Popyt na kredyty mieszkaniowe w styczniu 2020

Popyt na kredyty mieszkaniowe w styczniu 2020

author
Halszka Gronek
11 lutego 2020

 Indeks Popytu na Kredyty Mieszkaniowe wzrósł na przełomie ostatniego roku kalendarzowego o 24,5 procenta. Polacy wnioskują o coraz większe kwoty kredytów hipotecznych, co świadczyć może zarówno o ich rosnących aspiracjach, jak i o wzroście cen na rynku nieruchomości.

W piątek 7 lutego 2020 roku Biuro Informacji Kredytowej opublikowało komunikat dotyczący najnowszego odczytu BIK Indeksu – Popyt na Kredyty Mieszkaniowe (tak zwany Indeks PKM). Wskaźnik ten pokazuje, w jaki sposób (procentowo) notowane są zmiany w dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych. Dzięki Indeksowi PKM możliwe jest także zaobserwowanie, jakie są nastroje konsumpcyjne Polaków. Co wiemy na ten temat dzięki najnowszemu raportowi Biura Informacji Kredytowej?

Sprawdź nasz ranking najlepszych kredytów hipotecznych.

Odczyt za styczeń 2020 roku wskazuje wartość indeksu na poziomie aż +24,5%. Oznacza to, że w pierwszym miesiącu bieżącego roku, w przeliczeniu na każdy dzień roboczy, banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe przesłały do BIK-u zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 24,5% w porównaniu z analogicznym okresem roku 2019. W raporcie nie podano, jaki procent tych zapytań zakończył się sukcesem (udzieleniem kredytu) – badanie pokazuje jedynie popyt, a więc zapotrzebowanie na kredyty.

Potrzebujemy kredytów na większe sumy

W styczniu 2020 roku do banków i SKOK-ów działających w Polsce trafiło łącznie aż 37,36 tysięcy wniosków o udzielenie kredytu mieszkaniowego. W porównaniu z wynikami za miesiąc wcześniejszy, czyli grudzień 2019 roku (30,6 tys. zapytań), popyt na „mieszkaniówki” widocznie wzrósł. Co równie ważne, zwiększone zapotrzebowanie na kredyty mieszkaniowe widać nie tylko w ujęciu miesięcznym, lecz także w skali całego roku,. Gwoli uściślenia, w styczniu 2019 wniosków o kredyt hipoteczny złożono tylko 34,06 tysiąca.

Ważną informacją jest także fakt, iż średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w grudniu bieżącego roku wynosiła 287,6 tys. złotych. To kolejny z rzędu wynik pokazujący, jak bardzo – w skali rocznej – zmieniają się nastroje konsumpcyjne Polaków. W przypadku pierwszego tegorocznego odczytu PKM Indeksu można mówić o wzroście na poziomie 8,4 % rok do roku. To mniejszy wzrost od wszystkich notowanych na przełomie 12 ostatnich miesięcy, lecz wciąż dodatni i wskazujący na wzrost popytu.

Komentarz eksperta

 

"

Styczniowa wartość indeksu jest o 0,4 p.p. wyższa od wartości z grudnia 2019r. (+24,1%). Na obecną wartość indeksu na poziomie (+24,5%), wpływa zarówno wzrost liczby osób wnioskujących o kredyt, jak i wzrost średniej wartości wnioskowanego kredytu. Nadal utrzymuje się więc bardzo wysoki popyt na finasowanie nieruchomości kredytem bankowym. Obecny odczyt jest już piątym z rzędu odczytem o wyższej wartości niż miesiąc wcześniej

– podsumowuje profesor Waldemar Rogowski, Główny Analityk Biura Informacji Kredytowej.

Kredyty hipoteczne cieszą się zainteresowaniem

Jak wynika z danych zebranych przez Biuro Informacji Kredytowej, na przełomie minionego roku kalendarzowego banki i SKOK-i działające na polskim rynku wypłaciły aż 238,3 tysięcy kredytów służących realizacji celów mieszkaniowych polskich konsumentów. Wszystkie te umowy opiewały na rekordową i imponującą kwotę ponad 65 miliardów złotych.

Z kolei spoglądając na wyniki raportu pt. „Kredyt Trendy” Biura Informacji Kredytowej, dowiemy się, że na dzień 30 czerwca 2019 roku aż 3,932 miliona Polaków obsługiwało kredyty mieszkaniowe. W porównaniu z ogólną liczbą Polaków na dzień 30 czerwca 2019 roku (38,073 miliona wg danych Głównego Urzędu Statystycznego), można powiedzieć, że dokładnie 10,33% Polaków miało wówczas na głowie aktywny kredyt hipoteczny. To naprawdę imponujący wynik, który odczytywać można jako dowód na duże zainteresowanie kredytami hipotecznymi wśród Polaków.

Jak długo potrwa jeszcze ta hossa? Opinie ekspertów są podzielone. Pewne jest, że dopóki na polskim rynku utrzymują się niskie stopy procentowe, dopóty kredyty mieszkaniowe rozchodzić się będą jak ciepłe bułeczki. Wzrostu stóp póki co nie możemy się spodziewać, lecz tym, co może wpłynąć na spadek popytu mieszkaniowego, ma szanse być kryzys rynku deweloperskiego wywołany brakiem ziem na stawianie kolejnych budynków.


Źródła:
https://media.bik.pl/informacje-prasowe/484062/bik-indeks-popytu-na-kredyty-mieszkaniowe-wyniosl-w-styczniu-2020-r-24-5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Bank Spółdzielczy w Łęcznej sesje przychodzące i wychodzące
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
29 września 2019

Bank Spółdzielczy w Łęcznej sesje przychodzące i wychodzące

ING Bank Śląski w Sosnowcu
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
13 lipca 2019

ING Bank Śląski w Sosnowcu

Pożyczki bez BIK Jędrzejów
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
07 sierpnia 2022

Pożyczki bez BIK Jędrzejów

Kasa Stefczyka Chełmno
Oddziały
author
Patryk Byczek
17 października 2020

Kasa Stefczyka Chełmno

Jak rozpoznać nieuczciwego pożyczkodawcę?
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
04 marca 2020

Jak rozpoznać nieuczciwego pożyczkodawcę?

Nagroda Mistrza Biznesu dla Provident
Wpisy
author
Aneta Jankowska
30 marca 2017

Nagroda Mistrza Biznesu dla Provident

Porównaj