Popyt na kredyty mieszkaniowe w styczniu 2020

Popyt na kredyty mieszkaniowe w styczniu 2020

author
Halszka Gronek
11 lutego 2020
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Kategoria

 Indeks Popytu na Kredyty Mieszkaniowe wzrósł na przełomie ostatniego roku kalendarzowego o 24,5 procenta. Polacy wnioskują o coraz większe kwoty kredytów hipotecznych, co świadczyć może zarówno o ich rosnących aspiracjach, jak i o wzroście cen na rynku nieruchomości.

W piątek 7 lutego 2020 roku Biuro Informacji Kredytowej opublikowało komunikat dotyczący najnowszego odczytu BIK Indeksu – Popyt na Kredyty Mieszkaniowe (tak zwany Indeks PKM). Wskaźnik ten pokazuje, w jaki sposób (procentowo) notowane są zmiany w dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych. Dzięki Indeksowi PKM możliwe jest także zaobserwowanie, jakie są nastroje konsumpcyjne Polaków. Co wiemy na ten temat dzięki najnowszemu raportowi Biura Informacji Kredytowej?

Sprawdź nasz ranking najlepszych kredytów hipotecznych.

Odczyt za styczeń 2020 roku wskazuje wartość indeksu na poziomie aż +24,5%. Oznacza to, że w pierwszym miesiącu bieżącego roku, w przeliczeniu na każdy dzień roboczy, banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe przesłały do BIK-u zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 24,5% w porównaniu z analogicznym okresem roku 2019. W raporcie nie podano, jaki procent tych zapytań zakończył się sukcesem (udzieleniem kredytu) – badanie pokazuje jedynie popyt, a więc zapotrzebowanie na kredyty.

Potrzebujemy kredytów na większe sumy

W styczniu 2020 roku do banków i SKOK-ów działających w Polsce trafiło łącznie aż 37,36 tysięcy wniosków o udzielenie kredytu mieszkaniowego. W porównaniu z wynikami za miesiąc wcześniejszy, czyli grudzień 2019 roku (30,6 tys. zapytań), popyt na „mieszkaniówki” widocznie wzrósł. Co równie ważne, zwiększone zapotrzebowanie na kredyty mieszkaniowe widać nie tylko w ujęciu miesięcznym, lecz także w skali całego roku,. Gwoli uściślenia, w styczniu 2019 wniosków o kredyt hipoteczny złożono tylko 34,06 tysiąca.

Ważną informacją jest także fakt, iż średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w grudniu bieżącego roku wynosiła 287,6 tys. złotych. To kolejny z rzędu wynik pokazujący, jak bardzo – w skali rocznej – zmieniają się nastroje konsumpcyjne Polaków. W przypadku pierwszego tegorocznego odczytu PKM Indeksu można mówić o wzroście na poziomie 8,4 % rok do roku. To mniejszy wzrost od wszystkich notowanych na przełomie 12 ostatnich miesięcy, lecz wciąż dodatni i wskazujący na wzrost popytu.

Komentarz eksperta

 

"

Styczniowa wartość indeksu jest o 0,4 p.p. wyższa od wartości z grudnia 2019r. (+24,1%). Na obecną wartość indeksu na poziomie (+24,5%), wpływa zarówno wzrost liczby osób wnioskujących o kredyt, jak i wzrost średniej wartości wnioskowanego kredytu. Nadal utrzymuje się więc bardzo wysoki popyt na finasowanie nieruchomości kredytem bankowym. Obecny odczyt jest już piątym z rzędu odczytem o wyższej wartości niż miesiąc wcześniej

– podsumowuje profesor Waldemar Rogowski, Główny Analityk Biura Informacji Kredytowej.

