Alerty BIK – ochrona przed wyłudzeniem

Alerty BIK – ochrona przed wyłudzeniem

author
Dominika Byczek
08 kwietnia 2022
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Coraz częściej wiele Polek i Polaków pada ofiarą oszustwa finansowego. Niestety wystarczy, że nasz dowód osobisty trafi w niepowołane ręce, a ktoś może zaciągnąć finansowanie na nasze nazwisko. Aby uniknąć takiej sytuacji, możemy skorzystać z opcji Alertów BIK, które w porę poinformują nas o tym, że ktoś chce zaciągnąć na nas kredyt czy pożyczkę. Sprawdź, ile kosztuje taka usługa i na czym dokładnie polega.

Alerty BIK – na czym polegają?

Alerty BIK to powiadomienia informujące nas o próbie uzyskania z bazy BIK lub BIG Infomonitor danych na nasz temat. Jeżeli to nie my w danym momencie staramy się o kredyt/pożyczkę/umowę, a otrzymujemy Alert BIK, oznacza to, że ktoś w tym momencie próbuje wyłudzić nasze dane osobowe i być może wziąć na nas kredyt lub podpisać w naszym imieniu jakiekolwiek inne zobowiązania finansowe. Posiadanie włączonej usługi Alerty BIK pozwala nam uchronić się przed działaniem oszustów.

Spis treści:

  1. Jak działają alerty BIK w praktyce?
  2. Alerty BIK – co dostajemy?
  3. Jak ustawić alerty BIK?
  4. Ile kosztują alerty BIK?
  5. Ostrzegawczy alert – co zrobić?
  6. Czy warto skorzystać z alertów BIK?
  7. Jak wyłączyć alerty BIK?
Zwiń spis treści

Jak działają alerty BIK w praktyce?

Alerty BIK powiadamiają nas natychmiast sytuacji, w której ktoś próbuje wyłudzić nasze dane albo podpisać umowę w naszym imieniu. Dzięki tej informacji możemy wyprzedzić oszusta i zareagować na tyle szybko, by udaremnić próbę wyłudzenia. W dodatku w przypadku aktywnej usługi Alerty BIK otrzymamy bezpłatną pomoc w wyjaśnieniu całej sprawy.

Alert przekazywany jest do nas wiadomością SMS lub mailem. System działa przez cały czas, oznacza to, że niezależnie od dnia i godziny dostaniemy alert dokładnie w tym momencie, w którym dochodzi do próby wzięcia na nas zadłużenia. W przypadku, gdy otrzymamy taką informację, należy od razu zareagować. W takiej sytuacji liczy się właściwie każda minuta.

Masz negatywną historię kredytową?

Sprawdź pożyczki bez BIK – dostępne przez Internet dla osób zadłużonych.

Alerty BIK – co dostajemy?

To, co oferują nam alerty BIK, to przede wszystkim ochrona przed wyłudzeniami. Jest to podstawowa funkcja tej usługi i bez wątpienia dla wielu osób najbardziej istotna. Warto jednak wiedzieć, że poza powiadomieniami o próbie wyłudzenia danych, w ramach tej opcji dostępne są również dodatkowe możliwości. Są nimi:

informacja o zmianie: to powiadomienie o aktualnością związanych z naszymi zobowiązaniami finansowymi. Otrzymamy więc na przykład informację o spłacie kredytu czy pożyczki. W ten sposób prościej będzie utrzymać stałą kontrolę nad naszymi zadłużeniami.

kontrola finansów: w tym przypadku powiadomienia dotyczą opóźnień w spłacie zarówno produktów finansowych (pożyczek, kredytów), jak i opłat za rachunki np. u operatora telefonu. Są to więc alerty dotyczące informacji z BIK oraz BIG InfoMonitor. Dzięki takim powiadomieniom możemy w szybki sposób zapobiec posiadaniu negatywnej historii kredytowej.

komunikat cykliczny: to powiadomienie, które BIK przesyła Klientom raz w miesiącu. W jego treści przeczytamy, że nie odnotowano żadnego nowego kredytu oraz nie wpłynęło żadne zapytanie dotyczące naszych danych. Opcja ta ma więc przede wszystkim za zadanie uspokoić Klienta, że nie ma powodów do obaw, że ktoś próbuje wyłudzić jego dane.

