Ile kosztuje wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego

Ile kosztuje wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego

author
Julia Wierciło
29 lutego 2024
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.
Kategoria

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego w pierwszych latach trwania umowy może wiązać się z dodatkowymi opłatami. Taka praktyka, stosowana przez banki, często kosztuje kredytobiorców nawet do kilku tysięcy złotych. Sprawdźmy, z jakimi kwotami musimy liczyć się w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego.

Spis treści:

  1. Czym jest wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego?
  2. Jak działa wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego?
  3. Ile kosztuje wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego?
  4. Czy uniknięcie prowizji za wcześniejszą spłatę jest możliwe?
Zwiń spis treści

Czym jest wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego?

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego to po prostu szybsze, w porównaniu z zapisem zawartym w naszej umowie, uregulowanie zobowiązania hipotecznego.

Przykładowo: jeżeli zaciągnęliśmy kredyt na 30 lat, ale całe zobowiązanie spłacimy szybciej, np. w ciągu 20 lat, możemy nazwać to wcześniejszą spłatą kredytu hipotecznego. Zgodnie z prawem według art. 38 Ustawy o kredycie hipotecznym z dnia 23 marca 2017 roku, kredyt możemy spłacić przedterminowo w całości lub w określonej części. W zależności od daty zawarcia umowy, ewentualna prowizja może się różnić. 

Ustawa z 2017 roku nakłada także prawa i obowiązki na bank, według których:

  • bank ma prawo otrzymać od nas rekompensatę – dodatkowa opłata wiąże się z wcześniejszą spłatą naszego zobowiązania. Podpunkt ten jest możliwy wyłącznie w określonych sytuacjach,
  • bank ma obowiązek obniżenia kosztów kredytu – odjęte muszą zostać odsetki oraz prowizje, które przestają obowiązywać kredytobiorcę wraz ze zrealizowaniem wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego.

Jak działa wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego?

Decydując się na wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego warto mieć na uwadze powyższe przysługujące instytucji prawa, a także być świadomym nałożonych na bank obowiązków. Wcześniejsza spłata może skutkować odjęciem kosztów związanych z latami kredytowania, ale również może obciążyć nas dodatkowymi opłatami. Sprawdźmy, jak krok po kroku wygląda wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego.

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego krok po kroku:

  • spłacamy kredyt hipoteczny przed ustalonym w umowie terminem – dzięki wcześniejszej spłacie oszczędzamy środki, które w przypadku spłaty według terminu zawartego w umowie byłyby naliczone,
  • bank rozlicza kredyt hipoteczny – podczas rozliczenia bank może pobrać od nas prowizję za przedterminową spłatę kredytu hipotecznego lub dokonać zwrotu określonej części prowizji i innych naliczonych kosztów,
  • umowa kredytowa zostaje zakończona,
  • usuwamy wpis hipoteki – wpis należy usunąć z księgi wieczystej posiadanej przez nas nieruchomości.

Ile kosztuje wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego?

Bankom nie zależy na tym, aby klient wcześniej spłacił swój kredyt hipoteczny. Przeciwnie – jeśli klient będzie spłacał regularnie raty kapitałowo-odsetkowe, to bank zarobi na tym najwięcej z tytułu odsetek. Prawie wszystkie banki pobierają prowizję za wcześniejszą spłatę kredytu, w przeciwieństwie do kredytów gotówkowych. W większości przypadków tzw. opłata rekompensacyjna, stosowana jest przez pierwsze 3 lata trwania umowy. Czasem obowiązuje jednak przez cały okres kredytu.

W zależności od banku, rodzaju i daty zawarcia umowy, stawka wynosi od 0% do 5%.

Naliczana jest od kwoty wcześniejszej spłaty, a stosowana może być w przypadku całkowitej wcześniejszej spłaty, ale i tylko częściowej nadpłaty kredytu. Przed wcześniejszą spłatą należy zapoznać się z warunkami zawartej przez nas umowy. Zapisy mogą stanowić, iż wcześniejsza spłata jest całkowicie darmowa.

Według zasad z Ustawy o kredycie hipotecznym, rekompensata może być naliczona w określonych przypadkach:

  • kredyt hipoteczny ze zmienną stopą procentową – bank może pobrać prowizję jeśli wcześniejsza spłata w ciągu pierwszych 3 lat od momentu podpisania umowy. Prowizja nie może przekroczyć 3% oraz sumy odsetek, które zostałyby naliczone od całości kwoty uregulowanej przed określonym terminem. Jeśli umowa kończy się za mniej niż 1 rok, prowizja nie może być wyższa niż odsetki, które pozostałyby do spłacenia za ten okres,
  • kredyt hipoteczny ze stałą stopą procentową – prowizja nie może przewyższyć kosztów poniesionych przez bank, występujących w związku z wcześniejszą spłatą kredytu hipotecznego.

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego – banki:

  • Alior Bank – wysokość prowizji za wcześniejszą spłatę wynosi 0% w przypadku kredytów udzielonych po 18.12.2011 roku lub od 3-5% w przypadku kredytów udzielonych po 18.12.2011 roku.
  • Bank Millennium – wysokość prowizji za wcześniejszą spłatę wynosi 0%,
  • PKO BP – wysokość prowizji za wcześniejszą spłatę wynosi 0%,
  • mBank – wysokość prowizji za wcześniejszą spłatę wynosi do 2%,
  • ING Bank Śląski – wysokość prowizji za wcześniejszą spłatę wynosi 0%,
  • BNP Paribas – wysokość prowizji za wcześniejszą spłatę wynosi do 1%,
  • Santander – wysokość prowizji za wcześniejszą spłatę wynosi 1%,
  • Credit Agricole – wysokość prowizji za wcześniejszą spłatę wynosi od 0% do 1%.

Czy uniknięcie prowizji za wcześniejszą spłatę jest możliwe?

Pobieranie dodatkowych opłat w związku z wcześniejszą spłatą zobowiązania w postaci kredytu hipotecznego nie jest obowiązkowe.

Każdy bank w Polsce może zaprzestać pobierania prowizji za wcześniejszą spłatę. Co więcej, w niektórych sytuacjach prowizje są niezgodne z prawem. Należy pamiętać, że w momencie upływu trzech lat od momentu rozpoczęcia spłaty kredytu hipotecznego, bank nie może pobrać prowizji za wcześniejszą spłatę. Mowa oczywiście o kredytach ze zmiennym oprocentowaniem. W przypadku kredytu hipotecznego ze stałą stopą, bank ma prawo do pobrania prowizji przez cały okres trwania podpisanej przez nas umowy kredytu. Aby uniknąć przykrych sytuacji i ponoszenia dodatkowych kosztów, należy dokładnie zweryfikować umowę kredytową.

Źródło:

https://www.mbank.pl/pomoc/oplaty/interaktywna/ind/kredyty/kredyt-hipoteczny/

https://spolecznosc.ing.pl/-/Kredyty-hipoteczne/Ca%C5%82kowita-przedterminowa-sp%C5%82ata-kredytu-hipotecznego/td-p/30669

https://www.bankmillennium.pl/delegate/managedfiles/644/latest

https://www.pkobp.pl/media_files/5e0fda0b-b027-466d-ae42-6e8802a90d47.pdf

https://www.aliorbank.pl/dam/jcr:a8e48d44-4aca-4556-bad0-feae6b5b45eb/tabela-oplat-i-prowizji-kredyty-nowa.pdf

https://www.bnpparibas.pl/_fileserver/item/1507513

https://www.santander.pl/regulation_file_server/time20231128163212/download?id=150220&lang=pl_PL

https://www.credit-agricole.pl/pytania-i-odpowiedzi/kredyt-mieszkaniowy/czy-moge-splacic-kredyt-hipoteczny-wczesniej

author
Julia Wierciło
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

hejka
hejka
2016-12-19 13:56:00

Można wiedzieć skąd informacja że BGŻ BNP nie pobiera opłaty po 5 latach? Przeglądam taryfę opłat i prowizji bo chciałem nadpłacić i nie ma tam wzmianki o latach.

Podobne artykuły

Rodzina 500 plus – gdzie złożyć wniosek

1 kwietnia 2016 ruszy rządowy program „Rodzina 500 plus”. Program zakłada wypłatę 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko – bez spełniania dodatkowych warunków.

author
Patryk Byczek
19 lutego 2016
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Finanse w związkach – publikacja Firm Doradztwa Finansowego

Zarządzanie wspólnymi finansami może być nie lada wyzwaniem. Dzielenie się wydatkami dwóch osób prowadzi bowiem niekiedy do niepotrzebnych sporów i nieporozumień. Jak się okazuje jest to jeden z najczęstszych powodów rozpadu młodych małżeństw. Czy można uniknąć kłótni z partnerem na tle finansowym? Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego udowadniają, że wystarczy przestrzegać kilku zasad i szczerze rozmawiać o pieniądzach, by móc z sukcesem prowadzić domowy budżet.

author
Patryk Byczek
02 sierpnia 2013
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Multiskrytka – nowość w Paczkomatach

Ruszył już pilotaż nowej usługi InPost – Multiskrytka. Dzięki tej opcji będzie można odbierać wszystkie swoje przesyłki z paczkomatu za jednym razem. Multiskrytka to jeden kod i jedna skrytka dla wielu paczek.

author
Dominika Byczek
08 maja 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Umorzenie subwencji Tarczy Finansowej PFR 1.0 w BOŚ Banku

Bank Ochrony Środowiska poinformował w komunikacie prasowym, że proces umarzania subwencji, które zostały udzielone w ramach Tarczy Finansowej PFR 1.0, rozpocznie się po 29 kwietnia 2021 roku. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
19 kwietnia 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

PKO BP w Gliwicach

PKO BP jest największym bankiem w Polsce. Sprawdzamy placówki i oddziały w Gliwicach – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
29 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Jakie słodycze najchętniej kupują Polacy?

Drożdżówka na śniadanie lub czekoladka do kawy. Sklepowe półki kuszą różnymi słodyczami, od żelek po kolorowe ciastka. Agencja badawcza Nielsen sprawdziła, które słodkie przekąski najlepiej sprzedają się wśród Polaków.

author
Aneta Jankowska
18 stycznia 2019
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Porównaj