Kredyty hipoteczne cieszą się zainteresowaniem

Jak wynika z danych zebranych przez Biuro Informacji Kredytowej, na przełomie minionego roku kalendarzowego banki i SKOK-i działające na polskim rynku wypłaciły aż 238,3 tysięcy kredytów służących realizacji celów mieszkaniowych polskich konsumentów. Wszystkie te umowy opiewały na rekordową i imponującą kwotę ponad 65 miliardów złotych.

Z kolei spoglądając na wyniki raportu pt. „Kredyt Trendy” Biura Informacji Kredytowej, dowiemy się, że na dzień 30 czerwca 2019 roku aż 3,932 miliona Polaków obsługiwało kredyty mieszkaniowe. W porównaniu z ogólną liczbą Polaków na dzień 30 czerwca 2019 roku (38,073 miliona wg danych Głównego Urzędu Statystycznego), można powiedzieć, że dokładnie 10,33% Polaków miało wówczas na głowie aktywny kredyt hipoteczny. To naprawdę imponujący wynik, który odczytywać można jako dowód na duże zainteresowanie kredytami hipotecznymi wśród Polaków.

Jak długo potrwa jeszcze ta hossa? Opinie ekspertów są podzielone. Pewne jest, że dopóki na polskim rynku utrzymują się niskie stopy procentowe, dopóty kredyty mieszkaniowe rozchodzić się będą jak ciepłe bułeczki. Wzrostu stóp póki co nie możemy się spodziewać, lecz tym, co może wpłynąć na spadek popytu mieszkaniowego, ma szanse być kryzys rynku deweloperskiego wywołany brakiem ziem na stawianie kolejnych budynków.


Źródła:
https://media.bik.pl/informacje-prasowe/484062/bik-indeks-popytu-na-kredyty-mieszkaniowe-wyniosl-w-styczniu-2020-r-24-5

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Bank Pekao S.A. oddział w Przemyślu

Bank Pekao S.A. jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Przemyślu – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Patryk Byczek
02 stycznia 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Alior Bank w Łasku

Alior Bank to jeden z największych banków detalicznych w Polsce. Sprawdzamy placówki i oddziały w Łasku – zapoznaj się z godzinami otwarcia, danymi kontaktowymi i opiniami.

author
Aleksandra Gościnna
08 lipca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

W jakich miastach działa Uber?

Uber oferuje swoje usługi aż w 10,000 miastach w ponad 100 krajach na świecie. Początkowo aplikacja działała tylko na terenie San Francisco, ponieważ tam też w 2009 roku została stworzona. W Polsce Uber oferuje swoje usługi od 2012 roku i do dziś można z niego skorzystać w największych miastach.

author
Dominika Byczek
18 września 2017
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Weź kartę i zgarnij 450 zł

Bank Citi Handlowy przygotował specjalną ofertę dla miłośników podróży. Tylko do 19 kwietnia, podpisując umowę o kartę kredytową PremierMiles, możemy otrzymać voucher o wartości 450 zł do wykorzystania na portalu eSKY.pl

author
Patryk Byczek
07 kwietnia 2015
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Studenci odliczą czesne od podatku?

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wychodzi z inicjatywą w stronę studentów uczelni prywatnych. Od tego czasu będą mogli odliczyć sobie płacone czesne od podstawy opodatkowania. Jak się okazuje, zarówno korzyści odniosą sami studenci jak i uczelnie prywatne.

author
Natalia Narloch
25 grudnia 2018
Absolwentka International Business na SGH w Warszawie z dodatkowym wykształceniem na francuskich uczelniach biznesowych, SKEMA Business School oraz EDHEC Business School. Specjalistka w Deloitte.

Kredyt konsolidacyjny Zgierz

Potrzebujesz kredytu, który ułatwi Ci spłatę innych kredytów? W naszym rankingu zostały przedstawione oferty kredytów konsolidacyjnych, z których można skorzystać w Zgierzu. Maksymalna kwota, jaką zaoferować Ci może bank, to nawet 200 000 zł.

author
Aleksandra Gościnna
18 stycznia 2022
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Porównaj