Dowiedz się również:

Jak sprawdzić, czy jestem w BIK?

Jak ustawić alerty BIK?

Aktywowanie usługi Alertów BIK jest bardzo proste, szczególnie wtedy, gdy posiadamy już konto w BIK. W przeciwnym wypadku najpierw należy takie konto założyć – ten proces również nie należy do trudnych. Natomiast osoby, które wspomniane konto już posiadają, mogą od razu przystąpić do wybrania oferty.

Poniżej przedstawiamy dokładnie, jak aktywować usługę Alertów BIK, w kilku krokach:

1. Logujemy się do konta BIK.

2. Wybieramy profil.

3. Przechodzimy do “Aktywuj Alerty”.

4. Wybieramy opcję “Alerty BIK”.

5. Opłacamy usługę wybraną metodą płatności i cieszymy się ochroną danych.

Ile kosztują alerty BIK?

Usługa Alertów BIK jest płatna, oznacza to, że nie możemy za darmo uzyskiwać informacji o ewentualnych próbach wyłudzenia danych. Koszt takiej ochrony może być jednak różny. BIK przygotował bowiem kilka wariantów, są to:

Pakiet podstawowy dla klientów prywatnych: zawiera alerty o próbie wzięcia na nasze dane kredytu/pożyczki, zapytaniach do BIK oraz zakończeniu spłacania rat dotychczasowego zadłużenia. Za taką usługę zapłacimy 24 zł za 12 miesięcy.

Pakiet pełen dla klientów prywatnych: w tym przypadku uzyskujemy dostęp do 12 raportów BIK, wskaźników i alertów BIK, a także opcji zastrzegania dowodu osobistego i kredytów. Cena za taką usługę wynosi 99 zł za 12 miesięcy.

Alerty o kontrahencie: w tym wypadku uzyskujemy alerty dotyczące zaległości w spłatach oraz o wpisach do BIG InfoMonitor. Koszt usługi to 29 zł za 12 miesięcy.

Pakiet Moja Firma: zawiera informacje o zapytania przedsiębiorców o naszą firmę, komunikaty o wpisaniu firmy do KRD/BIG i o opóźnieniach w spłacie zobowiązań finansowych firmy, a także alerty o próbie wyłudzenia kredytu na firmę. Za taką usługę zapłacimy również 29 zł za 12 miesięcy.

Pakiet BIK dla Firm: uzyskamy wówczas powiadomienia, wskaźnik BIK oraz 3 raporty dotycząc naszej firmy oraz 3 innych, a także 6 raportów BIK. Koszt takiej usługi to 199 zł za 12 miesięcy.

Alerty BIK – cennik:

– pakiet podstawowy dla klientów prywatnych – 24 zł/12 miesięcy,

– pakiet pełen dla klientów prywatnych – 99 zł/12 miesięcy,

– alerty o kontrahencie – 29 zł/12 miesięcy,

– pakiet Moja Firma – 29 zł/12 miesięcy,

– pakiet BIK dla Firm – 199 zł/12 miesięcy.

Alerty BIK za darmo?

Wspominaliśmy już wyżej, że usługa Alertów BIK jest płatna. Nie uzyskamy dostępu do powiadomień, wskaźników czy raportów bez dokonywania opłat. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że pakiet podstawowy kosztuje wyłącznie 24 zł za rok, czyli w przeliczeniu na miesiąc zapłacimy tylko 2 zł za ochronę przed wyłudzeniem. Taka cena wydaje się być rozsądna, tym bardziej, że w ten sposób możemy uniknąć dużo większych kosztów.

Ostrzegawczy alert – co zrobić?

