PKO Bank Hipoteczny

PKO Bank Hipoteczny

autor wpisu
Robert_Banaszak
24 marca 2015
1 kwietnia 2015 swoją działalność operacyjną rozpocznie PKO Bank Hipoteczny – nowa spółka należąca do Grupy PKO, powstała w wyniku fuzji Nordea Banku Polska. PKO Bank Hipoteczny będzie już trzecim na rynku bankiem, obok Pekao i mBanku, który będzie specjalizował się tylko i wyłącznie w sprzedaży kredytów hipotecznych dla klientów indywidualnych.

Zarząd nowo powstałej spółki w swojej strategii przewiduje, że w ciągu 3 lat PKO Bank Hipoteczny osiągnie dominującą pozycję na rynku kredytów mieszkaniowych.

Oferta PKO Bank Hipoteczny

Głównym produktem będzie kredyt hipoteczny udzielany w polskiej walucie Klientom indywidualnym.

Czym różni się bank hipoteczny od zwykłego banku ?

Bank Hipoteczny w odróżnieniu od zwykłego banku, prowadzi wyspecjalizowaną działalność w segmencie kredytów hipotecznych przeznaczonych na cele budownictwa mieszkaniowego i przemysłowego. Skupienie się tylko na jednym segmencie rynku powoduje, że banki hipoteczne w inny sposób refinansują swoje portfele kredytowe. Ponadto długoterminowy charakter kredytów hipotecznych również determinuje odmienną politykę działalności banku.

Głównym źródłem kapitału dla banku hipotecznego, niezbędnego zresztą do udzielania kredytów hipotecznych, jest emisja tzw. listów zastawnych, czyli specyficznych dłużnych papierów wartościowych. Bank hipoteczny emitując listy zastawne zobowiązuje się do wypłaty okazicielowi określonej sumy pieniędzy w określonym czasie wraz z odsetkami.

Dzięki takiemu rozwiązaniu bank otrzymuje dodatkowe środki finansowe, które może następnie pożyczać klientom indywidualnym w formie kredytów hipotecznych. Sposób emisji listów zastawnych jest oczywiście ściśle uregulowany prawnie, a termin zapadalności tych papierów dłużnych może wynieść nawet do 50 lat. Gdyby nie listy zastawne banki hipoteczny nie byłyby wstanie zapewnić sobie płynności finansowej. Same zaś inwestycje w listy zastawne są z kolei zaliczane do dość bezpiecznych form lokowania i pomnażania kapitału.

Dzięki odmiennemu mechanizmowi pozyskiwania kapitału, kredyty hipoteczne sprzedawane przez banki hipoteczne mogą różnić się od ofert zwykłych banków. Aktualnie na polskim rynku zdecydowana większość kredytów hipotecznych jest udzielana w oparciu o zmienną stopę procentową. Zważywszy na długoterminowy charakter umowy kredytowej kredytobiorca w takim przypadku jest narażony na dużą zmienność i wahania wysokości miesięcznej raty. Kredyty o zmiennej stopie procentowej mogą być bardzo ryzykowne w okresie silnego wzrostu inflacji, który pociąga za sobą wzrost stóp procentowych, a tym samym drastyczny wzrost miesięcznej kwoty kredytu.

Żeby uniknąć gwałtownych fluktuacji i zmniejszyć ryzyko, na Zachodzie (szczególnie na rynku niemieckim) większość banków hipotecznych udziela kredytów o stałej stopie procentowej na okres 5-7 lat. Takie rozwiązanie jest korzystne zarówno dla kredytobiorców (mają pewność, że w tym okresie wysokość miesięcznej raty się nie zmieni) oraz dla banków (w warunkach niskich stóp procentowych zyski z tytułu odsetek nie spadają).

nnymi słowy, kredyty hipoteczne oparte na stałej stopie procentowej są bezpieczniejsze i bardziej przewidywalne dzięki ograniczeniu ryzyka związanego ze zmiennością stóp procentowych w dłuższym okresie. W Polsce tymczasem PKO Bank Hipoteczny – jak powiedział prezes zarządu Rafał Kozłowski na konferencji PAP w sierpniu 2014 roku – chce kreować nowe trendy na rynku kredytów hipotecznych zwiększając dostępność kredytów o stałej stopie procentowej.

Jak utworzenie PKO Banku Hipotecznego wpłynie na sytuację obecnych i przyszłych Klientów ?

