Ponad 18 mln PIT-ów rozliczyliśmy online

Ponad 18 mln PIT-ów rozliczyliśmy online

author
Patryk Byczek
07 czerwca 2020

Tadeusz Kościński, minister finansów, zwraca uwagę na to, że coraz więcej Polaków decyduje się na rozliczanie PIT-u przez internet. Wspomina także o rekordowej ilości wniosków złożonych bez wychodzenia z domu w tym roku.

Liczby mówią same za siebie. Co roku widzimy rosnące zainteresowanie elektronicznymi rozliczeniami PIT i kolejnymi e-usługami resortu finansów, takimi jak Twój e-PIT. Tegoroczny rekord deklaracji złożonych elektronicznie to dla nas sygnał, że idziemy w dobrym kierunku – przygotowywane przez nas narzędzia do rozliczeń sprawdzają się w praktyce. Dzięki nim rozliczanie podatków zajmuje mniej czasu i jest prostsze.

– mówił cytowany w komunikacie Tadeusz Kościński.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź najlepsze:

 

Kredyty przez Internet – wypłata nawet w 1 dzień

 

Pożyczki na dowód – wypłata nawet w 15 minut

Według ministra jest to działanie ważne dla budowania kapitału naszego państwa.  Natomiast szef MF w swojej wypowiedzi wymienia, jakie korzyści przynoszą pobierane od obywateli podatki. Jak twierdzi:

To również inwestycja w nasze państwo. Podatki, które wpływają do budżetu, wracają do obywateli m.in. w postaci szkół i ich wyposażenia, utrzymania i rozwoju infrastruktury, wsparcia polityki społecznej (np. 500+) czy zdrowotne.

Rozliczanie PITu online

W obecnym roku kalendarzowym ponad 18,3 mln Polaków zdecydowało się na wysłanie swoich deklaracji podatkowych drogą elektroniczną. Całkowita liczba złożonych tą drogą wniosków wyniosła ok. 20,9 mln. 

Prawie 8,7 mln deklaracji zostało złożonych za pośrednictwem programu e-PIT. W zestawieniu z wynikami zeszłorocznymi, rok 2020 wypada znacznie lepiej. Podatnicy wykazali znacznie większe zainteresowanie takim sposobem złożenia swoich zeznań podatkowych. Usługa ta znacznie ułatwiła im złożenie wniosków, nie wymagała uzupełniania całego dokumentu, ręcznego i czasochłonnego wpisywania wszystkich danych podatnika oraz przeprowadzania żmudnych obliczeń. Największa liczba e-PITów została złożona przez mieszkańców Mazowsza (ok. 1,5 mln). Niewiele za nimi plasuje się woj. śląskie (1 mln złożonych deklaracji). Ostateczne wyniki zostaną przedstawione w przeciągu dwóch tygodni, gdy wszystkie deklaracje trafią do urzędów skarbowych.

PIT online – szybszy zwrot

15 lutego 2020 roku ruszyło zbieranie deklaracji podatkowych. Wprowadzenie możliwości złożenia PIT-u przez internet, stało się bardzo dobrą alternatywą dla tradycyjnej formy przedłożenia tego dokumentu. Jest to forma, która pozwoliła szybko i bezpiecznie rozliczyć się z urzędem skarbowym podczas pandemii koronawirusa. Dzięki temu rozwiązaniu wielu podatników zdążyło na czas, a podatek został zwrócony znacznie szybciej, bo w ciągu 45 dni (a nie w ciągu 3 miesięcy). 

Usługa ta została znacznie zmodernizowana, pojawiło się w niej wiele nowych formularzy. Podatnik, który nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej, może za jej pośrednictwem nie tylko wypełnić PIT-37 i PIT-38, ale również wypełnić i złożyć deklarację podatkową: PIT-28 i PIT-36. Usługa e-PIT jest dostosowana również dla osób, które nie przekroczyły 26. roku życia, samoczynnie uwzględnia ulgę dla tej właśnie grupy podatników. Osoby zainteresowane mogą za jej pośrednictwem sprawdzić, ile wynosi nadpłata podatku, która zostanie im zwrócona. Podatnicy mogą również dokonać opłaty za podatek, zostanie im do tego udostępniony spersonalizowany numer konta – rachunku podatkowego. 

Dodatkowym udogodnieniem jest akcja zorganizowana 9 marca, przez Krajową  Administrację Skarbową we współpracy z Polskim Związkiem Głuchych (PZG),  w ramach której w wyznaczonych punktach skarbowych podatnicy głusi i niedosłyszący mogli uzyskać pomoc tłumaczy języka migowego przy wypełnianiu zeznania podatkowego


źródło:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

mBank placówki w Ostrowcu Świętokrzyskim
Oddziały
author
Patryk Byczek
01 czerwca 2019

mBank placówki w Ostrowcu Świętokrzyskim

CERT Alior Bank – zespół cyberbezpieczeństwa
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
30 lipca 2019

CERT Alior Bank – zespół cyberbezpieczeństwa

Kasa Stefczyka Stalowa Wola
Oddziały
author
Patryk Byczek
26 października 2020

Kasa Stefczyka Stalowa Wola

thumbnail
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
26 sierpnia 2021

ING ruszył z akcją #zKątaNaKonto

Koronawirus. Czy państwo może przejąć nasz samochód?
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
18 marca 2020

Koronawirus. Czy państwo może przejąć nasz samochód?

Bank Pekao wprowadził do oferty mobilne akceptacje
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
01 października 2020

Bank Pekao wprowadził do oferty mobilne akceptacje

Porównaj