Wykupujemy usługę Alerty BIK, aby otrzymywać ostrzegawcze alerty. W rzeczywistości jednak nikt z nas nie chce takiego powiadomienia otrzymać. Kiedy jednak zdarzy się taka sytuacja, to warto wiedzieć, jak zachować się w takiej sytuacji. Oczywiście może też zdarzyć się tak, że alert dotyczy zapytania, które rzeczywiście dotyczy naszej osoby. Jeśli jednak w ostatnim czasie nie ubiegamy się o żaden produkt finansowy, to możemy przypuszczać, że doszło do próby wykorzystania naszych danych osobowych.

W takim wypadku należy natychmiast skontaktować się z BIK, wykonując telefon pod numer 22 348 4444. Pracownik BIK sprawdzi wówczas, co dokładnie dzieje się pod naszym nazwiskiem.

Samodzielnie również możemy poznać szczegóły dotyczące powiadomienia. Wystarczy zalogować się do swojego konta BIK.

Czy warto skorzystać z alertów BIK?

Z pewnością warto. Alerty BIK pozwalają nam na ochronę przed wyłudzeniem naszych danych. Obecnie w sieci dostępnych jest wiele naszych aktywności, a to tylko bardziej naraża nas na utratę danych osobowych. W dzisiejszych czasach oszuści znają naprawdę wiele sposobów na wyłudzenie danych, przez co potencjalnie każdy z nas może stać się ofiarą wyłudzenia.

Alert BIK w porę powiadomi nas więc o tym, gdy tylko BIK odnotuje informacje o tym, że na nasze dane doszło do próby wzięcia kredytu lub gdy ktoś będzie próbował sprawdzić nas w BIG InfoMonitor. W tym drugim wypadku możemy więc dowiedzieć się czy ktoś nie próbował zawrzeć na nas np. umowę dostawy gazu.

Co warto wiedzieć o usłudze

Przede wszystkim to, że działa ona całodobowo i przez 7 dni w tygodniu. Oznacza to, że niezależnie od momentu, w którym do BIK dotrze informacja o próbie uzyskania kredytu na nasze dane, to natychmiast zostaniemy o tym poinformowani – nawet w środku nocy. Dzięki temu jesteśmy w stanie natychmiastowo zareagować, a w takim wypadku czas reakcji może odgrywać niemałą rolę.

Alerty BIK dostępne są zarówno dla osób prywatnych, jak i firm. Oznacza to, że możemy uchronić nie tylko swoje osobiste dane, ale również naszej firmy.

Jak długo trwa usługa alerty BIK?

Alerty BIK dostępne są cały czas – 24h na dobę, 7 dni w tygodniu. Otrzymamy więc odpowiednie powiadomienie SMS/e-mail od razu, gdy tylko pojawi się taka potrzeba. Wykupując jeden z pięciu dostępnych pakietów uzyskujemy natomiast dostęp do ochrony przez okres aż 12 miesięcy. Oznacza to, że przez cały rok możemy być spokojni o to, że ktoś weźmie na nas kredyt, a my dowiemy się o tym dopiero w momencie, gdy przyjdzie zawiadomienie o konieczności spłaty.

Rodzaj powiadomień w alertach BIK

Wyżej opisywaliśmy już szczegółowo, że w ramach usługi Alerty BIK uzyskujemy dostęp do 4 różnych rodzajów powiadomień. Przypominamy więc, że są nimi:

– ochrona przed wyłudzeniem,

– kontrola finansów,

– informacje o zmianie,

– komunikat cykliczny.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Wykupując alerty BIK uzyskujemy przede wszystkim bezpieczeństwo. Całodobowe alerty mogą pozwolić nam na zatrzymanie oszusta, który próbował wziąć na nas kredyt. Co również istotne, do BIK nie docierają tylko informacje o kredytach bankowych, lecz także od SKOK-ów i ponad 60 firm pożyczkowych. Oznacza to, że nikt nie weźmie na nas ani kredytu, ani nawet pożyczki pozabankowej czy chwilówki.