Co prawda Grupa PKO chce przetransferować około 20 mld złotych wchodzących w skład portfela kredytowego zabezpieczonego hipotecznie do PKO Banku Hipotecznego, jednak sam transfer środków pieniężnych nie będzie miał żadnego wpływu na sytuację obecnych kredytobiorców PKO Banku Polskiego.

Utworzenie nowej spółki spowoduje, że nowi klienci składający wniosek o kredyt mieszkaniowy będą podpisywali umowę z PKO Bankiem Hipotecznym. Taką umowę będzie można podpisać oczywiście także w placówkach PKO Banku Polskiego, jak również u pośredników.

Kredyty hipoteczne oferowane przez PKO Bank Hipoteczny od 1 kwietnia 2015 r. będą dostępne jedynie w złotówkach i przeznaczone dla klientów indywidualnych.

Jakie ambicje ma PKO Bank Hipoteczny ?

Ambicją PKO Banku Hipotecznego jest osiągnięcie w ciągu 3 lat od rozpoczęcia działalności operacyjnej pozycji wiodącego emitenta listów zastawnych i zajęcie pozycji lidera na rynku (aktualnie dominuje bank Pekao). Jak zapowiadał prezes zarządu PKO Banku Hipotecznego Rafał Kozłowski, jeszcze w pierwszej połowie roku spółka powinna wyemitować pierwszą transzę listów zastawnych o łącznej wartości 500 mln złotych.

Dzięki wyemitowaniu papierów dłużnych PKO będzie mogło zaoferować klientom kredyty hipoteczne o stałym oprocentowaniu, których w zasadzie nie oferuje Bank Hipoteczny Pekao ani mBanku. Prezes zarządu PKO Banku Hipotecznego na konferencji PAP w sierpniu 2014 r dodał również, że konieczne są także istotne zmiany w prawie, szczególnie w prawie podatkowym, żeby pozyskiwanie kapitału z tytułu emisji listów zastawnych mogłoby bardziej efektywne (chodzi przede wszystkim o przepisy związane z jurysdykcją podatkową, żeby przyciągnąć zagranicznych inwestorów). Projekt nowej nowelizacji ustawy powinien zostać na szczęście skierowany do parlamentu w przeciągu najbliższych tygodni.

Kontakt PKO Bank Hipoteczny

PKO Bank Hipoteczny Spółka Akcyjna
Plac Kaszubski 17/19/21
81-350 Gdynia

Infolinia: 801 302 302 (24h na dobę, 7 dni w tygodniu)

E-mail: [email protected]

KRS: 0000528469
NIP: 204-000-45-48
REGON: 222181030

Kod SWIFT: BPKHPLPG

Adres strony: www.pkobh.pl

Zarząd PKO Bank Hipoteczny:

  • Rafał Kozłowski – Prezes Zarządu
  • Agnieszka Domaradzka – Wiceprezes Zarządu
  • Bartłomiej Śliwa – Wiceprezes Zarządu

Praca PKO Bank Hipoteczny

PKO Bank Hipoteczny prowadzi rekturację na wiele stanowisk związanych z obsługą Klienta detalicznego oraz do centrali w Gdyni. Poszukiwani są między innymi specjaliści od oceny ryzyka kredytowego oraz analitycy. Część pracowników PKO Banku Hipotecznego przeszła z dawnego Nordea Banku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

manny
manny
2015-07-24 15:04:13

czy jakiś inny bank w PL ma specjalną oddzielną firmę do kredytów hipotecznyc czy to PKO jest rodzynkiem? w tej sprawie

Podobne artykuły

W tym roku pierwsze Pendolino z WiFI
Blog
autor wpisu
Natalia Narloch
08 listopada 2018

W tym roku pierwsze Pendolino z WiFI

Ranking najlepszych banków Newsweek
Wpisy
autor wpisu
Monika_Lis
08 października 2014

Ranking najlepszych banków Newsweek

„Prosty język robi różnicę” – nowa kampania ING Banku Śląskiego
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
25 października 2019

„Prosty język robi różnicę” – nowa kampania ING Banku Śląskiego

Promocja: „Złap premię” w BNP Paribas
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
21 maja 2021

Promocja: „Złap premię” w BNP Paribas

Komornik będzie doręczał sądowe pisma ?
Dla zadłużonych
author
Aneta Jankowska
13 marca 2018

Komornik będzie doręczał sądowe pisma ?

Idea Bank z obniżonym ratingiem
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
08 czerwca 2019

Idea Bank z obniżonym ratingiem

Porównaj