Znaczek z okazji jubileuszu PKO BP
Poczta Polska wyemitowała specjalny znaczek z okazji setnejrocznicy powstania PKO Banku Polskiego (PKO BP). Znaczek okolicznościowy został wyprodukowany w nakładzie do 100 000 sztuk.
To już kolejne wydarzenie istotne dla państwa, które na swoich znaczkach upamiętnia Poczta Polska. Tym razem instytucja świętuje wspólnie z PKO BP setną rocznicę powstania banku.
Jak wygląda znaczek?
Na znaczku znajduje się warszawska Rotunda, czyli najbardziej charakterystyczny budynek PKO BP. Rotunda to obiekt, który został wybudowany w 1966 roku jako wzór nowoczesnego oddziału banku.
Nowatorski projekt na rzucie okręgu, oszklony i z charakterystycznym dachem, był nazywany „czapką generalską”. Przez ponad 50 lat istnienia Rotunda wrosła trwale w życie miasta, stając się jednym z symboli stolicy i ulubionych miejsc spotkań mieszkańców i turystów – dowiadujemy się z komunikatu Poczty Polskiej.
Na znaczku zobaczymy również logotyp banku, przygotowany specjalnie z okazji 100-lecia jego istnienia.
Źródło: Poczta Polska
Znaczek o wartości 3,20 zł został wyemitowany w nakładzie 100 000 sztuk i trafił do obiegu w czwartek 7 lutego 2019 roku. To szczególna data, bo jak czytamy w oficjalnym komunikacie Poczty Polskiej, dokładnie 100 lat temu, naczelnik państwa Józef Piłsudski, premier Ignacy Paderewski oraz minister poczty i telegrafów Hubert Linde podpisali dekret o utworzeniu Pocztowej Kasy Oszczędności – poprzedniczki PKO Banku Polskiego.
“Misją Kasy było nie tylko zapewnienie Polakom usług bankowych, ale przede wszystkim zorganizowanie systemu gromadzenia oszczędności, niezbędnych do odbudowy kraju po latach zaborów i zniszczeniach pierwszej wojny światowej. PKO Bank Polski oraz Pocztę Polską łączy stuletnia współpraca i historyczna zażyłość. To w placówkach pocztowych, w okresie międzywojennym, Polacy mogli wpłacać i odbierać wkłady z książeczek oszczędnościowych PKO czy zawierać ubezpieczenia na życie. PKO Bank Polski współpracuje z Pocztą Polską w wielu obszarach. Poczta obsługuje Bank m.in. w zakresie nadawania listów i przesyłek kurierskich, transportu i ochrony wartości pieniężnych. Średnio w miesiącu za jej pośrednictwem nadaje ok. 3,5 mln listów. Natomiast PKO Bank Polski prowadzi rachunki Poczty Polskiej. Wraz z nią jest akcjonariuszem Banku Pocztowego. Wspólnie ze spółką eService, umożliwia płatności kartą w sieci placówek Poczty Polskiej” – czytamy.
100. rocznicęa powstania PKO Banku Polskiego
Autor projektu: Karol Tyczyński
Liczba znaczków: 1
Wartość: 3,20 zł
Nakład: 100 000 szt.
Technika druku: rotograwiura
Format znaczka: 31,25×39,5 mm
Papier: fluorescencyjny
Arkusze sprzedażne: 50 znaczków
Data wprowadzenia do obiegu: 7 lutego 2019 r.
Gdzie można kupić znaczek?
Wszystkie wydawnictwa Poczty Polskiej można nabyć w placówkach Poczty Polskiej oraz sklepie internetowym: www.filatelistyka.poczta-polska.pl
POCZTA POLSKA – INFORMACJE O SPÓŁCE
Poczta Polska S.A. to jednoosobowa spółka Skarbu Państwa, która zajmuje się świadczeniem usług pocztowych (listy i paczki), bankowo-ubezpieczeniowych – poprzez spółki z Grupy Kapitałowej Poczty Polskiej (Bank Pocztowy i Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych) oraz usług logistycznych.
Poczta Polska rozwija także obszar usług cyfrowych (neoznaczek, neolist, neokartka) realizowanych poprzez platformę internetową – Envelo.
Źródło: Poczta Polska, InfoWire.pl
Wszystkie komentarze
eService widzę, że jest już wszędzie, ale to dobrze. Gdyby nie bezgotówkowa Polska pewnie z tematem terminali Polska nie byłaby w tym miejscu, w którym znajduje się aktualnie. Akurat pod tym względem na rynku zaszły mega zmiany. Ale co tutaj dużo mówić - to zmiany na plus.
Dodaj komentarz