zadluzenia.com
zamknij

Kto może zostać policjantem ?

Niespełna dekadę temu chętnych do pracy w policji było aż 10 na jedno miejsce. Aktualnie liczba chętnych jest dwa razy mniejsza, ale komendy raczej nie narzekają na brak nowych funkcjonariuszy. Wolnych wakatów jest jednak co roku sporo do obsadzenia - to znakomita szansa dla młodych ludzi. 

 

Początkujący policjant dostanie 2200 zł na rękę - oczywiście to tylko kwota początkowa, która rośnie wraz ze wzrostem doświadczenia. Do końca 2019 roku planowane są podwyżki aż o ponad 500 zł. Średnia pensja polskich policjantów wynosi 4500 zł brutto miesięcznie.

 

Poza samą podstawową kwotą wypłaty policjanci otrzymują dodatek za staż pracy, dodatek służbowy (funkcyjny) i dodatek przyznawany w zależności od stopnia. Przywilejem zawodu policjanta jest także trzynasta pensja w roku - tak zwana mundurówka. 

 

Policjanci mają także własne warunki przechodzenia na emeryturę - mogą zakończyć służbę po 25 latach przepracowanych w policji lub po ukończeniu 55 roku życia. 

 

Aby złożyć wniosek o przyjęcie do policji, wystarczy spełnić określone wymagania. Przedstawiamy je poniżej.

 

Jakie wymagania trzeba spełnić, by ubiegać się o pracę w policji?

 

1. Należy posiadać obywatelstwo polskie.

2. Trzeba mieć nieposzlakowaną opinię.

3. Nie można być skazanym prawomocnym wyrokiem sądowym za jakiekolwiek przestępstwo (w tym skarbowe).

4. Trzeba mieć możliwość korzystania z pełni praw publicznych. 

5. Należy mieć co najmniej średnie wykształcenie.

6. Trzeba mieć zdolność fizyczną oraz psychiczną odpowiednią do pracy w formacjach uzbrojonych, które podlegają dyscyplinie służbowej. 
7. Należy dawać rękojmię zachowania tajemnicy odpowiednio do wymagań określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych.

8. Jeśli podlega się kwalifikacji wojskowej, należy uregulować stosunek do służby wojskowej. 

 

Po spełnieniu wymienionych wyżej wymagań można rozpocząć starania o przyjęcie do służby w polskiej policji. 

 

Skomentuj artykuł
captcha
Twoja ocena
Średnia ocena
5 / 5 z 1 oceny
~she

z tym stresem - zależy jakie stanowisko. Inaczej policjant w drogówce, inaczej "kryminalny", który każdego dnia ogląda przerażające rzeczy   Odpowiedź

~direct

Praca stresująca, na początku średnio opłacana. Ale potem, w miarę upływu służby, pensja coraz lepsza. No i wczesna emerytrua   Odpowiedź