki, 346 rannych oraz 21 osób, które w skutek niebezpiecznych wydarzeń stracili życie.

Kara za złamanie przepisów

Kierowcy, którzy zostaną zatrzymani, a mundurowi stwierdzą, że doszło do złamania przepisów, zostaną ukarani mandatem w wysokości do 500 złotych oraz 5 punktów karnych


 

Komentarze