Program 500+ z kryterium dochodowym?

Program 500+ z kryterium dochodowym?

author
Halszka Gronek
24 sierpnia 2018
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej po raz kolejny zabrała głos w sprawie rządowego programu wsparcia Rodzina 500 +. Na jakie zmiany powinniśmy być przygotowani?

Ministra Elżbieta Rafalska coraz częściej powraca w swych wypowiedziach i publicznych wystąpieniach do tematu rządowego programu „500 Plus”, który dla wielu Polaków stał się ważnym wsparciem domowych wydatków. 

W ostatnim wywiadzie dla Jedynki Polskiego Radia szefowa MRPiPS zapowiedziała, iż przyjdzie kiedyś taki moment, w którym konieczne będzie przeanalizowanie obecnych kryteriów dochodowych, na podstawie których udzielane jest wsparcie „500 Plus”. 

Wielkie zmiany?
Ministra Elżbieta Rafalska nie wskazała jednoznacznie, czy planowana przez Rząd analiza obecnych kryteriów na skutkować ich zmianą. Dodała jedynie, że tematy związane z programem Rodzina 500 + to niezwykle czuły punkt zarówno politycznego, jak i publicznego dyskursu. 
 

„Cokolwiek byśmy powiedzieli, to odbija się natychmiast takim dużym echem, że już mieliśmy jakiś tydzień czy dwa tygodnie temu informację, że „500 Plus” zamieni się w „1000 Plus”. Więc tych pomysłów jest sporo” – dodała w jednym ze swych ostatnich wystąpień radiowych. 

Budżet zadowala

Choć wciąż niewiadomo, co z przyszłością programu „500 Plus”, a dokładniej – co z jego wysokością i obecnymi kryteriami dochodowymi, jedno jest pewne – rządowy budżet na rok 2019 z pewnością pozwoli na sfinansowanie społecznych i rozwojowych programów politycznych. 
 

We wtorek 21. sierpnia Rada Ministrów przyjęła wstępny projekt budżetu na przyszły rok kalendarzowy. Politycy założyli inflację na poziomie 2,3%, wzrost PKP równy 3,8%, a deficyt budżetowy nie większy niż 28 i pół miliarda złotych. Według Ministry Rafalskiej ostateczny wynik tego szacowania jest prospołeczny i budujący solidaryzm społeczny.

Programy bezpieczne
Szefowa MRPiPS wierzy z pozytywną i zabezpieczoną finansowo realizację wszystkich prospołecznych programów wsparcia w przyszłym roku budżetowym. Jak przyznaje jednak, realizacja części z tych programów jest obowiązkowa, część jednak została wpisana w rezerwę finansów na 2019 rok. 
 

Najważniejszym punktem programowym Ministerstwa jest oczywiście flagowa Rodzina 500+. Priorytetowy jest także program wyprawki szkolnej – czyli Dobry start, natomiast na rezerwę budżetową może liczyć realizacja emerytur matczynych. 
 

Elżbieta Rafalska zapowiedziała także, że resort, nad którym sprawuje władze, pamięta także o potrzebach emerytów. Co jednak z wysokością ich świadczeń? Tego niewiadomo. Ministra dodała jedynie, że „w 2019 r. będziemy mieli zdecydowanie lepszą propozycję dla emerytów, ale jaką, to jeszcze nie pora o tym mówić”.

 

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Santander Consumer Bank Swarzędz

Santander Consumer Bank to jeden z większych banków detalicznych w Polsce. Specjalizuje się w kredytach gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Sprawdź oddziały Santander Consumer Banku w Swarzędzu – adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Dorota Grycko
24 czerwca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

PKO BP w Busku-Zdroju

PKO BP jest największym bankiem w Polsce. Sprawdziliśmy placówki i oddziały w Busku-Zdroju – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
20 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Przedpłata

Przedpłata to termin, z którym wiele osób spotyka w codziennym życiu, ale nie zawsze do końca rozumie jego znaczenie i zastosowanie. Jest ona istotnym aspektem w świecie finansów, kontraktów i handlu. Wpływa na relacje między firmami a konsumentami, a także na bezpieczeństwo transakcji. Czym więc jest przedpłata i jakie są różne rodzaje tego pojęcia? Sprawdźmy szczegóły dotyczące przedpłaty, a także jej wpływ na zobowiązanie finansowe jakim jest pożyczka.

author
Julia Wierciło
08 września 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Kasa Stefczyka Jasło

Kasa Stefczyka jest największą w naszym kraju kasą oszczędnościową-kredytową. W całej Polsce instytucja świadczy usługi blisko 1 mln Klientów. Sprawdź placówkę Kasy Stefczyka w Jaśle – adres, numer telefonu, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Patryk Byczek
25 października 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Jak bezpiecznie korzystać z bankomatu

Pierwsze egzemplarze pojawiły się w Polsce już w latach 80-tych. Bankomaty, bo o nich mowa, na stałe wpisały się w krajobraz miast, a przede wszystkim w nasze zwyczaje finansowe. Czy wiemy jak z nich korzystać w bezpieczny sposób?

author
Dominika Byczek
01 lutego 2017
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

ZUS kolejny raz ostrzega przed oszustami

Zakład Ubezpieczeń Społecznych kolejny raz ostrzega przed atakami cyberprzestępców. Klienci ZUS dostają podrobione wiadomości e-mail, które informują o zaległościach w opłacaniu składek.

author
Patryk Byczek
12 października 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj