zadluzenia.com
zamknij

200 zł rekompensaty dla sybiraków

Projekt ustawy o rekompensatach dla sybiraków jest już gotowy. Według prezydenta Andrzeja Dudy osoby, które przeżyły zesłanie do ZSRR, powinny dostać od państwa odszkodowanie w wysokości 200 zł za każdy miesiąc udręczenia. 

 

Pomysł zadośćuczynienia sybirakom pojawił się już kilka lat temu, kiedy to ówczesny prezydent Lech Kaczyński proponował przyznanie im kwoty dwa razy wyższej - 400 zł. Do wypłaty jednak nie doszło. Teraz projekt ustawy jest już gotowy i w przyszłym tygodniu prezydent Andrzej Duda złoży go do Sejmu. 

 

Rekompensaty dla sybiraków - najważniejsze informacje

 

wysokość: 200 zł/każdy miesiąc zesłania
kto otrzyma:ten, kto przeżył zesłanie do ZSRR i nadal żyje
ile osób otrzyma: wszystkie, które spełniają powyższy warunek (około 20 000 sybiraków)
dodatkowe kryteria przyznania:nie

 

Póki co nie wiadomo, jak przebiegałby proces wnioskowania o rekompensatę oraz od kiedy miałaby być ona wypłacana. Czas jednak gra tu główną rolę - sybiracy to osoby wiekowe i często z bardzo złym stanem zdrowia. Co roku umiera około 2000 osób, z tych, które przeżyły koszmar zesłania. 

 

„Przeżyliśmy gehennę, i głód, i mróz – mówi w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” sybiraczka, pani Janina -Daliśmy radę tylko dzięki wierze w Boga. Jedliśmy byle co, owoców i warzyw mało. Jedynie mrożone ziemniaki. Nie było takiego wyboru jak dzisiaj. My już naprawdę jesteśmy u kresu naszych dni. Niektórzy z nas mogą nie doczekać jutra. Ale musi być jakaś sprawiedliwość, a my nic nie otrzymaliśmy. Muszę przeżyć za kilkusetzłotową emeryturę”

 

 

A o samą emeryturę sybirakom też niełatwo. Niestety Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie wobec wszystkich sybiraków orzeka, że ich stan zdrowia wynika ze zsyłki do ZSRR i w związku z tym odmawia im prawa do uzyskania renty kombatanckiej.

 

Bez renty, bez rekompensaty…

 

Sybiracy są w o tyle trudnej sytuacji, że przez wszystkie lata od powrotu ze zsyłki nie zainteresował się nimi żaden rząd. Rekompensaty przyznawano tym, którzy zostali poszkodowani przez Niemców, a sybiraków wciąż pomijano. Teraz rekompensata pomoże już niewielu osobom, ponieważ zaledwie około 20 000 osób dożyło 2018 roku. 

 

 

Przedstawiciele rządu są w stałym kontakcie ze Związkiem Sybiraków, który od lat już wskazuje na to, że osobom, które przeżyły zesłanie, należy się szczególna pomoc ze strony państwa. Dyskusje nie dotyczą samej kwoty, a głównie czasu, ponieważ każdy dzień oczekiwania na zaakceptowanie ustawy może zabrać kolejną osobę, której pomoc ta się należała. 

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY