Abolicja ZUS
Płacenie składek ZUS to jedna z najtrudniejszych rzeczy, z jakimi borykają się przedsiębiorcy. Wielu z nich z tego tytułu ma ogromne zadłużenie w ZUS-ie. W szczególnych przypadkach dług ten można umorzyć. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, by być objętym abolicją ZUS i nie płacić zaległych składek.
Spis treści:
- Ustawa abolicyjna nadal aktualna
- Czym jest ustawa abolicyjna?
- Kto jeszcze może wystąpić z wnioskiem?
- Kogo dotyczy ustawa abolicyjna?
- Jakie należności podlegają umorzeniu?
- Jakie warunki trzeba spełnić?
- Jakie dokumenty są potrzebne?
- Gdzie można szukać pomocy?
- Podsumowanie
Ustawa abolicyjna nadal aktualna
Abolicja ZUS pozwala na umorzenie nieopłaconych składek na własne ubezpieczenia w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r. Ustawa abolicyjna obowiązuje od 15 stycznia 2013 r. i jest nadal aktualna, ale z wnioskiem mogą wystąpić tylko osoby, które spełniają określone warunki.
PODSTAWA PRAWNA
Ustawa z dnia 9 listopada 2012 r. o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność.
(Dz. U. z 2012 r. poz. 1551).
Czym jest ustawa abolicyjna?
Ustawa abolicyjna to ustawa przewidująca całkowite umorzenie składek na ubezpieczenia: emerytalne i rentowe oraz wypadkowe za okres od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r.
Umorzenie dotyczy składek za osoby, które obowiązkowo podlegały tym ubezpieczeniom z tytułu:
- prowadzonej działalności,
- odsetek za zwłokę od składek,
- opłaty prolongacyjnej,
- kosztów upomnienia,
- opłaty dodatkowej,
- kosztów egzekucyjnych naliczonych przez dyrektora oddziału ZUS, naczelnika urzędu skarbowego albo przez komornika sądowego.
Umorzenie należności skutkuje umorzeniem zarówno nieopłaconych składek, jak i należnych od nich odsetek.
Kto jeszcze może wystąpić z wnioskiem?
Wskazany w ustawie termin na złożenie podstawowego wniosku o umorzenie należności upłynął 15 stycznia 2015 r.
Obecnie z wnioskiem o umorzenie mogą wystąpić osoby, którym ZUS wydał decyzję o:
- objęciu obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym,
- wysokości zadłużenia z tytułu składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne,
- przeniesieniu odpowiedzialności na spadkobiercę lub osobę trzecią, za okres wskazany w ustawie: czyli od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r.
Czas złożenia wniosku: 12 miesięcy od uprawomocnienia się decyzji wydanej przez ZUS.
Kogo dotyczy ustawa abolicyjna?
1. Osób, które w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r. były objęte obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi oraz wypadkowym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności, czyli:
- pozarolniczej działalności gospodarczej na podstawie przepisów o działalności gospodarczej albo innych przepisów szczególnych,
- działalności twórczej lub artystycznej,
- działalności w zakresie wolnego zawodu,
- jako wspólnik jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
- jako wspólnik spółki jawnej, komandytowej, partnerskiej.
2. Spadkobierców i osób trzecich, wobec których ZUS wydał decyzje o przeniesieniu odpowiedzialności za zobowiązania płatnika z tytułu nieopłaconych przez niego składek na jego własne ubezpieczenia za okres od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r.
Jakie należności podlegają umorzeniu?
Umorzyć można:
- składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz wypadkowe, za okres od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r. za osoby, które były obowiązkowo objęte tymi ubezpieczeniami z tytułu prowadzonej działalności,
- składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz Fundusz Pracy za okres, za który zostaną umorzone składki na ubezpieczenia społeczne,
- odsetki za zwłokę naliczone od składek, które podlegają umorzeniu,
- opłata prolongacyjna, opłata dodatkowa, koszty upomnienia, a także koszty egzekucyjne naliczone od należności, które podlegały umorzeniu.
Jakie warunki trzeba spełnić?
Aby umorzyć dług, należy spełnić pewne warunki:
- w dniu wydania decyzji o umorzeniu nie można mieć należności niepodlegających umorzeniu (wyjątkiem są należności z tytułu składek za okres do 31 grudnia 1998 r.)
lub
- spłacić należności (które nie podlegają umorzeniu) w terminie 12 miesięcy od dnia, w którym uprawomocniła się decyzja określająca warunki umorzenia albo w terminie wynikającym z zawartej umowy o rozłożeniu zadłużenia na raty, jednakże tylko w przypadku, kiedy taka umowa została zawarta albo zostanie zawarta w terminie 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się decyzji określającej warunki umorzenia
Jakie dokumenty są potrzebne?
W przypadku osób:
- które nie prowadzą pozarolniczej działalności w dniu złożenia wniosku o umorzenie,
- które prowadzą pozarolniczą działalność w dniu złożenia wniosku o umorzenie, wobec których ZUS nie prowadzi postępowania egzekucyjnego,
wymaga się tylko poprawnie wypełnionego wniosku o umorzenie należności.
W przypadku osób:
- które prowadzą pozarolniczą działalność w dniu złożenia wniosku o umorzenie
- wobec których ZUS prowadzi postępowanie egzekucyjne,
wymaga się poprawnie wypełnionego wniosku o umorzenie należności oraz:
- wypełnionego “Formularza informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis”
- oświadczenia zawierającego informacje konieczne do ustalenia kategorii ratingowej,
- zaświadczenia/oświadczenie o udzielonej pomocy de minimis lub oświadczenie o nieotrzymaniu pomocy de minimis.
Gdzie można szukać pomocy?
ZUS daje możliwość skorzystania z usług indywidualnego doradcy do spraw ulg oraz umorzeń, który może pomóc już na etapie składania wniosku o umorzenie należności z tytułu składek. Doradca taki pomoże skompletować dokumenty i zrozumieć wszystkie potrzebne przepisy prawne dotyczące abolicji. Z doradcą możemy:
- potykać się w placówce stacjonarnej ZUS,
- kontaktować się telefonicznie,
- kontaktować się przez e-mail.
Podsumowanie
Abolicja ZUS, obowiązująca od 15 stycznia 2013 r., umożliwia umorzenie nieopłaconych składek na ubezpieczenia społeczne, takie jak emerytalne, rentowe i wypadkowe, za okres od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r. Ustawa ta dotyczy osób prowadzących pozarolniczą działalność oraz spadkobierców, na których przeniesiono odpowiedzialność za zobowiązania płatnika składek. Umorzenie obejmuje nie tylko składki, lecz także odsetki, opłaty prolongacyjne, dodatkowe opłaty oraz koszty egzekucyjne. Wniosek o abolicję może złożyć osoba spełniająca określone warunki, a czas na złożenie wniosku wynosi 12 miesięcy od uprawomocnienia się decyzji ZUS. Konieczne dokumenty różnią się w zależności od sytuacji osoby składającej wniosek, jednak ZUS oferuje wsparcie indywidualnych doradców, którzy pomagają w procesie składania wniosków o umorzenie należności.
Dodaj komentarz