Letnie targowiska mają długi w wysokości 64,1 mln zł

Letnie targowiska mają długi w wysokości 64,1 mln zł

author
Halszka Gronek
07 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Kategoria

Ponad 3,1 tys. firm prowadzących straganową sprzedaż detaliczną zmaga się z zadłużeniem. Jak wynika z danych BIG InfoMonitor, łączna kwota nieuregulowanych terminowo należności wynosi aż 64 mln złotych. Jednak długi letnich targowisk to kropla w morzu wszystkich nieopłaconych zobowiązań branży handlowej. Sprawdzamy pełen raport Grupy BIK.

Okres wakacyjny jest czasem wzmożonej działalności targowisk miejskich. To dobra wiadomość dla konsumentów, którym zależy na regionalnym charakterze towarów i świeżości kupowanych produktów. Jednak z rozkwitu tej gałęzi handlu nie cieszą się wierzyciele. Dlaczego? Jak wynika z najnowszych danych opublikowanych przez BIG InfoMonitor, letnie targowiska mają długi w wysokości aż 64, 4 mln złotych. Niestety wszystko wskazuje na to, że wielu właścicieli straganów sezonowych nie zdoła wyjść z finansowych tarapatów.

Największe problemy ze spłatą letnie targowiska wykazują w przypadku zobowiązań bankowych. Średni dług wobec tych instytucji przypadający na jedną firmę handlującą na bazarach wynosi aż 60 621 złotych. To prawie pięciokrotnie mniej od wysokości długu u kontrahenta. Z danych Biura Informacji Kredytowej InfoMonitor S.A. wynika, iż przeciętna wartość przeterminowanego zadłużenia względem współpracujących przedsiębiorstw (głównie dostawców) wynosi 13 000 złotych. 

Porównując liczbę wszystkich firm zajmujących się detalicznym handlem straganowym odnotowaną przez BIG InfoMonitor (126 163 podmiotów) z liczbą handlarzy posiadających na swym koncie conajmniej jedno zobowiązanie przeterminowane o min. 30 dni na kwotę nie mniejszą niż 500 złotych (3 121), okazuje się, iż zadłużenie w branży „straganowej” dotyczy zaledwie 2,5% firm. Odsetek ten nie jest spory, zwłaszcza w zestawieniu z innymi gałęziami gospodarki. Niemniej wysokość długu w przeliczeniu na jedną firmę nie napawa optymizmem. 


Sprawdź składki ZUS dla firm na 2020 rok.

Branża handlowa z ogromnym zadłużeniem

Choć 64 miliony złotych długu letnich targowisk i sklepów straganowych budzą spory niepokój, warto zauważyć, że zadłużenie to stanowi zaledwie kroplę w morzu przeterminowanych zobowiązań branży handlowej. Te wynoszą obecnie aż 7 miliardów (!) złotych i niestety wciąż wykazują silną tendencję wzrostową. Jak tłumaczy Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor:

"

Przez rok udział niesolidnych firm w sektorze handlowym zwiększył się z 5,4 proc. do 5,8 proc., więc na tym tle handel targowy, gdzie odsetek niesolidnych płatników wynosi 2,5 proc. prezentuje się bardzo dobrze. Po części jest to efekt niewielkiej popularności kredytów wśród tej grupy przedsiębiorców. Kredyty ma niewiele ponad 4 proc. firm na kwotę 196 mln zł, a problemy z ich obsługą ma co 11. przedsiębiorca.

Sławomir Grzelczak zwraca uwagę na to, że zadłużonych straganiarzy jest stosunkowo mniej niż zadłużonych handlarzy ogółem, bowiem wśród tej grupy przedsiębiorców nie ma wysokiego zainteresowania kredytami firmowymi. A biznesowe oferty kredytowe to produkty, w przypadku których konsumentom najmniej zależy na terminowej spłacie zobowiązania. Przypomnijmy raz jeszcze: średnie kwoty zaległości kredytowych w sektorze handlu straganowego to 60 621 zł długu na jedną firmę, natomiast przeciętny dług wobec kontrahentów to zaledwie 13 000 zł. 

"

Z danych BIK wynika, że właściciele targowych biznesów jako osoby prywatne mają na koncie większe kredyty – ponad 306 mln zł, niż jako przedsiębiorcy – prawie 197 mln zł. I jak widzimy lepiej regulują kredyty firmowe niż prywatne. W pierwszym przypadku opóźnionych o co najmniej 30 dni na kwotę min. 500 zł jest blisko 16 proc. kwoty do spłaty, a w drugim prawie 22 proc.

