W 2019 roku zmalała liczba notowanych dłużników

W 2019 roku zmalała liczba notowanych dłużników

author
Halszka Gronek
30 grudnia 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Kategoria

Zdaniem prezesa zarządu Krajowego Rejestr Długów wszystko wskazuje na to, że rok 2019 zamkniemy z mniejszą liczbą dłużników niż ich mieliśmy zarejestrowanych na początku stycznia. Wpływ na to miało wiele nakładających się na siebie czynników. Jednym z nich był z pewnością wzrost dochodów ludności. Ważna okazała się także aktywniejsza postawa wierzycieli. 

Jak wynika z informacji udostępnionych przez Krajowy Rejestr Długów BIG SA, na przełomie bieżącego roku kalendarzowego odnotowano zmniejszenie liczby zadłużonych konsumentów. W porównaniu z początkiem roku w grudniu liczba dłużników okazała się nieco o ponad 15 tysięcy mniejsza, dając ostateczne wynik 2,5 miliona zadłużonych. Zjawisko to, jak najbardziej pozytywne, jest w opinii ekspertów biura informacji gospodarczej zasługą przede wszystkich osób powyżej 36. roku życia. W przypadku młodszych generacji liczba dłużników niestety się zwiększyła.

Negatywnym wnioskiem płynącym z najnowszego zestawienia danych KRD BIG SA jest natomiast to, iż mimo spadku ogólnej liczby zadłużenia łączna wartość długów uległa zwiększeniu. Jak dużemu? Eksperci Krajowego Rejestru Długów zapewniają, iż dynamika wzrostu łącznego zadłużenia Polek i Polaków jest znacznie mniejsza od tej notowanej w naszym kraju jeszcze kilka lat temu (kiedy tempo wzrostu zwiększało się w o 30-40% z roku na rok). Co ciekawe, długi najlepiej spłacają kobiety i osoby po 46. roku życia.

Czasy zachęcają do życia na kredyt

W najnowszym komunikacie prasowym KRD BIG SA czytamy, iż w poprzednich latach zarówno liczba zadłużonych konsumentów, jak i wartość ich długów rosła z roku na rok. Trendu tego nie był wstanie zatrzymać nawet boom gospodarczy i związane z nim malejące bezrobocie, wzrost płac czy transfery socjalne z programem 500+ na czele. Eksperci nie dziwili się takiemu stanowi rzeczy, wszak wraz ze wzrostem zamożności w Polsce systematycznie wzrastała też zdolność kredytowa wielu grup społecznych (a z nią – apetyt na konsumpcję dóbr dotychczas niedostępnych).

Ogólne otoczenie gospodarcze w Polsce sprzyjało temu, by „stracić głowę” i zaciągnąć więcej zobowiązań, niż rzeczywiście można je było spłacić. Stąd też eksperci KRD BIG SA uważają, że rosnące zadłużenie w Polsce notowane niedługi czas temu można określić mianem pokłosia rosnącego dobrobytu. Dziś jednak wzrost gospodarczy w Polsce nie jest tak widoczny i tak pewny, jak rok czy dwa lata temu. Stad też Polacy ostrożniej podchodzą do wydatków i coraz większe ich grono podejmuje kroki mające na celu wyjście z długów. Listy dłużników szybko się zmieniają.

"

Baza danych Krajowego Rejestru Długów wykazuje się zmiennością, bo część dłużników spłaca swoje zobowiązania i znika z rejestru, pojawiają się nowi i każdego dnia te wartości są inne. Do kwietnia z miesiąca na miesiąc liczba dłużników rosła, potem mieliśmy sinusoidę – spadek, wzrost, spadek, wzrost. Wszystko jednak wskazuje na to, że rok zamkniemy z mniejszą liczbą dłużników niż ich mieliśmy zarejestrowanych na początku stycznia

– wyjaśnia Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

Młodzi robią długi, starsi z nich wychodzą

Jak zaznaczyliśmy już na wstępie niniejszego artykułu, ogólna liczba dłużników w Polsce zmalała. Warto jednak zaznaczyć, iż nie w każdej kategorii wiekowej odnotowany został spadek. W raporcie KRD BIG SA czytamy, iż orientacyjna granica przebiega na 35. roku życia – młodszych dłużników przybyło, a starszych ubyło. Najliczniej rosnącą grupą zadłużonych są ci między 18. a 25. rokiem życia. To właśnie ich przybyło aż 25,5 tysiąca w ciągu jedenastu pierwszych miesięcy br. Z kolei grupa zadłużonych konsumentów powyżej 56. roku życia zmniejszyła się o ponad 28 tysięcy.

W ujęciu wartościowym, a nie liczbowym, analiza zadłużenia Polaków wygląda nieco inaczej. Łączna wartość nieterminowych należności nadal rośnie, choć tempo tegoż wzrostu jest znacznie mniejsze niż kilka lat temu. Od początku roku przybyło blisko 386 mln zł nowych długów konsumenckich, które osiągnęły łączną wartość 46,26 mld zł. Co ciekawe, o ile liczba dłużników spadła w 15 województwach (wyjątkiem jest kujawsko-pomorskie), to zadłużenie zmalało tylko w pięciu (dolnośląskim, lubuskim, łódzkim, śląskim i zachodniopomorskim). 

"

Zmniejszenie się liczby dłużników i spadające w niektórych grupach ludności zadłużenie to wypadkowa wielu nakładających się na siebie czynników. Niewątpliwie istotny wpływ na to ma wzrost dochodów ludności, ale także coraz aktywniejsza postawa wierzycieli. Ci nie tylko szybciej dochodzą swoich należności, ale przede wszystkim coraz więcej uwagi poświęcają na weryfikację wiarygodności płatniczej potencjalnych klientów

– dodaje Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.


Źródła:
https://krd.pl/Centrum-prasowe/Informacje-prasowe/2019/Ubylo-dluznikow–glownie-starszych

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Nowe logo i strategia Providenta

Provident zmienia swoje logo i strategię. Firma chce działać dla Klientów w ramach hasła "Wierzymy w Twój plan”.

author
Dominika Byczek
10 lutego 2016
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Lendon spłaca pożyczkę

„Spłacamy Twoją pożyczkę” – to nowy konkurs przygotowany przez firmę pożyczkową Lendon.pl

author
Patryk Byczek
04 lutego 2014
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Santander Consumer Bank Międzyrzec Podlaski

Santander Consumer Bank to jeden z większych banków detalicznych w Polsce. Specjalizuje się w kredytach gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Sprawdź oddziały Santander Consumer Banku w Międzyrzecu Podlaskim – adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Dorota Grycko
14 czerwca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Santander Bank Polska w Lęborku

Santander Bank Polska to drugi w Polsce największy bank detaliczny pod względem wielkości aktywów. Sprawdzamy oddziały w Lęborku – zobacz godzinę otwarcia, dane kontaktowe i ofertę.

author
Patryk Byczek
15 maja 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Alior Bank w Pszczynie

Jednym z największych banków detalicznych w Polsce jest Alior Bank. Sprawdziliśmy placówki i oddziały w Pszczynie – zapoznaj się z godzinami otwarcia, danymi kontaktowymi i opiniami.

author
Aleksandra Gościnna
08 lipca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Jak osiągnąć wolność finansową?

Czy pracując na etacie można czuć się niezależnym? Czy wolny rynek naprawdę gwarantuje nam wolność? Na czym polega wolność finansowa i jakim sposobem ją osiągnąć? – na te i na wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule.

author
Halszka Gronek
19 listopada 2018
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Porównaj