Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej po raz kolejny zabrała głos w sprawie rządowego programu wsparcia Rodzina 500 +. Na jakie zmiany powinniśmy być przygotowani?

Autor: Halszka Gronek
Dodano: 24.08.2018
Udostępnij:

Ministra Elżbieta Rafalska coraz częściej powraca w swych wypowiedziach i publicznych wystąpieniach do tematu rządowego programu „500 Plus”, który dla wielu Polaków stał się ważnym wsparciem domowych wydatków. 

W ostatnim wywiadzie dla Jedynki Polskiego Radia szefowa MRPiPS zapowiedziała, iż przyjdzie kiedyś taki moment, w którym konieczne będzie przeanalizowanie obecnych kryteriów dochodowych, na podstawie których udzielane jest wsparcie „500 Plus”. 

Wielkie zmiany?
Ministra Elżbieta Rafalska nie wskazała jednoznacznie, czy planowana przez Rząd analiza obecnych kryteriów na skutkować ich zmianą. Dodała jedynie, że tematy związane z programem Rodzina 500 + to niezwykle czuły punkt zarówno politycznego, jak i publicznego dyskursu. 
 

„Cokolwiek byśmy powiedzieli, to odbija się natychmiast takim dużym echem, że już mieliśmy jakiś tydzień czy dwa tygodnie temu informację, że „500 Plus” zamieni się w „1000 Plus”. Więc tych pomysłów jest sporo” – dodała w jednym ze swych ostatnich wystąpień radiowych. 

Budżet zadowala

Choć wciąż niewiadomo, co z przyszłością programu „500 Plus”, a dokładniej – co z jego wysokością i obecnymi kryteriami dochodowymi, jedno jest pewne – rządowy budżet na rok 2019 z pewnością pozwoli na sfinansowanie społecznych i rozwojowych programów politycznych. 
 

We wtorek 21. sierpnia Rada Ministrów przyjęła wstępny projekt budżetu na przyszły rok kalendarzowy. Politycy założyli inflację na poziomie 2,3%, wzrost PKP równy 3,8%, a deficyt budżetowy nie większy niż 28 i pół miliarda złotych. Według Ministry Rafalskiej ostateczny wynik tego szacowania jest prospołeczny i budujący solidaryzm społeczny.

Programy bezpieczne
Szefowa MRPiPS wierzy z pozytywną i zabezpieczoną finansowo realizację wszystkich prospołecznych programów wsparcia w przyszłym roku budżetowym. Jak przyznaje jednak, realizacja części z tych programów jest obowiązkowa, część jednak została wpisana w rezerwę finansów na 2019 rok. 
 

Najważniejszym punktem programowym Ministerstwa jest oczywiście flagowa Rodzina 500+. Priorytetowy jest także program wyprawki szkolnej – czyli Dobry start, natomiast na rezerwę budżetową może liczyć realizacja emerytur matczynych. 
 

Elżbieta Rafalska zapowiedziała także, że resort, nad którym sprawuje władze, pamięta także o potrzebach emerytów. Co jednak z wysokością ich świadczeń? Tego niewiadomo. Ministra dodała jedynie, że „w 2019 r. będziemy mieli zdecydowanie lepszą propozycję dla emerytów, ale jaką, to jeszcze nie pora o tym mówić”.

 

Komentarze