Wydatki Polaków a zakaz handlu w niedzielę
Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor przeprowadził badania, w których sprawdził stan portfeli Polaków po wprowadzeniu zakazu handlu w niedzielę. Z analiz wynika, że przeciętny Kowalski zaoszczędził na zakazie handlu w niedzielę jednak jak pokazują badania, coraz więcej wydajemy na przyjemności typu kino, czy restauracje.
Niedziele wolne od handlu w 2019 roku nie dziwią już chyba nikogo, bo Polacy przyzwyczaili się do wprowadzonych zmian i swoje zakupy planują dużo wcześniej, co potwierdzają tłumy w sklepach w trakcie sobotnich wieczorów.
BIG InfoMonitor przeprowadził badania „Wpływ niedziel wolnych od handlu na budżet domowy” , w których sprawdził jak przepisy zmieniły kondycję portfela satystycznego Polaka. Badania zralizowała firma Quality Watch.
16% Polaków wydaje mniej pieniędzy
Po wprowadzonych zmianach część z nas ograniczyła swoje wydatki – pozytywny wpływ zakazu handlu na zawartość portfela widzi co szósty badany. Z drugiej strony, wydajemy coraz więcej na rozrywkę i usługi.
Źródło: BIG InfoMonitor
W oficjalnym komunikacie BIG InfoMonitor czytamy, że pieniądze zaoszczędzone w tradycyjnych sklepach, a nawet więcej, pochłaniają zakupy w sieci, organizacja spotkań towarzyskich, a także wyjścia do restauracji, kina czy teatru. 6% badanych deklaruje, że wydaje więcej niż wcześniej.
Analizując wiek badanych i wpływ na ich portfele zakazu handlu w niedzielę, można zauważyć, że w największym stopniu odbił się on na budżetach respondentów między 18. a 44. rokiem życia. Najwięcej zaoszczędzili 18-24 latkowie. Najmniejszą grupą, która deklaruje zwiększone wydatki są osoby w wieku od 65 do 74 lat.
Źródło: BIG InfoMonitor
Dlaczego wydajemy więcej? Mając więcej czasu dla siebie i swoich bliskich, chętniej decydujemy się na wspólne spędzanie czasu i korzystanie z życia.
- częściej spotykamy się towarzysko, wychodzimy do kina lub teatru – 35% wskazań badanych 35-54 latków, którzy przeznaczają na ten cel więcej pieniedzy niż przed wprowadzeniem zakazu
- 25-54 latkowie zdecydowanie częściej chodzą też do kina, teatru i na koncerty
- 25-44 latkowie i seniorzy chętniej wybierają wyjścia do restauracji
Co więcej, w przypadku zamkniętych sklepów w niedzielę, Polacy częściej korzystają z zakupów w Internecie.
Źródło: BIG InfoMonitor
– Dostosowanie do nowych okoliczności postępuje szybko. Na zamknięciu sklepów korzysta przede wszystkim e-commerce, choć wciąż jeszcze do sklepów w sieci nie zostały przekierowane wszystkie wydatki, które trafiały do sklepów stacjonarnych. Nie ma jednak wątpliwości, że jest to tylko kwestia czasu i e-handel o tym wie. Świadczy o tym, m.in. dynamiczny wzrost liczby nowo uruchamianych e-sklepów – tłumaczy Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.
BIG InfoMonitor zauważa, że do sklepów w sieci coraz chętniej zaglądają seniorzy. Co ciekawe, to właśnie zakupy przez Internet okazały się główną przyczyną wyższych wydatków osób po 64. roku życia, ale również najmłodszego pokolenia.
O badaniu
Badanie zostało zrealizowane na zlecenie BIG InfoMonitor przez Quality Watch, techniką wywiadów internetowych (CAWI) wspomaganych komputerowo na reprezentatywnej próbie 1296 dorosłych mieszkańców Polski w listopadzie 2018 roku.
Źrodło: BIG InfoMonitor
Dodaj komentarz