– dodaje Sławomir Grzelczak.

Dłużników nie przybywa, lecz długi rosną

Obserwacja danych dotyczących zadłużenia w branży handlowej dostarcza wielu ciekawych wniosków. Jednym z nich jest fakt, iż na przełomie ostatniego roku odsetek dłużników zajmujących się straganowym handlem detalicznym wzrósł zaledwie o 0,1 punktu procentowego, podczas gdy ogólna wartość zadłużenia – aż o 22 procent. Oznacza to, że firmy, które już wcześniej miały problemy z płatnościami, powiększyły swoje zaległości finansowe względem wierzycieli. 

Sławomir Grzelczak, prezes Biura Informacji Kredytowej InfoMonitor, przestrzega kontrahentów dostarczających towary i usługi firmom z branży „straganowej” przed ignorowaniem nawet najmniejszych sygnałów o kłopotach klienta biznesowego. Jak pokazują bowiem wyniki zadłużenia większość małych należności o przeterminowanej spłacie urosła do poziomu wielotysięcznego długu. A im dalej trwa przyzwolenie na opóźnienia z płatnościami, tym mniejsza jest szansa na odzyskanie pieniędzy w sposób polubowny.

Na koniec warto dodać, iż najwięcej firm straganowych z zaległościami BIG InfoMonitor odnotował w województwie mazowieckim (494) oraz śląskim (492). Tam jednak liczba dłużników odpowiada równie wysokiej liczbie prowadzonych biznesów straganowych ogólem. Pozytywnie wyróżnia się jedynie Lubelszczyzna, gdzie punktów targowych jest sporo, ale niesolidnych płatników mniej niż w wielu innych województwach.


Źródła:
https://media.bik.pl/informacje-prasowe/455048/na-letnich-straganach-64-mln-zl-zaleglosci-wobec-firm-i-bankow

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Pożyczki bez BIK Wołów

Pożyczka bez BIK to produkt finansowy, który będziesz mógł wziąć mimo posiadania negatywnej historii kredytowej. Firmy pożyczkowe używają indywidualnych systemów, które pozwalają na szybkie sprawdzenie zdolności kredytowych potencjalnych pożyczkobiorców, a także sięgają po statystyki z Biur Informacji Gospodarczej. Tego rodzaju pożyczki dostępne są w całej Polsce, także dla mieszkańców Wołowa i okolic.

author
Aleksandra Gościnna
07 lipca 2022
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Promocja: „Konto 360° z bonusem i premią” w Banku Millennium

Bank Millennium wystartował z promocją, w której w zamian za otworzenie promocyjnego konta oraz spełnienie bardzo prostych warunków Klienci mogą zgarnąć 250 złotych premii. Promocja trwa do 17 maja 2021 roku. Sprawdź warunki.

author
Patryk Byczek
04 kwietnia 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Związkowcy ze zniżkami na stacji Lotos

Spółka Lotos Paliwa i NSZZ Solidarność zawarła współpracę. 29 sierpnia, Piotr Duda (przewodniczący NSZZ Solidarność) i Wojciech Weiss (prezes spółki Lotos Paliwa) podpisali porozumienie, dzięki któremu związkowcy oraz ich rodziny będę mogły korzystać ze zniżek na stacjach paliwowych Lotos.

author
Patryk Byczek
31 sierpnia 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Co to są urządzenia wearables?

Wearables to w tłumaczeniu urządzenia, które można ubrać, czyli jeden z trendów modowych XXI wieku. Urządzenia takie wyposażone połączone są z reguły z innymi urządzeniami (telefonem, komputerem) lub stanowiącymi autonomiczne małe komputery.

author
Dominika Byczek
03 marca 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Alior Bank w Bolszewie

Alior Bank jest jednym z największych banków detalicznych w kraju. Sprawdziliśmy oddziały i placówki w Bolszewie – zobacz godziny otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
21 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Spada liczba urodzeń dzieci?

Od stycznia do lipca bieżącego roku urodziło się o 5,5 tys. mniej dzieci niż w analogicznym okresie w 2017 roku. Zwiększyła się za to liczba zgonów, a prognozy GUS na najbliższe lata są niepokojące.

author
Aneta Jankowska
28 września 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Porównaj