200 zł rekompensaty dla sybiraków

200 zł rekompensaty dla sybiraków

author
Dominika Sobieraj
10 listopada 2018
Projekt ustawy o rekompensatach dla sybiraków jest już gotowy. Według prezydenta Andrzeja Dudy osoby, które przeżyły zesłanie do ZSRR, powinny dostać od państwa odszkodowanie w wysokości 200 zł za każdy miesiąc udręczenia. 

Pomysł zadośćuczynienia sybirakom pojawił się już kilka lat temu, kiedy to ówczesny prezydent Lech Kaczyński proponował przyznanie im kwoty dwa razy wyższej – 400 zł. Do wypłaty jednak nie doszło. Teraz projekt ustawy jest już gotowy i w przyszłym tygodniu prezydent Andrzej Duda złoży go do Sejmu. 

Rekompensaty dla sybiraków – najważniejsze informacje

wysokość: 200 zł/każdy miesiąc zesłania

kto otrzyma: ten, kto przeżył zesłanie do ZSRR i nadal żyje

ile osób otrzyma: wszystkie, które spełniają powyższy warunek (około 20 000 sybiraków)

dodatkowe kryteria przyznania: nie

Póki co nie wiadomo, jak przebiegałby proces wnioskowania o rekompensatę oraz od kiedy miałaby być ona wypłacana. Czas jednak gra tu główną rolę – sybiracy to osoby wiekowe i często z bardzo złym stanem zdrowia. Co roku umiera około 2000 osób, z tych, które przeżyły koszmar zesłania. 

„Przeżyliśmy gehennę, i głód, i mróz – mówi w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” sybiraczka, pani Janina – Daliśmy radę tylko dzięki wierze w Boga. Jedliśmy byle co, owoców i warzyw mało. Jedynie mrożone ziemniaki. Nie było takiego wyboru jak dzisiaj. My już naprawdę jesteśmy u kresu naszych dni. Niektórzy z nas mogą nie doczekać jutra. Ale musi być jakaś sprawiedliwość, a my nic nie otrzymaliśmy. Muszę przeżyć za kilkusetzłotową emeryturę”

A o samą emeryturę sybirakom też niełatwo. Niestety Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie wobec wszystkich sybiraków orzeka, że ich stan zdrowia wynika ze zsyłki do ZSRR i w związku z tym odmawia im prawa do uzyskania renty kombatanckiej.

Bez renty, bez rekompensaty…

Sybiracy są w o tyle trudnej sytuacji, że przez wszystkie lata od powrotu ze zsyłki nie zainteresował się nimi żaden rząd. Rekompensaty przyznawano tym, którzy zostali poszkodowani przez Niemców, a sybiraków wciąż pomijano. Teraz rekompensata pomoże już niewielu osobom, ponieważ zaledwie około 20 000 osób dożyło 2018 roku. 

Przedstawiciele rządu są w stałym kontakcie ze Związkiem Sybiraków, który od lat już wskazuje na to, że osobom, które przeżyły zesłanie, należy się szczególna pomoc ze strony państwa. Dyskusje nie dotyczą samej kwoty, a głównie czasu, ponieważ każdy dzień oczekiwania na zaakceptowanie ustawy może zabrać kolejną osobę, której pomoc ta się należała. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

sybirak
sybirak
2020-07-17 17:32:11

Niech zwlekaja jeszcze dluzej, to wszyscy sybiracy wymrą. :(

Podobne artykuły

PKO BP w Tuchowie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
02 września 2019

PKO BP w Tuchowie

Darmowy kredyt od Raiffeisen Polbanku
Wpisy
autor wpisu
Pawel-Zdunski
19 maja 2015

Darmowy kredyt od Raiffeisen Polbanku

BGŻ BNP Paribas – bank wiosną zmieni nazwę
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
20 grudnia 2018

BGŻ BNP Paribas – bank wiosną zmieni nazwę

ING Bank Śląski w Słupsku
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
07 czerwca 2019

ING Bank Śląski w Słupsku

Bon 300 zł do Biedronki od Citi Handlowy
Wpisy
author
Patryk Byczek
06 marca 2018

Bon 300 zł do Biedronki od Citi Handlowy

Szybkie pożyczki Chybie
Bez kategorii
author
Aleksandra Gościnna
18 stycznia 2021

Szybkie pożyczki Chybie

Porównaj