Polski rząd szykuje kolejny program socjalny, który tym razem będzie dotyczył dzieci w szkołach podstawowych. Program Stołówka Plus zakłada wybudowanie stołówek w każdej szkole podstawowej, zapewnienie ciepłego posiłku dzieciom oraz wydłużenie długich przerw do 40 minut - podaje portal Rzeczpospolita.

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 05.07.2018
Udostępnij:

Same stołówki w podstawówkach mają być dostępne już we wrześniu 2019 roku. Początkowo w pomieszczeniach dzieci zjedzą posiłki przygotowane w domu, zaś od 2021 roku, każdy uczeń będzie miał możliwość zjedzenia ciepłego posiłku przygotowanego przez szkołę.

Program ma być pomocny

Z zapewnień Ministerstwa Edukacji Narodowej wynika, że wszelkie zmiany dotyczące pożywienia w szkołach podstawowych mają korzystnie wpłynąć na zdrowie najmłodszych uczniów. Zmiany są wprowadzane w ramach profilaktycznej i opiekuńczej roli szkoły. 

Wdrożenie programu Stołówka Plus

Rzeczpospolita podaje, że program podzielony jest na dwa etapy. Pierwszy z nich wystartuje we wrześniu 2019 roku. Od tego momentu dzieci muszą mieć do dyspozycji szkolne jadalnie. Drugim etapem jest zapewnienie uczniom ciepłego posiłku i wydłużenie krótkich przerw do minimum 10 minut, a długiej przerwy do 40 minut. Warto zaznaczyć, że korzystanie ze szkolnych posiłków byłoby częściowo odpłatne i całkowicie dobrowolne.


 

ZMIANY W SZKOŁACH PODSTAWOWYCH

1. Wybudowanie pomieszczeń stołówkowych (jadalni) we wszystkich szkołach podstawowych do września 2019 roku.

2. Od 2021 roku każdy uczeń ma mieć możliwość zjedzenia ciepłego posiłku przygotowanego przez szkołę.

3. Długie przerwy (tak zwane przerwy obiadowe) mają zostać wydłużone do 40 minut, natomiast krótkie przerwy mają trwać minimum 10 minut.

Widoczne problemy

Samorządowcy jako podstawowe problemy zmian wskazują środki pieniężne oraz ewentualny brak pomieszczeń jadalnianych. Przypomnijmy, że szkoły podstawowe zostały wydłużone o dwa lata, w związku z połączeniem gimnazjów i podstawówek. Oznacza to także większą liczbę uczniów, którzy nie mają nawet szkolnej hali gimnastycznej. Ekspert ZMP, Marek Wójcik informuje, że na wybudowanie nowych budynków jest już za późno.
 

Komentarze