Provident uczy edukacji finansowej. Firma rozpoczęła współpracę z Fundacją Warszawski Instytut Bankowości i wystartowała z projektem “Warto oszczędzać”.

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 18.10.2018
Udostępnij:

    

Wiedza o finansach, rozsądne zarządzanie swoimi budżetem oraz nauka przedsiębiorczości – to trzy cele, na które stawia Provident wspólnie z Fundacją Warszawski Instytut Bankowości w swoim nowym projekcie.

Edukacja finansowa dla każdego

Waldemar Zbytek, Wiceprezes Fundacji Warszawski Instytut Bankowości działającej przy Związku Banków Polskich, podkreśla, że szczególne znaczenie ma edukacja wśród najmłodszej grupy konsumentów, która dopiero zaczyna swoją przygodę z finansami.

Wiceprezes dodaje, że równie istotną grupą w tej kwestii są seniorzy, dla których nowe produkty finansowe są często nie do końca niezrozumiałe.

Jak wynika z naszych badań, przykładowo aż 30% osób w wieku 18-29 lat swój poziom wiedzy o finansach osobistych określa jako „raczej mały” albo „bardzo mały”. Dlatego też, w ramach realizowanych od wielu lat programów edukacyjnych powołanych z inicjatywy Związku Banków Polskich, wiele działań kierujemy właśnie do tych grup – mówi.

Provident Polska zlecił badanie, w którym przeanalizowano potrzebę edukacji finansowej wśród najmłodszych. Okazuje się, że młodzi ludzie sami przyznają, że ich wiedza w zakresie finansów jest znikoma i nie posiadają oni wystarczających informacji na temat pożyczek czy inwestowania.

Millenialsi są kolejną grupą, która nie zawsze radzi sobie ze swoim budżetem. Małgorzata Domaszewicz, Kierownik ds. Społecznej Odpowiedzialności Biznesu w Provident Polska, wyjaśnia, że aktualni 15-30-latkowie znacznie częściej wydają, niż oszczędzają. Ich nastawienie na konsumpcję często zderza się z brutalną rzeczywistością i zdarza się, że millenialsi wpadają w kłopoty finansowe.

Dlatego tak ważne jest propagowanie wiedzy na temat odpowiedzialnego zarządzania budżetem właśnie wśród młodzieży. Współpraca z Fundacją Warszawski Instytut Bankowość to doskonała okazja, aby kontynuować nasze działania na rzecz edukacji finansowej młodych ludzi, ale także innych grup społecznych­ – dodaje Małgorzata Domaszewicz. 

„Warto oszczędzać”

Projekt zakłada działania wspierające akcję edukacyjną. Mowa tu o szkoleniach studentów I roku oraz współpracy z organizacjami studenckimi. 

Wszystkie pomocne materiały, które będą związane z projektem, zostaną umieszczone w mediach studenckich – czasopismach, stacjach radiowych i kanałach telewizyjnych tworzonych przez młodych ludzi dla ich rówieśników.

Autorzy projektu zwracają uwagę na przekaz. Zagadnienia związane z ekonomią i finansami mają zostać opracowane w przyjazny dla młodych sposób. Dla seniorów zaplanowano cykl specjalnych spotkań.

Komentarze