Zmiana nazwiska a podróż poślubna

Zmiana nazwiska a podróż poślubna

author
Dominika Sobieraj
07 sierpnia 2020

Ślub to piękne wydarzenie, ale też sporo formalności. Często przy rezerwacji podróży poślubnej odpowiednio wcześniej podajemy jeszcze swoje nazwiska panieńskie, a potem dociera do nas, że przecież w momencie wyjazdu poślubnego formalnie będziemy mieli już nowe dane osobowe. Co robić, jak uniknąć ewentualnych problemów na granicy?

Zmiana nazwiska to dość automatyczny proces, ale jednak może przysparzać wiele problemów i rodzić wiele obaw. Szczególnie, że przeżywamy ją z reguły tylko raz w życiu, więc nie mamy jak nauczyć się tego wcześniej na własnym doświadczeniu.

Jeżeli nie planujemy wyjazdu z kraju tuż po ślubie, sprawa jest bardzo prosta – wystarczy wykonać kilka podstawowych kroków, by cieszyć się nowym nazwiskiem i nowym dowodem.

Schody zaczynają się wtedy, kiedy zaplanowana przez nas dużo wcześniej podróż poślubna jest na nasze stare nazwisko. W momencie złożenia podpisu w urzędzie stanu cywilnego lub w kościele formalnie nasze nazwisko zostaje zmienione.

Nawet jeżeli w dniu ślubu nie mamy jeszcze nowego dowodu osobistego, to i tak w bazie PESEL do naszego numeru jest już automatycznie przypisywane nasze nowe nazwisko. 

Zmiana nazwiska a wyjazd za granicę

Co zatem z naszym wyjazdem, jeżeli w bazie PESEL mamy wpisane już nowe nazwisko, a nasz dowód wskazuje jeszcze nasze nazwisko sprzed ślubu?

Jeżeli wyjeżdżamy na mniej niż 4 miesiące – nie musimy się właściwie niczym martwić. Dlaczego? Ponieważ nasz dowód ze “starym nazwiskiem” pozostaje ważny dokładnie 4 miesiące od momentu zmiany danych (od dnia ślubu).

Kiedy złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu, jeżeli wyjeżdżamy w podróż poślubną?

Niestety rzeczywistość jest daleka od tego, co pokazują w filmach – nie możemy ot tak prosto spod kościoła pojechać na lotnisko i na kilka tygodni zaszyć się bez Internetu na rajskiej wyspie.

Na złożenie wniosku o wydanie nowego dowodu osobistego mamy dokładnie 14 dni od momentu zawarcia związku małżeńskiego.

Jeżeli więc nawet wyjeżdżamy w podróż poślubną w dniu zawarcia związku małżeńskiego, musimy dopełnić tego obowiązku i w ciągu 14 dni złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź najlepsze:

 

Kredyty online – wypłata nawet w 1 dzień

 

Pożyczki bez BIK – wypłata nawet w 15 minut

Co ważne – wniosek ten możemy złożyć internetowo, więc nie musimy zaprzątać sobie głowy wizytami w urzędzie. Trzeba jednak tej formalności dopełnić.

Co z powrotem do kraju na starych danych po wyrobieniu nowego dowodu?

Na wydanie dowodu osobistego czeka się kilka tygodni. Jeżeli więc nawet złożymy wniosek o jego wydanie, nigdy nie dostaniemy go od ręki. Istnieje jednak duża szansa na to, że dowód zostanie wyrobiony w momencie naszego przebywania za granicą. Czy na starym dowodzie normalnie wrócimy do kraju?

Tak, ponieważ ważność starego dowodu utrzymywana jest do momentu odebrania nowego dowodu. Nie liczy się więc sam fakt, że dowód ten został wyrobiony. Dopóki nie wrócimy do kraju i go nie odbierzemy, nasz stary dowód zachowuje ważność (oczywiście w granicach tych 4 miesięcy, o których pisaliśmy powyżej).

Na starym dowodzie i starych danych możemy więc podróżować bez przeszkód przez 4 miesiące aż do momentu odebrania nowego dowodu z urzędu. Dowód przez ten czas zachowuje też swoją pełną funkcjonalność – możemy korzystać z niego w urzędach oraz wnioskować o pożyczki na dowód.

Zmiana nazwiska a podróż dłuższa niż 4 miesiące

Jeżeli zaplanowana przez nas podróż nie mieści się w ustawowych granicach 4 miesięcy ważności dowodu osobistego, niestety musimy zmienić swoje plany. Każda osoba jest zobowiązana do posiadania ważnego dokumentu tożsamości – jeżeli nasz dowód po tych 4 miesiącach wygaśnie, teoretycznie możemy wrócić do kraju (gwarantuje to konstytucja), ale dobrze wiemy, że na granicy możemy spotkać się z problemami.

Jeżeli chcemy ich uniknąć, podczas planowania tak długiej podróży tuż po ślubie możemy zatem zarezerwować sobie choć jeden dzień na powrót do kraju i odebranie dokumentu w ustawowym terminie.

Jeżeli powrót do Polski planujemy samolotem lub innym środkiem transportu, w którym weryfikowana jest tożsamość, musimy w takiej sytuacji zmienić swoje dane na biletach (z reguły za dodatkową opłatą).

Jeśli wniosek złożymy internetowo i otrzymamy z urzędu potwierdzenie, że dowód jest gotowy do odbioru, sam proces wydawania dokumentu zajmie nam nie więcej niż kilka minut. Uwaga! Nikt poza nami nie może odebrać naszego dokumentu (np.: w celu przesłania go nam. Dowód osobisty odbieramy wyłącznie osobiście.

Ile jest ważny dowód po zmianie nazwiska?

Jak już wskazaliśmy, po formalnej zmianie nazwiska na mocy aktu małżeństwa nasz dowód osobisty ze starym nazwiskiem pozostaje ważny przez 4 miesiące. Jego ważność możemy skrócić jedynie odbierając nowy dowód – wtedy stary automatycznie traci ważność, nawet jeżeli jeszcze te 4 miesiące nie upłynęły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Dorota
Dorota
2022-08-18 10:17:13

Bardzo konkretny i jasno napisany artykuł, dziękuję za wszystkie informacje podane w zrozumiały sposób :)

Podobne artykuły

PKO BP w Karpaczu
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
11 października 2019

PKO BP w Karpaczu

Niedziele handlowe 2023 – wykaz, kalendarz
Ekonomia
author
Dominika Sobieraj
13 maja 2022

Niedziele handlowe 2023 – wykaz, kalendarz

Kredyt hipoteczny Biała Podlaska
Kredyty miasta
autor wpisu
Dorota Cholewicka
02 lutego 2022

Kredyt hipoteczny Biała Podlaska

Kasa Stefczyka Aleksandrów Łódzki
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
05 października 2020

Kasa Stefczyka Aleksandrów Łódzki

Minimalne wynagrodzenie 2020 – ile wyniesie?
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
03 września 2019

Minimalne wynagrodzenie 2020 – ile wyniesie?

Porównaj