Dodatkowo samodzielnie możemy ustalić, czy powiadomienia mają przychodzić do nas mailowo czy wiadomością SMS. Bez wątpienia opcja SMS będzie korzystniejsza, gdyż prawdopodobnie prędzej zauważymy wiadomość SMS od wiadomości na skrzynce pocztowej.

Jak wyłączyć alerty BIK?

Nie musimy się przejmować, że usługa dalej będzie pobierała od nas opłaty, nawet po upływie czasu działania. Alerty BIK nie działają na zasadach modelu subskrypcyjnego, nie odnowią się więc automatycznie w kolejnym roku.

Dokonują zakupu możemy opłacić usługę zwykłym przelewem bankowym lub poprzez BLIK. W takim wypadku nie byłoby więc nawet możliwości, aby usługa została ponownie opłacona bez naszej ingerencji. Oznacza to, że Alerty BIK wyłączą się samodzielnie po roku od aktywacji.

Alerty BIK – szczegóły:

Nazwa usługi: Alerty BIK
Cel: ochrona przed wyłudzeniem
Forma alertu: SMS i e-mail
Ile kosztuje: 24 zł rocznie
Pakiet Bezpieczna Rodzina: 99 zł rocznie
Ochrona: 24h na dobę, 7 dni
Numer infolinii: 22 348 4444

źródła:

https://www.bik.pl/klienci-indywidualni/alerty-bik

https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/kodeks-karny-16798683/art-297

https://www.bik.pl/poradnik-bik/wyludzenie-kredytu-tak-dzialaja-oszusci

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

klaudia78
klaudia78
2018-08-16 08:15:28

SUPER PMOCNY WPIS DZIEKI BIUZIACZKI. POZDRAWIAM!!!

Podobne artykuły

Profi Credit w Kościerzynie

Profi Credit to druga największa firma pożyczkowa w Polsce. Maksymalna kwota pożyczki to nawet 25 000 zł, a wszystkie formalności możemy załatwić bez wychodzenia z domu. Sprawdzamy, czy Profi Credit ma placówkę w Kościerzynie.

author
Dominika Byczek
01 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Bank Spółdzielczy w Nidzicy – sesje przychodzące i wychodzące

Chcesz sprawdzić, o której godzinie pieniądze dotrą na konto w Banku Spółdzielczym w Nidzicy? A może chcesz wiedzieć, o jakiej porze przelew zostanie realnie wysłany z konta w tym banku? Sprawdź sesje przychodzące i wychodzące Elixir w Bank Spółdzielczym Nidzica.

author
Patryk Byczek
25 września 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Santander Consumer Bank Rawa Mazowiecka

Santander Consumer Bank to jeden z większych banków detalicznych w Polsce. Specjalizuje się w kredytach gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Sprawdź oddziały Santander Consumer Banku w Rawie Mazowieckiej – adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Dorota Grycko
20 czerwca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

PKO BP w Bobolicach

W Polsce największym bankiem jest PKO BP. Sprawdziliśmy placówki i oddziały w Bobolicach – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
10 października 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Promocja: „Zostań w domu” w BNP Paribas

W BNP Paribas trwa promocja, w której bez wychodzenia z domu można zgarnąć 200 złotych premii. Wystarczy założyć Konto Otwarte na Ciebie i spełnić proste warunki. Promocja trwa do 6 kwietnia 2020 roku.

author
Patryk Byczek
22 marca 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Akcja pomocy hospicjum z udziałem BOŚ Banku

W swoim najnowszym komunikacie Bank Ochrony Środowiska poinformował o trwającej od piątku 27 marca inicjatywie wsparcia dla osób potrzebujących. Akcja pomocy hospicjom pokazuje, iż warto pamiętać o tej grupie pacjentów w tak trudnych obecnie warunkach sanitarnych i epidemicznych.

author
Alicja Hirsekorn
31 marca 2020
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.
Porównaj